HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 900

VERGİ DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN YÜZBİNLERCE İMZA AK PARTİ GRUP BAŞKANLIĞINA İLETİLDİ

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ tarafından 81 ilde başlatılan, vergi düzenlemesi ile ilgili kampanyada toplanan 764 bini aşkın imza, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar'ın da içinde bulunduğu TÜRK-İŞ Heyeti tarafından, Ak Parti TBMM Grup Başkanı Mehmet Naci Bostancı'ya iletildi. TBMM Ak Parti Grup Başkanlığında gerçekleşen kabulde, TÜRK-İŞ Heyetinde TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da yer aldı.

Basına kapalı gerçekleşen kabule ilişkin TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Anaoldu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu. Atalay "TBMM'den beklentimiz, asgari ücret kadar gelirin vergi dışı bırakılması, ücret üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil şekilde yansımasıdır." diyerek, 'Vergide adalet sağlansın' sloganıyla TÜRK-İŞ'in başlattığı imza kampanyasında, 2 günde toplam 764 bin 992 imza toplandığını kaydetti.

GELİR VERGİSİ TARİFE BASAMAKLARI GÜNCELLENMELİ

Ücretli çalışanların net ücretinin enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesi ve artan vergi oranından dolayı azaldığını ifade eden Atalay, "Ortalama aylık brüt ücreti 4 bin 500 lira olan bir işçi, Ocak ayında 3 bin 409 lira net ücret alırken, Haziran ayından net ücreti 191 lira daha azalarak 3 bin 218 liraya düşüyor. Bu vergi düzeni adil değildir. Hakka ve hukuka uygun değildir. Anayasa ve sosyal devlet ilkeleriyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir." şeklinde konuştu. Atalay, "Yapılmak istenen düzenleme ücretli çalışanların beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Bu nedenle öncelikle gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir." şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRETLİDEN HİÇ VERGİ ALINMASIN

Vergi ile ilgili problemlerin, Türkiye'deki çalışanların uzun yıllar şikayetçi olduğu problemlerin en başından gelenlerden olduğunu belirten Atalay, "Vergi düzenlemesinde amaç şu: Az kazanandan az, çok kazanandan çok alınsın. Asgari ücretliden hiç vergi alınmasın. Mevcut vergi düzeni devam ettiği müddetçe, bizim sözleşme yapmamıza, zam almamıza gerek kalmıyor. Çünkü yıllık 18 bin lirayı aştığın zaman bununla ilgili vergi kesintileri başlıyor. Ayrıca vergilerin arttırılması, kayıtdışılığı da beraberinde getiriyor, kayıt dışı çalışan işçi sayısı artıyor." dedi.

VEKİLLERİMİZE SIKINTILARIMIZI ANLATTIK

Yapılmak istenen vergi düzenlemesine ilişkin kanun teklifinin TBMM Başkanlığına sunulmasıyla birlikte, TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu olarak Meclisteki grup başkanvekilliklerine, Plan Bütçe Komisyonu Başkanı'na konu ile ilgili geniş kapsamlı bir rapor sunduklarını kaydeden Atalay, hemen ardından Türkiye çapında 81 ilde imza kampanyası başlatıldığını ve 600 milletvekiline de vergiyle ilgili sorunların ortaya konulduğu 2 buçuk sayfalık bir mektup gönderildiğini söyledi. Böylelikle milletvekilleri ve yetkili kurullara konu ile ilgili görüşlerinin aktarıldığını ifade eden Atalay, vergi sorunu ile ilgili çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki