HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 995

ALEMDAR BASS GENEL KURULUNA KATILDI

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Banka, Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası (BASS) 19. Olağan Genel Kurulu'nda Divan Başkanlığı görevini yerine getirdi. Alemdar, 2-3 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen Genel Kurulda bir konuşma yaptı. "Değerli büyüğüm Turgut Başkan, bu onurlu görevi bana önerdiğinde, bundan büyük bir mutluluk duydum. Bana ve arkadaşlarıma duyduğunuz güven nedeniyle sizlere teşekkür ediyorum." diyerek sözlerine başlayan Alemdar, BASS Sendikasının özgün bir işkolunda yer aldığı, üyelerinin eğitim düzeyinin ve kadın üye oranının yüksekliği ile dikkat çektiğini söyledi.

SENDİKALAR YIPRATILMAYA ÇALIŞILIYOR

Sendikal hareketin büyük sorunlarla boğuştuğu zor bir dönemden geçildiğini ifade eden Alemdar, "Ülkemizde ne yazık ki Sendikalar ve sendikacılar ile ilgili bir algı oluşturulmak isteniyor. Sendikaları, temsil ettikleri kitleye hiçbir yararı olmayan kurumlar olarak gösterme çabası devam ediyor." dedi.

Sendikasız bir düzenin devam etmesini isteyen işverenlerin, işyerlerine sendikaları sokmak istemediklerini vurgulayan Alemdar, "Bunun son örneğini kendi sendikamda yaşıyoruz. H&M mağazalarında gerçekleştirdiğimiz başarılı toplu sözleşme, emek sömürüsünün yaşandığı ve çalışma koşullarının çok zor olduğu AVM'lere sendikanın girmesine neden oldu. Başarımız, AVM'lerdeki sendikasız işçileri Koop-İş'e yönlendirdi. Bu arkadaşlarımız, kendi özgür iradeleriyle sendikama üye oldu. Ancak ne yazık ki biraz önce sözünü ettiğim işverenler, çeşitli haksız gerekçelerle sendikama üye olan işçilerden bir kısmının iş akitlerini feshetti." şeklinde konuştu.

HAKSIZ VE ADALETSİZ BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ

Tüm dünyada uygulanan ekonomik politikalar nedeniyle, emeği ile geçinenlerin üzerlerinde ağır bir baskı olduğunu söyleyen Alemdar, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma biçimlerinin yaygınlaştığını, adaletsiz gelir dağılımı, düşük ücret politikaları, adaletsiz vergilendirme sistemi, iş kazaları, işsizlik, sendikal mücadelenin ve örgütlenmenin önündeki engeller gibi pek çok sorunla boğuşulduğunu kaydetti. "Dünyada zenginlik her geçen gün artarken, emeğin bu zenginlikten aldığı pay her geçen gün düşüyor. Dünyada 82 kişinin serveti, Dünya nüfusunun yarısının, yani 4 milyara yakın insanın gelirine eşit. Dünyanın en yüksek gelirine sahip yüzde 10, bütün zenginliğin yüzde 84'üne sahip" şeklinde konuşan Alemdar, neoliberal ekonomi politikalarının bir sonucu olarak sendikalı işçi oranının her geçen gün azaldığını, sendikaların etki ve gücünün de zayıfladığını söyledi.

ÖRGÜTLÜ OLMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK

Tüm bu sorunların çözümünün örgütlü olmaktan, büyümekten, güçlenmekten ve çok çalışmaktan geçtiğini vurgulayan Alemdar, "Örgütlenme yalnızca sayısal bir büyüklük değildir. Daha paylaşımcı, daha adil, daha demokratik bir toplum için gerekliliktir. Çünkü biz ne kadar örgütlü ve güçlü olursak, demokrasimiz de o oranda güçlü olur. Başarılı olmanın bir başka koşulu da birlik olmaktır. Sendikal mücadelede omuz omuza vermektir. Sen ya da ben demeden 'Biz' diyebilmektir" şeklinde konuştu.

Ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak ve bölgede tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmak, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü korumak için Türk Silahlı Kuvvetlerimizin verdiği mücadeleye de değinen Alemdar, "Barış Pınarı Harekatında şehit düşen Mehmetçiklerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Yaralanan askerlerimizin bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum" dedi.

Genel Kurul çalışmaları için kolaylıklar dileyerek sözlerini tamamlayan Alemdar, seçilecek yönetimi de tebrik ederek başarılar diledi.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki