HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1956

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

25 Kasım 1960'ta, Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş, olan Mirabel kardeşler, hükümetin gizli polisleri tarafından cinsel saldırıya uğramış, ardından dövülerek öldürülmüşlerdi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise 25 Kasım'ı "Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü" olarak ilan etti.

Kadına yönelik şiddet, ne yazık ki hayatın her alanında ve her an yaşanmaktadır. Tüm dünya çapında yaşanmakta olan bu sorun karşısında, modern dünya devletleri dahi pek başarılı olduğu söylenemiyor. Ailede, işte, evde ve sokakta şiddet, çeşitli biçimlerde kadınlara yöneliyor, onları vuruyor. Ülkemizde ise durum çok daha kötü. Kadına yönelik şiddet haberleri duymadan, hatta kadın cinayetleri yaşanmadan neredeyse bir tek gün geçirmiyoruz.

Şiddet, çalışma hayatında da kadınların peşini bırakmıyor. İşyerinde çalışırken maruz kaldıkları taciz, mobbing, eşdeğer işe eşit ücret alamama, ucuz işçilik gibi sorunlar, kadın işçileri çevreleyen şiddet çemberini güçlendiriyor.

Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu olarak, kadına yönelik şiddeti kabul edilemez buluyoruz. Şiddetin hiçbir gerekçesinin olmadığı inancındayız. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle bir kez daha "Kadına şiddete hayır!" diyoruz.

KOOP-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki