HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1408

ANKARA’DA BİLDİRİ DAĞITIMI, İSTANBUL’DA BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

KOTON işçilerinin, insan onuruna yakışır bir gelir elde etmek, sosyal haklarını geliştirmek, çalışma koşullarını iyileştirmek ve işverenin çeşitli haksız ve hukuksuz uygulamalarına son vermek için sendikamız Koop-İş ailesine katılma iradesi göstermesinin ardından KOTON işvereni, işçi kıyımına başlamıştı. Emek dostu halkımızın da katılımıyla KOTON işverenine gösterilen tepkinin büyümesinin ardından ise KOTON işvereni geçtiğimiz günlerde geri adım atarak, çalışma koşullarında kısmi iyileştirmeler yapacağını açıklamış fakat sendikalı olduğu için işten çıkardığı üyelerimiz hakkında olumlu bir adım atmamıştı. Sendikamız yönetimi ise bu gelişme karşısında yazılı bir açıklama yayımlamış ve yapılan kısmi iyileştirmeleri olumlu karşılamakla birlikte, bu iyileştirmenin sendikal örgütlenmeyi engellemek üzerine yapıldıysa tavrının sert olacağını ve işten çıkarılan üyelerimizin derhal işe geri alınması gerektiğini, aksi takdirde mücadelemizin yükseleceğini duyurmuştu.
 
ANKARA’DA BİLDİRİ DAĞITIMI

Sendikamız, KOTON’daki sendikal mücadelemizin ilk adımlarından biri olarak, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere belli başlı kentlerde basın açıklamaları yapmak üzere ilgili makamlara başvuruda bulundu. Ancak Ankara Valiliği’nin, basın açıklaması için sendikamızın talep ettiği bölgelere güvenlik gerekçesiyle izin vermemesi üzerine Sendikamız, Ankara’da çeşitli AVM’lerde bildiri dağıtımı yaparak, sesimizi halka duyurdu. Basın açıklamaları, bildiri dağıtımı ve diğer faaliyetlerimizle, önümüzdeki günlerde mücadelemiz yükseltilerek sürdürülecek.
 
İSTANBUL’DA BASIN AÇIKLAMASI
 
İstanbul’da ise Bakırköy’deki KOTON Mağazası önünde kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamamıza TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Sendikamız İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Şahin Kaya, Sendikamız Tekirdağ Şube Başkanı Ziya Nur Üzmez, Türk Metal İstanbul Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, Türk Metal Anadolu Yakası Şube Başkanı Serakn Gül, Belediye-İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Sezai Akyürek, Sağlık-İş İstanbul Şube Başkanı Nedime Mutlu Yıldırım, Teksif İstanbul Topkapı Şube Başkanı Özcan Bahar, Teksif Yedikule Şube Başkanı Hasan Güneş ile bu sendikalarımızın şube yöneticileri; sendikamız uzmanları, sendikalı olduğu için hukuksuz şekilde işten çıkarılan üyelerimiz ve çeşitli işyerlerinden çok sayıda Koop-İş üyesi ile emek dostları katıldı. 

"FEDAKARLIK İSTİYORSUNUZ, BÜTÜN KÂRI SİZ ALIYORSUNUZ"

Basın açıklamasında ilk sözü TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi Adnan Uyar alarak kısa bir konuşma yaptı. Çalışanların sendikal hak ve özgürlüklerine, insanca çalışma koşullarında çalışmaya hakları olduğuna ve yaşayabilecek bir gelir elde etmeleri gerektiğine dikkat çeken Uyar, "Her geçen gün kârınıza kâr katıyorsunuz. Bizlerden sürekli fedakârlık istiyorsunuz fakat bütün kârı siz alıyorsunuz. Zenginliğinizde gözümüz yok ama işçi arkadaşların geçinebilecek, yaşayabilecek bir gelire de sahip olması gerekir" şeklinde konuştu.

“YA YASALARA UYARSIN, YA DA KOOP-İŞ SANA BUNLARI ÖĞRETİR”

Uyar’dan sonra Basın açıklamamızı Sendikamız Adına İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Şahin Kaya yaptı. Kaya açıklamasında, KOTON emekçilerinin, yaşadıkları sorunların çözümü ve daha iyi haklar elde etmek için, tamamen özgür iradeleriyle sendikamıza üye olmaya başladıklarını, fakat işverenin Anayasamızı, kanunları ve ülkemizin imzaladığı uluslararası sözleşmeleri çiğneyerek, işçilerin sendikal örgütlenme çabasını engelleme içine girdiğini söyleyerek, “Sosyal medyada, sendikal faaliyetler ile ilgili bir gönderiye “like” yapmak ve instagramdaki sosyal medya hesaplarını takip etmek bile, işverence suç sayıldı ve üyelerimizin iş sözleşmeleri, tazminatsız ve işsizlik maaşı dahi alamayacakları şekilde sonlandırıldı; üyelerimiz, adeta intikam alınırcasına, mağdur edildi.” dedi.

Üyelerimizin üzerindeki baskının da şiddetlendiğini, işverenin baskı, tehdit ve mobbingle üyelerimizi sendika üyeliğinden çekilmeye zorladığını kaydeden Kaya, “Emeğe ve emekçiye saygı duymayan Koton işverenine soruyoruz. Ey işveren! Burası kabile devleti mi yoksa bir hukuk devleti mi? Ya yasalara uyarsın, hukuku uygularsın, emeğe, emekçiye saygılı olursun, ya da Koop-İş Sendikası sana bunları öğretir! Koop-İş senin yakana yapışır, örgütlenme hakkını alana kadar da bırakmaz.” şeklinde konuştu.

“MÜCADELEMİZ HAKLIDIR, MEŞRUDUR”

“Koop-iş, yalnızca KOTON mağazalarında temsil ettiği üyelerinden değil, 68 bin üyesinden; bir parçası olmaktan onur duyduğu Türk işçi hareketinden ve bir milyonu aşkın üyesiyle TÜRK-İŞ’ten aldığı güçle, temsil ettiği kitlenin hak ve çıkarlarını sonuna kadar savunacaktır” diye Kaya sözlerini şöyle tamamladı:

“Bundan sonrası, KOTON işvereninin sorunudur. İşçi hak ve özgürlüklerini hiçe sayan, sosyal diyalog yollarını tıkayan ve ülkemiz çalışma yasalarına aykırı uygulamalar yapan KOTON, ne yazık ki bu tavrının bedelini marka değerinden çok şeyler yitirerek ödeyecektir.

Koop-İş Sendikası, Türk işçi hareketinin bir bütün olarak vereceği büyük destekle bu uzlaşmaz ve anlamsız yaklaşıma karşı tavrını tüketimden gelen gücünü de kullanarak ortaya koyacaktır.

Mücadelemiz haklıdır, meşrudur… Üyelerimizin insan onuruna yakışır bir yaşam mücadelesi içindir. Sendikamız bu mücadeleden asla vazgeçmeyecektir.

YAŞASIN KOTON İŞÇİLERİNİN SENDİKAL MÜCADELESİ!
YAŞASIN KOOP-İŞ!
YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ!”

MÜCADELEMİZ BÜYÜYEREK SÜRECEK

Daha önceki açıklamalarımızda da ilan edildiği gibi, haksız ve hukuksuz şekilde işten çıkarılan üyelerimiz işe geri alınana, işyerinde halen çalışmakta olan üyelerimizi sendikadan istifa etmeye zorlamak amacıyla uygulanan baskı, tehdit ve mobbing sonlandırılıncaya, işçilerin sendikal haklarına saygı gösterilinceye kadar mücadelemiz büyüyerek sürecek.

Ankara ve İstanbul’da başlattığımız basın açıklamaları, bildiri dağıtımı ve diğer faaliyetlerimize önümüzdeki günlerde de devam edilecek ve mücadelemiz diğer kentlere de yayılarak sürdürülecektir.

SON EKLENEN HABERLER

MAYIS AYI AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.438,24 TL 

KOOP-İŞ HER ZAMAN ÜYELERİNİN YANINDA

Sendikamız Koop-İş, Covid-19 salgını nedeniyle kısa çalışma ödeneği kapsamına alınan veya ücretsiz izne çıkan üyelerine, net 400 TL tutarında destek sağladı

KOOP-İŞ SENDİKASI YÖNETİM KURULU:
1 MAYIS EMEK ve DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

PİKTES ÖĞRETMENLERİNİN SORUNLARI ÇÖZÜLDÜ

BAŞKANLAR KURULUMUZ YAPILDI

SENDİKAMIZDAN, PİKTES PROJESİ KAPSAMINDA GÖEWVLİ  ÜYELERİMİZ İÇİN UNI NEZDİNDE BAŞVURU

SENDİKAMIZDAN SYDV ÇALIŞANLARI İÇİN AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI'NA BAŞVURU

SENDİKAMIZDAN SAĞLIK BAKANLIĞI'NA BAŞVURU

‘SYDV’LERDE ÇALIŞANLARIN SAĞLIĞI GÖZETİLMELİ’

“Virüsün yayılmasını önlemek için tüm AVM’ler ve mağaza zincirleri faaliyetlerine ara vermeli, çalışanlara istihdam ve ücret garantisi sağlanmalıdır.”

AVM ÇALIŞANLARI'NIN SESİ BASINDA...

KOOP-İŞ'Lİ KADINLAR 8 MART ETKİNLİĞİNDE BULUŞTU

ŞUBE YÖNETİCİ EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI

ACI KAYBIMIZ...

SENDİKAMIZ BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI

SENDİKAMIZ BÜYÜMEYE VE GÜÇLENMEYE DEVAM EDİYOR

KALBİMİZ ELAZIĞ ve MALATYA'DA...

H&M TİS BİLGİLENDİRME VE EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

İSTANBUL KOTON’DA MİTİNG GİBİ BASIN AÇIKLAMALARI

BASIN AÇIKLAMALARIMIZ SÜRÜYOR: KOTON İŞÇİLERİNİN SESİ MALATYA'DA YANKILANDI

BASIN AÇIKLAMALARIMIZ DEVAM EDİYOR: KOTON İŞVERENİNİ KINIYORUZ!

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ TİS TASLAK VE EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

ANKARA’DA BİLDİRİ DAĞITIMI, İSTANBUL’DA BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

ALEMDAR BASS GENEL KURULUNA KATILDI

KOTON İŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR!

MAĞAZA VE AVM’LERDE KOOP-İŞ RÜZGARI: SENDİKAMIZ FOOT LOCKER’DA ÖRGÜTLENDİ

HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARINA DUYURU

SENDİKAMIZ BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI

HARB-İŞ YÖNETİMİNE TEBRİK ZİYARETİ

H&M'de GREVE DOĞRU

MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI ALİ YALÇIN'DAN ALEMDAR'A ZİYARET

ALEMDAR, BAKAN YARDIMCISI AHMET ERDEM'İ ZİYARET ETTİ

PETROL-İŞ GENEL KURULU YAPILDI

55. YIL DÖNÜMÜMÜZ KUTLU OLSUN...

İLAVE TEDİYE ÖDEME TARİHLERİ AÇIKLANDI

SENDİKAMIZ YÖNETİCİLERİNDEN SAĞLIK-İŞ'E TEBRİK ZİYARETİ

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZİ VE GAZİLERİMİZİ ANMA PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BAŞKANLAR KURULUMUZ TOPLANDI

KOOP-İŞ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR 19. ŞUBEMİZ AÇILDI…

Sendikamız İstanbul 2 Nolu Şubesi Faaliyete Başladı.

ALEMDAR SAKARYA'DA İŞÇİLERLE BAYRAMLAŞTI

SOKAK KAĞIT ATIK TOPLAYICILARIYLA İFTAR YEMEĞİ

1 MAYIS KOCAELİ'DE COŞKUYLA KUTLANDI

MEB’DE 10 AY ÇALIŞAN GEÇİCİ İŞÇİLERİN ÇALIŞMA SÜRELERİNİN 12 AY’A ÇIKARILMASI İÇİN BAŞVURUDA BULUNDUK

KOOP-İŞ SENDİKASI BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI

ÇALIŞMA YAŞAMINDA AYRIMCILIKLA MÜCADELE ULUSLARARASI PANELİ YAPILDI

SENDİKAMIZ İLE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİ “BİREYSEL VE TOPLU İŞ İLİŞKİLERİ SEMİNERİ” ANTALYA’DA BAŞLADI

ALEMDAR, GÜVENLİK-İŞ 3. OLAĞAN GENEL KURULUNA KATILDI

KOOP-İŞ BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI

Taşeronlar yüzde 26 zam alamadı

Sendikamız İstikrarlı Büyümesi ile

“Sendikal Hareketin Parlayan Yıldızı”

Olmaya Devam Ediyor

ALEMDAR "ENDÜSTRİ 4.0 VE SENDİKALARIN GELECEĞİ" PANELİNE KATILDI

1. Ana Bakım Fabrikasının Özelleştirilmesine Karşıyız...

YÖNETİM KURULUMUZ TARIM-İŞ’İ ZİYARET ETTİ

“ÖLÜM YARDIMI” ÖDENEKLERİ VEFAT EDEN ÜYELERİMİZİN AİLELERİNE VERİLMEYE BAŞLANDI.

GENEL BAŞKANIMIZ EYÜP ALEMDAR’DAN ÜYEMİZ YAKININA ÖLÜM YARDIMI

KOOP-İŞ SENDİKASI BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

Başkan Alemdar TES-İŞ Sendikası Genel Kuruluna Katıldı.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği İlk Dönem Eğitim Seminerlerimizin Sonuncusu Yapıldı

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Seminerlerimiz Devam Ediyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Seminerlerimiz Devam Ediyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Seminerlerimiz Başladı

“ÖLÜM YARDIMI ÖDENEĞİ” DUYURUSU

GENEL BAŞKANIMIZ İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU İLE BİR ARAYA GELDİ

ALEMDAR EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ‘NÜ ZİYARET ETTİ

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetiminden Sendikamıza Hayırlı Olsun Ziyareti

Koop-İş Yönetimi Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem’i Ziyaret Etti...

KOOP-İŞ 54 YAŞINDA

Sendikamızın 19. Olağan Genel Kurulu Büyük Bir Coşkuyla Geçti

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki