BLOG
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

3 Aralık günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir.

Ülkemizde engelleri aşma, eve kapatılan engellilere ulaşma, toplumsal hayattaki engelleri ortadan kaldırma gibi konularda yapılan çok sayıda yasal ve fiziki düzenleme vardır ve son yıllarda, bugüne kadar olduğundan çok daha fazla çalışmalar yapıldığı da bir gerçektir.

Ancak engelli olarak hayatını sürdürenlerin asıl beklentisi, engellerini tümüyle ortadan kaldıracak bir mucize değil. Asıl beklenti, toplumsal yaşamda onlarla ilgili anlayışın değişmesi, zihinlerdeki engellerin ortadan kalkmasıdır.

Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için, öncelikle, herkesin doğuştan sahip oldukları hakları özgürce kullanabilmeleri ve hiçbir ayrım gözetmeksizin ülkemizin imkanlarından eşit şekilde yararlanabilmeleri gerekir. Çünkü engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamda etkin bir şekilde yer alabilmesi, fırsat eşitliğinden yararlanması ve hiçbir ayrımcılığa uğramadan haklarının korunması onların geleceğe güvenle bakmalarının temel şartıdır.

Engellilerimize daha yaşanır bir dünya oluşturmak için sokakta, toplu taşıma araçlarında, hastanelerde, tezgahları başında engellerin olmadığı bir ortam meydana getirmek en öncelikli hedefimiz olmalıdır.

Bilinmelidir ki, engellilerin yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştırmak, onların toplumla daha da bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarını mümkün kılmak, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesini de beraberinde getirecektir.

Engelli arkadaşlarımızı görmeyenler ya da görmezden gelenler, onların aslında neleri başarabileceğini de göremezler. Topluma nasıl katkı yapacaklarını, fırsat verildiğinde, neleri başaracaklarını da göremezler. Bu nedenle, asıl engelli onlar değil, onları görmezden gelenlerdir.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde, engellerin olmadığı bir dünya için hep birlikte hareket edilmesini diliyor, engelli vatandaşlarımızın gününü kutluyor, onlara sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Koop-İş Sendikası
Yönetim Kurulu

Görüntülenme Sayısı:152
Etiketler
Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki