HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 704

20. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ COŞKUYLA YAPILDI

Sendikamızın 20. Olağan Genel Kurulu, 2-3 Temmuz 2022 tarihlerinde, Ankara'da bulunan Grand Mercure Hotel'de yapıldı. Büyük bir coşkunun ve sendikal demokrasinin en güzel örneklerinin yaşandığı Genel Kurulumuza, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün Atalay, İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. İdris Şahin, eski Bakanlarımızdan Murat Başesgioğlu, emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı  Lütfi Bayraktar, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Ankara Şehir Hastaneleri Başhekimi Doc.Dr.İhsan Ateş, Tes-İş Genel Başkanı Ersin Akma, Tek-Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Toleyis Genel Başkanı Cemail Bakındı, BASS Genel Başkanı Turgut Yılmaz, Petrol-İş Genel Başkanı Süleyman Akyüz,T. Dok Gemi-İş Genel Başkanı Necip Nalbantoğlu, Deriteks Genel Başkanı Makum Alagöz, Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, Selüloz-İş Genel Başkanı Aydın Parlakkılıç, Ağaç-İş Genel Başkanı Mürsel Taşçı, T. Sağlık-İş Genel Başkanı Hakan Toy, KKTC Hür-İş Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şerefettin Güler, UNI Küresel Sendika Ticaret Departmanı Koordinatörü Onur Bakır ve Azerbaycan Sendikalar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Hikmet Osmanov, Fas Sendikalarından Khallili Elmehdi, Ibtissam Ennımou ve TÜRK-İŞ Konfederasyonumuza bağlı sendikaların Yöneticileri, Konfederasyonumuzun ve sendikamızın eski yöneticileri, İşveren temsilcileri, Memur sendikalarından katılan temsilciler, Basınımızın değerli temsilcileri ile yerli ve yabancı çok sayıda konuk katıldı. Genel Kurulumuzun Divan Başkanlığına TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri ve Teksif Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat seçilirken, Divan Başkan Vekilliklerine Tarım-İş sendikası Genel Başkanı İlhami Polat ve Haber-İş Genel Başkanı Veli Solak; katip üyeliklere ise Erzurum Şube Başkanımız Tarık Toğrul ve Trabzon Şube Başkanımız Haydar Boğuşli seçildi.

Genel Kurulumuza katılan konuklarımızın listesi için tıklayınız.

ALEMDAR: “KAZANDIĞIMIZ BU ZAFERLERİ VERDİĞİMİZ MÜCADELENİN BÜYÜKLÜĞÜNE BORÇLUYUZ”

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Genel Kurulumuzun açılış konuşmasını yapmak üzere alkış ve tezahüratlarla kürsüye geldi. Genel Kurula katılan konuklarımızı ve delegelerimizi selamlayarak sözlerine başlayan Alemdar, "İyi günlerde de zor günlerde de umudumuzu hiç kaybetmedik, birbirimizi kucakladık. Önce kendimize, sonra bize güvenen, arkamızda dağ gibi duran üyelerimize inandık. Koop-İş bugün emek mücadelesinde başarılıysa, işkolunda en büyükse, kazandığımız bu zaferleri verdiğimiz mücadelenin büyüklüğüne, on binlerce kardeşimin direncine, inancına ve mücadelesine borçluyuz" ifadelerini kullanan Alemdar, işlerinin başında olan ama kalpleri genel kurul salonunda atan üyelerimize selam gönderdi.

"EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY ÜÇ AYDA BİR TOPLANMALI"

Konuşmasında yaşadığımız pandemi süreci ve bu süreçte Sendikamızın yaptığı çalışmalardan yanı başımızda yaşanan savaşlara ve savaşların yol açtığı zorunlu göç politikalarının ülkemize etkilerine, dünyada yaşanan iklim, gıda ve ekonomik krizin ülkemizdeki yansımalarından hayat pahalılığı ve yüksek enflasyona, asgari ücret zammından vergide adaletin sağlanmasına kadar pek çok konuya değinen Alemdar, "Biz bütün bu sorunları çözümsüz görmüyoruz. Yeter ki ülkemizi yönetenler karar versinler ve tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, sosyal diyalog ve ortak akılla sorunların üzerine kararlılıkla gidebilsinler.  Bunu sağlamak için 2010 yılında yapılan referandumda Anayasal bir kurum haline getirilen, fakat o günden bu yana bir kez bile toplanmayan Ekonomik ve Sosyal Konsey'in üç ayda bir toplanmasını, bu sorunlarımızın o platformda tartışılmasını talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

"YÜZ BİNLERLE GELECEĞİZ DEMİŞTİK, SÖZÜMÜZÜ TUTMANIN ONURUNU YAŞIYORUZ"

Sendikamızın son dönemde hayata geçirdiği örgütlenme çalışmalarına dikkat çeken Alemdar, "Sendikamız, mevcut işyerlerinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen işçileri bünyesine katmıştır. Ayrıca 53 yeni kamu işyerinde örgütlenmiştir. Kamu kesimindeki bu işyerlerinin önemli bir kısmında, ilk kez bir sendika örgütlenmiş ve toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır. Bugün devletimizin pek çok kurumunda, Koop-İş'in bayrağı dalgalanmaktadır" dedi.

Sendikamızın özel sektörde gerçekleştirdiği örgütlenmelere de değinen Alemdar, önceki dönemlerde ailemize katılan IKEA gibi uluslararası işyerlerine ek olarak, bu çalışma döneminde yeni işyerlerinde örgütlendiklerini, bu örgütlenmelerin ülkemizde ilk kez gerçekleştirildiğini kaydetti. Alemdar, "Ülkemizde giyim mağazası zincirlerindeki ilk örgütlenmeyi H&M'de; seyahat acentelerindeki ilk örgütlenmeyi Expedia'da; Spor giyim mağazalarındaki ilk örgütlenmeyi NIKE'ta ve Puma'da gerçekleştirdik. Ülkemizde faaliyet gösteren en büyük mağaza-market zincirlerinden biri olan Metro Grossmarket işçileri de Koop-İş ailesine katıldı. Bütün bu işyerlerine Koop-İş bayrağını dalgalandırmanın gurur ve mutluluğuyla karşınızdayım" şeklinde konuştu.

Alemdar, "Geçen genel kurulumuzda, 100 binlik bir sendika hayal değil demiştik. Bugün bu sözümüzü de tutmanın huzuru içerisindeyim. Bu büyük başarıya ulaşmak için çaba gösteren ve emek veren, tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." dedi.

"MEB'DE VE DİĞER KAMU KURUMLARINDAKİ GEÇİCİ İŞÇİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ"

Sendikamızın gündemindeki en önemli maddelerden birinin Milli Eğitim Bakanlığı'nda "geçici işçi" statüsüyle istihdam edilerek yılda 10 ay çalıştırılan, tayin hakları verilmeyen ve resen emeklilik uygulamalarına maruz bırakılan üyelerimiz olduğunu vurgulayan Alemdar, "Sayın Bakanım, Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki arkadaşlarımızın 10 ay değil 12 ay süreyle çalıştırılmalarını istiyoruz. Bu arkadaşlarımızın tayin haklarının verilmesini istiyoruz. Resen emeklilik uygulamasına son verilmesini istiyoruz. Bu sorun bizim için çok önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadro bekleyen 31 bin üyemizin ve diğer kamu işyerlerindeki geçici işçilerin kadro sorununa bir çare bulacağınıza inanıyor ve sizden müjde bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

TÜRK-İŞ GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİ VE SENDİKAMIZ GENEL BAŞKANI EYÜP ALEMDAR'IN KONUŞMASININ TAM METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY: "25 SENE GEÇİCİ İŞÇİLİK OLMAZ"

Alemdar’ın konuşmasının ardından, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri ve Genel Kurulumuzun Divan Başkanı Nazmi Irgat kısa bir konuşma yaptı. Irgat, konuşmasına özellikle özel sektördeki sendikal örgütlenme konusunda karşılaşılan zorluk ve engellere dikkat çekerek, gerekli önlemlerin alınmasını ve düzenlemelerin yapılmasını istedi.

Irgat’ın konuşmasından sonra kürsüye TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay geldi. Atalay katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında belirlenen asgari ücrete değinerek, asgari ücrete yapılan iyileştirmenin "davul çalınacak bir iyileştirme" olmadığını fakat mevcut durumda sabit gelirlinin bütçesine katkı sağlayabilecek bir ücret olduğunu ifade etti. Konuşmasında Emeklilikte Yaşa Takılanlardan vergi dilimlerine, taşeron işçilerin durumuna kadar pek çok konuya dikkat çeken Atalay, Sendikal örgütlenmenin engellenmemesi gerektiğini, sendikadan rahatsız olunmamasını söyledi.

Atalay, 696 sayılı KHK ile geçici kadroya geçirilen çalışanların sorunlarına da dikkat çekerek, bu durumdaki işçilerin 12 ay çalışma, tayin haklarının tanınması ile resen emeklilik uygulamalarının durdurulması gerektiğini söyledi. Atalay, "Gazozun havası kaçtı. 25 senelik geçici işçi mi olur" diye sordu ve geçici işçilere kadro verilmesini istedi.

BAKAN BİLGİN'DEN GEÇİCİ İŞÇİLERE KADRO MÜJDESİ

Atalay'dan sonra kürsüye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, dünyada yaşanan ekonomik krizin yaşanmaya başladığını, buna pandemi ve bölgemizde yaşanan savaşın da eklendiğini vurgulayarak sözlerine başladı. "Türkiye'nin büyümesi devam ediyor. Büyümesini sanayiye dayandırarak sürdürüyor. Türkiye genç nüfusa sahip bir ülke. Türkiye'nin büyümesi ve üretmesi için üretim gücünün temelini oluşturan emekçilerin rahat nefes alması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Genel Kurulumuza katılan konuşmacıların da değindiği çeşitli sorunlar üzerinde de duran Bakan Bilgin, başta Milli Eğitim Bakanlığında geçici kadroyla çalışan üyelerimiz olmak üzere tüm geçici işçilere kadro müjdesi verdi. Bilgin, "Ben Demiryolları Genel Müdürüydüm, geçici işçiler o zaman da vardı. Hala geçici işçi kadrosundalar. Böyle olmaz. Geçici işçiler konusunu kısa süre içinde çözeceğiz. Bunda tereddüdünüz olmasın. Diğer sorunları da dosya dosya açıp, dosya dosya çözeceğiz" dedi.

BİLGİN: “SENDİKAL ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”

Sendikal örgütlenmenin önüne çıkarılan engeller hakkında da konuşan Bakan Bilgin, "Asgari ücret altı olmayan bir ücrettir. Toplu sözleşmelerle bu ücretin üzerine çıkılabilir fakat sendikalaşma oranı düşük. Biz, Türkiye'deki işçilerin örgütlenmesinin önündeki bütün engelleri kaldıracağız. Ben bireysel olarak da mücadele ediyorum. Hangi konfederasyon olursa olsun hepsine şunu söylüyorum. Sizin örgütlenme hakkınızı savunan bir hukukumuz var ve bu hukuku korumak benim görevim. Sendikalarımızın ve işçilerimizin örgütlenme hakkının karşısına çıkan işverenler bilsinler ki bizim hukukumuzu çiğniyorlar, çiğnettirmem" ifadelerini kullandı.

Eski Bakanlarımızdan Murat Başesgioğlu da bir konuşma yaparak Genel Kurulumuza seslendi. Genel Kurulumuzun hayırlı olması dilekleriyle konuşmasına başlayan Başesgioğlu, "Eyüp Alemdar ve çalışma arkadaşlarını 2003 yılından beri takdir ve saygı ile izliyorum. Bu sendikayı yüz on beş bin üyeye ulaştırma başarısını saygıyla selamlıyorum. Türk sendikal hareketini, emek hareketini daha da güzel noktalara getireceklerine inanıyorum." şeklinde konuştu.

AZERBAYCAN SENDİKALAR KONFEDERASYONU BAŞKAN YARDIMCISI HİKMET OSMANOV DA GENEL KURULUMUZA SESLENDİ

Başesgioğlu'ndan sonra Azerbaycan Sendikalar Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Hikmet Osmanov kürsüye geldi. Genel Kurulumuzu selamlayan Osmanov, "Koop-İş Sendikasıyla 20 yıla yakın bir dostluk ilişkimiz vardır. İleride bu ilişkilerimizi daha da geliştirmek, yönetimimizi Türkiye'de toplamak isteriz. Dağlık Karabağ'daki Ermenistan esaretine karşı Azerbaycan devletinin girişimleri sonuç vermeyince, burayı harp yoluyla kurtarmak kararına varıldı. İlk günden son güne kadar Azerbaycan'ın yanında olan Türkiye devleti ve Türk halkına teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu ve Genel Başkanımız Eyüp Alemdar'a bir hediye sundu.

ONUR BAKIR: “KÜRESEL ÖLÇEKTE KOOP-İŞ’İN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Genel Kurulumuza Sendikamızın da üyesi olduğu UNI Küresel Sendika adına katılan, UNI Küresel Sendika Ticaret Departmanı Koordinatörü Onur Bakır da bir konuşma yaparak Genel Kurulumuzu selamladı. Bakır konuşmasında "Ticaret sektöründe birçok uluslararası şirkette başarılı örgütlenmelere imza atan Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar ve ekibini can-ı gönülden tebrik etmek istiyorum. UNI Küresel Sendika, küresel ölçekte Koop-İş'in yanında olmaya, birlikte mücadele etmeye devam edecektir" ifadelerini kullandı. Bakır, "Önünüze koyduğunuz hedeflerin gerçekleşeceğine hiçbir şüphem yok. Biz de bu hedeflerinizin gerçekleşmesi için uluslararası ölçekte her tür desteği vereceğiz. Bu zorlu yolda asla yalnız yürümeyeceğinizi bir kez daha vurgulamak isterim. Yaşasın Koop-İş, Yaşasın işçilerin uluslararası birliği, mücadelesi ve dayanışması" sözleriyle konuşmasını noktaladı.

YÖNETİMİMİZ BİR KEZ DAHA GÜVEN TAZELEDİ

Genel Kurulumuzda ayrıca eski Tümamiral Cihat Yaycı da bir konuşma yaparak Genel Kurulumuza seslendi. Genel Kurulu selamlayan Yaycı, “20. Olağan Genel Kurulunuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum. 2003’ten bu yana üye sayısını 12 kat arttırmak çok büyük bir başarıdır.” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmalardan sonra, eski Bakan Murat Başesgioğlu’na, Ankara Şehir Hastaneleri Başhekimi Doç. Dr. İhsan Ateş’e ve eski Tümamiral Cihat Yaycı’ya, Genel Başkanımız Eyüp Alemdar tarafından plaketleri sunuldu.

Genel Kurul çalışmalarının ardından seçimlere geçildi. Tek listenin girdiği seçim sonuçlarına göre Yönetimimiz bir kez daha güven tazeleyerek, Sendikamızın Genel Yönetim, Genel Denetleme ve Genel Disiplin Kurulları aşağıdaki şekilde belirlendi.

GENEL YÖNETİM KURULU
EYÜP ALEMDAR – GENEL BAŞKAN
METİN GÜNEY – GENEL SEKRETER
OSMAN AKSOY – GENEL MALİ SEKRETER
MURAT TÜRKEKUL – GENEL TEŞKİLATLANDIRMA VE EĞİTİM SEKRETERİ

GENEL DENETLEME KURULU
Abdurrahim Pir
Rasim Mart
Fati Köymen

GENEL DİSİPLİN KURULU
O. Tarık Toğrul
Hakan Dağdeviren
Cenk Damla

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki