HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 582

ALEMDAR, TOLEYİS 14. OLAĞAN GENEL KURULUNA KATILDI

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Toleyis Sendikası'nın 14. Genel Kuruluna katılarak Divan Başkanlığı görevini yerine getirdi. Genel Kurul, 10-11 Ekim 2020 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşti.

TOLEYİS ÇOK ÖNEMLİ BİR SENDİKA

Alemdar, Divan Başkanı seçilmesinin ardından bir konuşma yaparak Toleyis Genel Kuruluna seslendi. Toleyis'in köklü geçmişine ve Toleyis Genel Başkanı Cemail Bakındı'nın büyük emeğine dikkat çeken Alemdar, "Toleyis ülkemiz sendikal hareketi için çok önemli bir sendikadır. Bu işkolunda çalışan emekçiler, uzun bir sendikal deneyime sahiptir. TÜRK-İŞ'imizin kuruluşunda da bu işkolundan değerli büyüklerimiz görev almışlar ve bu kutsal mücadeleye omuz vermişlerdir." şeklinde konuştu.

HERKES ANLADI Kİ EMEK EN YÜCE DEĞERDİR

İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde de değinen Alemdar, "Yılın ilk aylarından itibaren hayatımıza giren bir virüs, tüm yaşamımızı alt üst etti. Bir yandan acımasızca can alırken diğer yandan tüm dünyada ekonomileri sarstı ve sarsmaya da devam ediyor." dedi. "Hiç kuşkusuz bu süreci en zor atlatan kesim emeğiyle geçinenler oldu. İşyerleri kapandı, çalışanlar ücretsiz izne çıkarıldı, insanlar işlerinden, ekmeklerinden oldular." diyen Alemdar, yaşanılan süreçten özellikle örgütsüz, sendikasız işyerlerinde çalışanların en çok etkilendiğini kaydetti.

Salgın döneminde herkes evine kapanırken, başta sağlık emekçileri olmak üzere market çalışanları, kargo işçileri, ulaştırma işçileri, tarım işçileri gibi kesimlerin görevlerinin başında olduğunu anlatan Alemdar, "Herkes bir kez daha anladı ki emek en yüce değerdir. Emek olmazsa, üretim olmazsa hayat da olmaz." dedi. Alemdar, sendikal örgütlenmenin önemine dikkat çekerek "Salgın nedeniyle bir kez daha görüldü ki, çalışan kesim için gerçek kurtuluşun anahtarı sendikal örgütlenmedir. Örgütlü işçiler bu süreci neredeyse kayıpsız atlatırken, örgütsüz işçiler işlerini kaybettiler, ücretsiz izne çıkarıldılar, ücret ve sosyal haklarını yitirdiler, 1170 TL ücrete mahkum oldular. Bizlere düşen görev, örgütsüz işçileri daha çok örgütlemek, sendikalarımızın çatısı altına toplamaktır. Onları da sendikal güvenceye kavuşturmak, hak ve özgürlüklerini korumaktır." şeklinde konuştu. 

GERÇEK EKONOMİ DAR GELİRLİNİN EKONOMİSİDİR

Ülkemizin ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğini, salgının da bu zorluğu daha da arttırdığını ifade eden Alemdar, "Ekonomi deyince herkes dolar, faiz, borsayı konuşuyor. Onlardaki artış ya da azalışa göre ekonomiyi değerlendiriyor. Oysa geçek ekonomi, bizim ekonomimizdir. İşçilerin, memurların, emeklilerin, bakkalın, berberin dar ve sabit gelirlilerin ekonomisidir. Gerçek enflasyon sokağın, çarşının, pazarın enflasyonudur. İşsizliktir, yoksulluktur. Ve ne yazık ki bizim ekonomimiz iyi değildir, hem de hiç iyi değildir" dedi. 

SENDİKANIZA GÜVENİN

Toleyis'in büyüme ve güçlenme yolunda olduğunu vurgulayan Alemdar, seçilecek yeni yönetime başarılar dileyerek sözlerini şöyle noktaladı: "Söyleyecek çok sözümüz var. Ancak bu salgın koşullarında risk yaratmamak için toplantımızı bir an önce bitirmemiz gerekiyor. O nedenle daha fazla uzatmak istemiyorum. Sizden tek bir isteğim var: Sendikanıza güvenin, Toleyis’e güvenin... Sendikanız Gençlik ve Spor Bakanlığında yaptığı yeni örgütlenmelerle büyüme ve güçlenme yolunda hızla yol alıyor. Cemail Başkan, Toleyis’i büyütmek ve güçlendirmek için Bütün gücüyle çalışıyor. Başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Yeter ki onun arkasında durun, destek verin. İşte o zaman çözemeyeceğimiz sorun, alamayacağımız hak olmaz. Hepinize sağlıklı günler diliyorum. Sağ olun… Var olun..."

TOLEYİS YÖNETİMİ BELLİ OLDU

Genel Kurulda yapılan seçimlerde Genel Başkanlığa Cemail Bakındı, Genel Başkan Yardımcılıklarına Yusuf Kutlu ve Cemalettin Kelten, Genel Sekreterliğe Yücel Köksal, Genel Mali Sekreterliğe Ali Şahin seçildi.

Koop-İş olarak, Toleyis Sendikasının seçilen yönetimini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.
 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki