HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 449

ALEMDAR: “PANDEMİ SÜRÜYOR, AVM’LERDE TEDBİRLER ARTTIRILMALIDIR”

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, yaptığı açıklamayla Covid-19 salgının sürdüğünü, AVM’lerde salgına karşı önlemlerin artırılmasını istedi. Alemdar, AVM’lerde alınacak tedbirlerin arttırılmasının yanı sıra, AVM çalışanlarının çalışma koşullarını kolaylaştıracak, fiziksel ve psikolojik sağlıklarını koruyacak tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti. Alemdar'ın açıklaması basında geniş yer buldu.

Alemdar’ın açıklamasının tam metnini aşağıda ilgilerinize sunuyoruz:

PANDEMİ SÜRÜYOR, AVM’LERDE TEDBİRLER ARTTIRILMALIDIR

Covid-19 pandemisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdürmekte, açıklanan verilere göre yeni vaka ve vefat sayıları görece azalmış olsa da hastalık yayılmaya ve can almaya devam etmektedir. 

Haziran ayıyla beraber başlayan kontrollü normalleşme sürecinde ise ilk faaliyete geçen yerlerden biri AVM’ler olmuştur. AVM’ler, doğası gereği kapalı alanlarda birçok insanın bir araya geldiği ve insan hareketliliğinin had safhada olduğu mekanlardır. Bu tür mekanlar, virüsün bulaşması ve yayılması bakımından ideal ortamı sağlamaktadır. Bu nedenle gerek AVM çalışanlarının gerekse müşterilerin sağlığı açısından, AVM’lerde alınan önlemlerin taviz verilmeden uygulanması gerekmektedir. AVM girişlerinde ve AVM’lerde bulunan mağazalarda ateş ölçümleri, maske, sosyal mesafe ve hijyen gibi önlemler titizlikle uygulanmalı, AVM çalışanlarının maske, dezenfektan gibi tedbirlere kolaylıkla ulaşabilmesi sağlanmalıdır. 

Alınan tüm tedbirlere rağmen, AVM çalışanları arasında hastalığa yakalanma oranı her geçen gün artmaktadır. Bu kaygı verici durum daha sıkı tedbirler alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. 

AVM’lerde çalışan işçiler, son derece zor koşullar altında çalışmaktadır. Çalışma koşullarının zorluğuna ek olarak, pandemi nedeniyle psikolojik açıdan da olumsuz etkilenmektedirler. AVM çalışanları bir yandan çalışma koşullarının zorluğuyla başa çıkmaya çalışırken, bir yandan alınan tedbirlere uymaya çabalamakta, aynı zamanda da virüse yakalanma tehlikesinin getirdiği yükle mücadele etmektedir. Ayrıca çalışmayan havalandırmalar da çalışma koşullarını zorlaştırmakta ve sağlıklarını tehdit etmektedir. Çalışanların yaşadığı bu zorlukların yıkıcı etkilerini hafifletmek için ek tedbirlere ihtiyaç duyulduğu açıktır. Virüsün yayılmaması için alınacak tedbirlerin yanı sıra, çalışanların fiziksel ve psikolojik sağlıklarını korumak için de tedbirler alınmalı, çalışma koşulları mümkün olduğunca rahatlatılmalı, ücret ve diğer haklarda herhangi bir kayba yol açmadan çalışma süreleri de pandemi sürecinin şartlarına uygun olarak düzenlenmelidir.

Sendikamız, bu dönem geçene kadar, AVM’lerde faaliyet gösteren işyerlerinin en temel giderlerinden olan kira giderlerinde indirime gidilmesi hatta hiç kira alınmaması veya vergi istisnası yönünde yasal düzenlemeler yapılmasının bu işyerlerinde çalışan işçiler için de olumlu bir etki yaratacağını ve istihdamın devamına katkı sağlayacağını düşünmektedir. 

Yarı zamanlı (part-time) çalışanların da pandemi sürecinde çeşitli zorluklarla karşılaştığı bilinmektedir. Bu çalışanların çalışma sürelerindeki belirsizlik giderilmeli, daha adil sürelerle çalıştırılmaları sağlanmalı, yaşadığı kayıpların önüne geçilmelidir. 

Pandeminin tüm insanlığı tehdit ettiği ve toplumun tüm kesimlerinin sorunu olduğu gerçeği, işveren-çalışan herkesin dayanışmasıyla bu sürecin atlatılacağını bize göstermektedir. Sendikamız Koop-İş’in, kısa çalışma ödeneğine geçirilen üyelerine yaptığı 400 TL’lik yardım, pandemi sürecinde dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olmuştur. 

Koop-İş, önümüzdeki süreçte de üyelerinin ve tüm AVM çalışanlarının yanında olmaya devam edecek, onları Koop-İş çatısı altında birleştirerek tedbirlerin titizlikle uygulanmasının takipçisi olacak ve hak kayıplarının önüne geçmek için tüm gücüyle mücadele etmeye devam edecektir. 
 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki