HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1707

ANKARA’DA BİLDİRİ DAĞITIMI, İSTANBUL’DA BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

KOTON işçilerinin, insan onuruna yakışır bir gelir elde etmek, sosyal haklarını geliştirmek, çalışma koşullarını iyileştirmek ve işverenin çeşitli haksız ve hukuksuz uygulamalarına son vermek için sendikamız Koop-İş ailesine katılma iradesi göstermesinin ardından KOTON işvereni, işçi kıyımına başlamıştı. Emek dostu halkımızın da katılımıyla KOTON işverenine gösterilen tepkinin büyümesinin ardından ise KOTON işvereni geçtiğimiz günlerde geri adım atarak, çalışma koşullarında kısmi iyileştirmeler yapacağını açıklamış fakat sendikalı olduğu için işten çıkardığı üyelerimiz hakkında olumlu bir adım atmamıştı. Sendikamız yönetimi ise bu gelişme karşısında yazılı bir açıklama yayımlamış ve yapılan kısmi iyileştirmeleri olumlu karşılamakla birlikte, bu iyileştirmenin sendikal örgütlenmeyi engellemek üzerine yapıldıysa tavrının sert olacağını ve işten çıkarılan üyelerimizin derhal işe geri alınması gerektiğini, aksi takdirde mücadelemizin yükseleceğini duyurmuştu.
 
ANKARA’DA BİLDİRİ DAĞITIMI

Sendikamız, KOTON’daki sendikal mücadelemizin ilk adımlarından biri olarak, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere belli başlı kentlerde basın açıklamaları yapmak üzere ilgili makamlara başvuruda bulundu. Ancak Ankara Valiliği’nin, basın açıklaması için sendikamızın talep ettiği bölgelere güvenlik gerekçesiyle izin vermemesi üzerine Sendikamız, Ankara’da çeşitli AVM’lerde bildiri dağıtımı yaparak, sesimizi halka duyurdu. Basın açıklamaları, bildiri dağıtımı ve diğer faaliyetlerimizle, önümüzdeki günlerde mücadelemiz yükseltilerek sürdürülecek.
 
İSTANBUL’DA BASIN AÇIKLAMASI
 
İstanbul’da ise Bakırköy’deki KOTON Mağazası önünde kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamamıza TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Sendikamız İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Şahin Kaya, Sendikamız Tekirdağ Şube Başkanı Ziya Nur Üzmez, Türk Metal İstanbul Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, Türk Metal Anadolu Yakası Şube Başkanı Serakn Gül, Belediye-İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Sezai Akyürek, Sağlık-İş İstanbul Şube Başkanı Nedime Mutlu Yıldırım, Teksif İstanbul Topkapı Şube Başkanı Özcan Bahar, Teksif Yedikule Şube Başkanı Hasan Güneş ile bu sendikalarımızın şube yöneticileri; sendikamız uzmanları, sendikalı olduğu için hukuksuz şekilde işten çıkarılan üyelerimiz ve çeşitli işyerlerinden çok sayıda Koop-İş üyesi ile emek dostları katıldı. 

"FEDAKARLIK İSTİYORSUNUZ, BÜTÜN KÂRI SİZ ALIYORSUNUZ"

Basın açıklamasında ilk sözü TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi Adnan Uyar alarak kısa bir konuşma yaptı. Çalışanların sendikal hak ve özgürlüklerine, insanca çalışma koşullarında çalışmaya hakları olduğuna ve yaşayabilecek bir gelir elde etmeleri gerektiğine dikkat çeken Uyar, "Her geçen gün kârınıza kâr katıyorsunuz. Bizlerden sürekli fedakârlık istiyorsunuz fakat bütün kârı siz alıyorsunuz. Zenginliğinizde gözümüz yok ama işçi arkadaşların geçinebilecek, yaşayabilecek bir gelire de sahip olması gerekir" şeklinde konuştu.

“YA YASALARA UYARSIN, YA DA KOOP-İŞ SANA BUNLARI ÖĞRETİR”

Uyar’dan sonra Basın açıklamamızı Sendikamız Adına İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Şahin Kaya yaptı. Kaya açıklamasında, KOTON emekçilerinin, yaşadıkları sorunların çözümü ve daha iyi haklar elde etmek için, tamamen özgür iradeleriyle sendikamıza üye olmaya başladıklarını, fakat işverenin Anayasamızı, kanunları ve ülkemizin imzaladığı uluslararası sözleşmeleri çiğneyerek, işçilerin sendikal örgütlenme çabasını engelleme içine girdiğini söyleyerek, “Sosyal medyada, sendikal faaliyetler ile ilgili bir gönderiye “like” yapmak ve instagramdaki sosyal medya hesaplarını takip etmek bile, işverence suç sayıldı ve üyelerimizin iş sözleşmeleri, tazminatsız ve işsizlik maaşı dahi alamayacakları şekilde sonlandırıldı; üyelerimiz, adeta intikam alınırcasına, mağdur edildi.” dedi.

Üyelerimizin üzerindeki baskının da şiddetlendiğini, işverenin baskı, tehdit ve mobbingle üyelerimizi sendika üyeliğinden çekilmeye zorladığını kaydeden Kaya, “Emeğe ve emekçiye saygı duymayan Koton işverenine soruyoruz. Ey işveren! Burası kabile devleti mi yoksa bir hukuk devleti mi? Ya yasalara uyarsın, hukuku uygularsın, emeğe, emekçiye saygılı olursun, ya da Koop-İş Sendikası sana bunları öğretir! Koop-İş senin yakana yapışır, örgütlenme hakkını alana kadar da bırakmaz.” şeklinde konuştu.

“MÜCADELEMİZ HAKLIDIR, MEŞRUDUR”

“Koop-iş, yalnızca KOTON mağazalarında temsil ettiği üyelerinden değil, 68 bin üyesinden; bir parçası olmaktan onur duyduğu Türk işçi hareketinden ve bir milyonu aşkın üyesiyle TÜRK-İŞ’ten aldığı güçle, temsil ettiği kitlenin hak ve çıkarlarını sonuna kadar savunacaktır” diye Kaya sözlerini şöyle tamamladı:

“Bundan sonrası, KOTON işvereninin sorunudur. İşçi hak ve özgürlüklerini hiçe sayan, sosyal diyalog yollarını tıkayan ve ülkemiz çalışma yasalarına aykırı uygulamalar yapan KOTON, ne yazık ki bu tavrının bedelini marka değerinden çok şeyler yitirerek ödeyecektir.

Koop-İş Sendikası, Türk işçi hareketinin bir bütün olarak vereceği büyük destekle bu uzlaşmaz ve anlamsız yaklaşıma karşı tavrını tüketimden gelen gücünü de kullanarak ortaya koyacaktır.

Mücadelemiz haklıdır, meşrudur… Üyelerimizin insan onuruna yakışır bir yaşam mücadelesi içindir. Sendikamız bu mücadeleden asla vazgeçmeyecektir.

YAŞASIN KOTON İŞÇİLERİNİN SENDİKAL MÜCADELESİ!
YAŞASIN KOOP-İŞ!
YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ!”

MÜCADELEMİZ BÜYÜYEREK SÜRECEK

Daha önceki açıklamalarımızda da ilan edildiği gibi, haksız ve hukuksuz şekilde işten çıkarılan üyelerimiz işe geri alınana, işyerinde halen çalışmakta olan üyelerimizi sendikadan istifa etmeye zorlamak amacıyla uygulanan baskı, tehdit ve mobbing sonlandırılıncaya, işçilerin sendikal haklarına saygı gösterilinceye kadar mücadelemiz büyüyerek sürecek.

Ankara ve İstanbul’da başlattığımız basın açıklamaları, bildiri dağıtımı ve diğer faaliyetlerimize önümüzdeki günlerde de devam edilecek ve mücadelemiz diğer kentlere de yayılarak sürdürülecektir.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki