HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 2724

ALEMDAR: "AVM'LERDE ACİL ÖNLEM ALINMALI"

KOOP-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI EYÜP ALEMDAR:
“AVM ve mağazalarda çalışanlar büyük risk altındadır, salgından korunmak için acil önlemler alınmalıdır.”

“Çalışanların ekonomik ve sosyal hakları korunmalı, çalışamayacak durumda olanlar mazeret izinli sayılmalıdır.”

Büro, Ticaret, Eğitim ve Güzel Sanatlar işkolunda faaliyet gösteren ve IKEA, H&M gibi uluslararası mağazalar zincirlerinde örgütlü, TÜRK-İŞ’e bağlı Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, koronavirüs salgını nedeniyle AVM ve mağazalarda çalışan işçilerin büyük risk altında olduklarını belirterek acil önlem alınması gerektiğini savundu. Alemdar yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Koronavirüs salgını, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de tehdit etmektedir. Virüsten dünya çapında 7000’i aşkın insan yaşamını kaybetmiştir ve ne yazık ki ölümler devam etmektedir. Ülkemizde 47 vatandaşımızda virüs görüldüğü açıklanmıştır. Devletimizin aldığı önlemler sayesinde virüsten kaynaklanan bir ölüm yaşanmamış olması ve hasta sayısının azlığı ülkemiz açısından iyi bir durum olmasına rağmen virüsün yayılmasına karşı, daha sıkı önlemler alınması gerektiği açıktır. Bu önlemlere, insanların topluca olduğu yerlerde özellikle önem verilmelidir.

Günde on binlerce insanın bir araya geldiği AVM’lerde bu önlemlerin en üst düzeyde alınması gerekmektedir. AVM ve mağazalarda çalışan işçiler gerek kendi mağazalarındaki, gerek diğer mağazalardaki çalışanlarla bir arada olmaya mecbur bırakılmakta, yetmezmiş gibi mağazalarına gelen¬ yüzlerce müşteriyle de yakın temasta olmak zorunda kalmaktadırlar. On binlerce insanın bir araya geldiği AVM’lerde çalışanlar, salgın hastalık döneminde, hastalık riskine karşı derin ve son derece haklı bir kaygı duymaktadırlar.

AVM’lerin eskisi gibi 10.00-22.00 saatleri arasında (iki vardiya süresince) açık kalmasını fakat AVM’lerde isteyen mağazaların 12.00-20.00 saatleri arasında (tek vardiya süresince) çalışmasına yönelik bir tavsiye kararı alınmıştır. Yapılan bu öneri, pek çok AVM ve mağaza sahibi tarafından kabul görmemiştir. 

Bize göre, salgın döneminde vardiya sayısı azaltmayı mağazaların ve AVM’lerin inisiyatifine bırakmak doğru değildir. AVM’lerin de bu salgın süresince 12.00-20.00 saatleri arasında açık kalması, böylelikle mağazaların rekabet kaygısıyla ikinci vardiyayı da çalıştırma isteğinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Tek vardiya çalışma olarak yapılması, daha kısa bir süre boyunca, daha az sayıda insanın bir araya gelmesini sağlayacak, oldukça riskli alanlar olan AVM’lerde hastalık yayılma olasılığını düşürecektir. 

AVM ve mağazalarda çalışan işçilerin virüsten korunması için gereken önlemlerin bir an önce alınması gerekmektedir. Her mağazada kolayca ulaşılabilecek yerlerde yeterli miktarda el dezenfektanları bulundurulmalı, ihtiyaç halinde çalışanların maske takması sağlanmalıdır. Çalışanlar Koronavirüs ve korunma yolları hakkında detaylıca bilgilendirilmeli, şüpheli durumlarda uygulanacak yönergeler şimdiden oluşturulmalıdır. Çalışanlara, kişisel hijyenlerini rahatça sağlayabilecekleri kadar zaman ve olanak ayrıca tanınmalı, hijyen için harcanan zaman çalışma süresinden sayılmalıdır. Ayrıca, mağazalara gelen müşteriler de el dezenfektanı, maske gibi malzemeler kullanmaya teşvik edilmelidir. 

Hazırlanmakta olan ve önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen ekonomik pakette, özellikle alışveriş merkezi işverenlerini de bu kriz ortamında rahatlatacak kira, vergi, sigorta, finans desteği gibi ekonomik destekler verilmeli, ancak bu yapılırken, AVM çalışanları hiçbir şekilde mağdur edilmemelidir. 

Bazı örneklerde, kimi çalışanların istekleri dışında yıllık izne, kimi çalışanlarınsa ücretsiz izne çıkarıldığı, kimi çalışanların da çalışma süresi düştüğü gerekçesiyle ücretlerinde kesintiler yapıldığı duyumları alınmıştır. Bu kabul edilemez olduğu kadar yasalarımıza da aykırı bir durumdur. Salgın nedeniyle geçici olarak çalışmayacak işçiler, ücretleri ödenerek mazeret izinli sayılmalı, daha az süreyle çalışanlar ise ücret ve haklarını kesintisiz almalıdır.

Bu virüsle mücadele etme konusunda, çalışan kesimden nasıl fedakarlık yapması bekleniyorsa, işverenlerden de fedakarlık beklenmektedir.” 

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki