HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 657

2024 YILI ASGARİ ÜCRETİ NET 17 BİN 2 LİRA OLARAK AÇIKLANDI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2024 yılı asgari ücret zammını belirlemek için yürüttüğü çalışmaların ardından yeni asgari ücreti belirlemek üzere 27 Aralık 2023 Çarşamba günü saat 19:30’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı.

Toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan yeni Asgari Ücretin net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini ifade etti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun işveren-devlet kesimi temsilcilerinin oy birliğiyle, 2024 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirledi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun işveren-devlet kesimi temsilcilerinin oy çokluğu görüşüyle belirlenen 2024 yılı asgari ücrete, komisyonda işçi kesimi adına görev yapan (TÜRK-İŞ) temsilcileri muhalefet şerhi koydu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıya katılan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, hükümet ile işverenin anlaşmasıyla belirlenen 17 bin 2 liralık asgari ücret kararına muhalefet şerhi koyduklarını bildirdi.

Taraflar olarak, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında yaklaşık 2,5 saatlik toplantı yaptıklarını belirten ATALAY, TÜRK-İŞ olarak talep ettikleri rakamı o toplantıda taraflara ilettiklerini söyledi.

Genel Başkan ATALAY, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Sayın Cumhurbaşkanımıza da toplantıda ifade ettim, TÜRK-İŞ’in talebi 18 bin liraydı, yılda iki kere bu müzakerenin yapılmasıydı. Pazardaki, marketteki fiyat dursun da asgari ücreti konuşmanın bir anlamı yok. Maalesef fiyat artışları ortada. Onun için ’18 bin lira talep ediyoruz, yılda 2 kere olsun’ dedik.” ifadelerini kullandı.

Asgari Ücretin Türkiye’de geçim ücreti haline geldiğine dikkat çeken ATALAY, şu ifadeleri kullandı:

“Maalesef işverenlerin yüzde 90’ı bu asgari ücretin üstünde bir ücret vermiyor. İnsanlara ‘bu ücret ile geçinin’ diyorlar. Herkes bir, iki dakika düşünsün, bu ücret ile geçinilebilir mi? Bu enflasyon bir an evvel dursun, bu asgari ücret pazarlıklarının da bu derece olmasına gerek yok. Ama enflasyon durmadığı müddetçe, yılda bir kere belirlenecek asgari ücretle milletin talebini yerine getiremeyiz. Sayın Bakanım, ben burada bir daha bu rakama katılmadığımızı ifade etmek istiyorum, muhalefet şerhi koyacağız.” dedi.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki