HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 793

KOOP-İŞ'Lİ KADINLAR 8 MART ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

Yurdun dört bir yanından gelen kadın üyelerimiz, Sendikamızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği etkinlikte buluştu. Etkinliğimiz, 8 Mart 2020 tarihinde Ankara Anadolu Hotels Downtown'da gerçekleştirildi. Genel Merkez ve Şube yöneticilerimizin eşlerinin de katıldığı etkinlikte, Kadın Komisyonumuz da kendilerine ayrılan yerde etkinlikte yer aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliğimiz, Kadın Komisyonu Başkanımız Nihal Murat'ın konuşmasıyla devam etti. Kadın üyelerimizi selamlayarak konuşmasına başlayan Murat, kadınların sendikamızın faaliyetlerinin her aşamasında katkı koyacağını söyledi. Kadınların çalışma yaşamında ve günlük hayatta yaşadığı sorunları anlatan Murat, tüm kadın üyelerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

ALEMDAR: "BÜTÜN YİĞİT KADINLARI SAYGIYLA ANIYORUZ"

Murat'ın konuşmasının ardından TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar bir konuşma yaparak kadın üyelerimizi selamladı. "Ülkemizin dört bir yanından gelerek bu etkinliğimize katılan, işyerlerimizde omuz omuza çalıştığımız, günü geldiğinde sendikal mücadelenin her aşamasında, mitinglerde, eylemlerde, grevlerde birlikte mücadele ettiğimiz Sendikamızın değerli kadın üyeleri; hepiniz hoş geldiniz" diyerek sözlerine başlayan Alemdar, 8 Mart'ın insan onuruna yakışır çalışma koşulları ve çalışma süreleri, eşit işe eşit ücret hakkı için mücadele verirken yaşamını yitiren New York'lu kadın işçileri anmak için Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edildiğini söyledi. Alemdar, "Bu kutsal mücadelede, emek mücadelesinde bedel ödeyen, canlarını veren tüm kadınları, bize bu kutsal vatanı armağan eden Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kahraman kadınlarını sevgiyle anıyoruz, minnet duyuyoruz. Bu ülke için can veren, toprağa düşen yiğitlerimizin analarını da saygılarımızı, şükranlarımızı sunuyoruz. Ekmek parası uğruna mücadele eden, iş kazalarında can veren kadın emekçileri de anıyor, yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Bütün yiğit kadınları saygıyla anıyoruz" şeklinde konuştu. 

"KADINLAR BİRÇOK SORUNLA BAŞ ETMEYE ÇALIŞIYOR"

Her yıl 8 Martlarda toplumsal bir soruna dönüşen gerçeklerin konuşulduğunu söyleyen Alemdar, ülkemizde kadın çalışanların önemli sorunları olduğunu vurguladı. Günlük yaşam koşullarından eğitim sistemine, istihdamdan sosyal güvenlik ve sağlık haklarına, analığın korunmasından eşit ücret düzeyine kadar kadınların pek çok sorunla baş etmeye çalıştığını vurgulayan Alemdar, "Uygulanan ekonomik politikaların dayattığı işsizlikten, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarından en çok kadın emekçiler etkileniyor. Ekonomik krizlerde, özelleştirme uygulamalarında, toplu işten çıkarmalarda en çok kadınlar mağdur ediliyor. Her geçen gün ağırlaşan yaşam koşullarından, hayat pahalılığından, çarşının, pazarın enflasyonundan yani ülkemizde yaşanan ağır sorunlardan, kadınlar doğrudan etkileniyor." dedi. Tüm zorluklara rağmen kadın emekçilerin, ülkemizin dört bir yanında, evde, işte, büroda, tezgah başında sendikal alanda erkeklerle birlikte, omuz omuza mücadele verdiğini söyleyen Alemdar, "Kadın emekçiler bu olumsuzluklara rağmen yaşamın ve sendikal mücadelenin her aşamasında daha iyiye, daha güzele ulaşmanın, insan olmanın onurunu koruma mücadelesi veriyor" şeklinde konuştu.

Sendikal mücadelenin dışında, koruma ve güvenceden yoksun kadınlara da değinen Alemdar, onların da sorunlarına çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdi. Alemdar, "Kadınlara uygulanan şiddet, cinsiyete dayalı istismar ve kadın cinayetleri bir türlü önlenemiyor. Ülkemizde her yıl onlarca kadın cinayete, binlerce kadın şiddete, yüz binlerce kadın cinsel istismara uğruyor. Oyuncak bebekle oynaması gereken küçücük kızlarımız zorla evlendiriliyor. İşte bu nedenle kadın emekçilerin sorunları kadar, bu olumsuz koşullara mahkum edilen kadınlarımızı da konuşmalıyız. Onlar için sonuna kadar mücadele etmek zorundayız." dedi.

"KADIN ÜYELERİMİZ ARTIYOR"

Sendikamızın her geçen gün büyüdüğünü, bu büyümeyle ve yeni örgütlenmelerimizle birlikte kadın üyelerimizin de arttığını söyleyen Alemdar, sendikamızın son dönemde gerçekleştirdiği H&M örgütlenmesi başta olmak üzere Foot Locker, Başaran Büyük Mağazacılık, Inditex Grubu, KOTON gibi örgütlenmelerle kadın üyelerimiz çoğaldığını ifade etti. Alemdar, KOTON'da yürüttüğümüz mücadelede de kadın üyelerimizin ön saflarda olduğunu, kadın ve erkek üyelerimizin el ele, omuz omuza mücadele ettiğini söyledi. 

"KADIN KOMİSYONUMUZLA YENİ PROJELERİ ORTAYA KOYACAĞIZ”

Kadın üyelerimiz için pozitif ayrımcılık hamlelerini bir an önce yapmaya kararlı olduklarını vurgulayan Alemdar, "Bunun ilk örneğini son genel kurulumuzda göstermiştik. Tüzüğümüzün amaç maddesine bir fıkra ekleyerek toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, cinsiyet temelli ayrımcılığın ve şiddetin önlenmesi bu ve benzeri amaçlar için çalışılması konusunda sendikamıza görev verdik. Bu konuda tüzüğüne madde koyan ender sendikalardan biriyiz, bununla gurur duyuyoruz." dedi.

Alemdar, "Bu kadar çok kadın üyenin bulunduğu bir sendikada kendi iç yapımızda da bazı adımlar atacağımızı daha önce duyurmuştuk. Kadın Komisyonumuz aracılığıyla kadın üyelerimiz için yeni projeleri, yeni çalışmaları ortaya koyacağız. Koop-İş'in farkını ve gücünü herkese bir kez daha göstereceğiz. Kadın üyelerimizle birlikte daha güçlü olacağız. Sizlerle daha çok büyüyeceğiz." şeklinde konuştu.

"EŞİTİZ, ÖNCE İNSANIZ"

Koop-İş'in işyerlerindeki kadın erkek arasındaki eşitsizliği engellediğini kaydeden Alemdar, "Bir işyerinde Koop-İş varsa, o işyerinde kadın ile erkek arasında eşitsizlik olmaz. Ücretlerinde, izinlerinde, sosyal haklarında farklılık ve eşitsizlik olmaz. Biz bir ve eşitiz. Kadınla erkeğin sadece biyolojik olarak farklı olduğuna inanıyoruz. Hayatın yükünü beraber omuzlayan kadınla erkeğin, hayatın nimetlerinden de beraber, eşit ve adil biçimde yararlanmasını istiyoruz. Biz kadın ve erkek değil, önce insanız diyenleriz" şeklinde konuştu. 

Alemdar konuşmasını, tüm kadın üyelerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak ve eşi ile kızına teşekkür ederek sonlandırdı.

KADIN ÜYELERİMİZE EĞİTİMLER VERİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından, kadın üyelerimize yönelik olarak çeşitli eğitimler ve sunumlar yapıldı. İlk olarak Öğleden önce Şükran Özdoğan "Kişisel Gelişim ve Örgütsel İletişim" başlıklı sunum yaptı. Öğleden sonra ise Dr. Duygu Altan, kadın sağlığı ile ilgili eğitim gerçekleştirdi.

Etkinlik Fotoğrafları için:   

Eyüp Alemdar'ın Konuşması için 

 

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki