HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 906

ANKARA 2 NOLU ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

Sendikamız Ankara 2 Nolu Şube Genel Kurulu, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar'ın da katılımıyla, 12 Mart 2022 tarihinde TÜRK-İŞ Konferans Salonunda toplandı.

Genel Kurulda Divan Başkanlığına TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, Divan Başkan Yardımcılıklarına Genel Sekreterimiz Metin Güney ile Ankara 1 Nolu Şube Başkanımız Yücel Yıldırım ve Divan Üyeliklerine ise Bayram Öcal ile Mine Demirci seçildi.

Genel Mali Sekreterimiz Osman Aksoy ile Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterimiz Murat Türkekul da Genel Kurulumuza katılırken, TÜRK-İŞ Ankara İl Temsilcisi Nihat Zengin, Genel Sekreter Yardımcımız Aytuğ Balaman, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Şahin Kaya, Kayseri Şube Başkanımız İdris Güven, Konya Şube Başkanımız Rafet Durmaz, Sakarya Şube Başkanımız Şevket Ulusinan ve Ankara 1 Nolu Şube İdari Sekreterimiz Talat Yılmaz da Genel Kurulumuzdaki yerlerini aldılar.

PİR, ŞUBE FAALİYETLERİNİ ANLATTI

Genel Kurulun açılış konuşmasını, Şube Başkanı Abdurrahim Pir yaptı. Pir konuşmasında şubemizin son 4 yılda yaptığı faaliyetleri anlatarak, "Koop-İş'in ilkeler ve görüşleri, Türk Sendikacılığına getirdiği yenilik ve hedefleri gözeterek, Genel Merkezimizin talimat ve talepleri doğrultusunda Sendikamızı temsil etmeye çalıştık." şeklinde konuştu.

Şubemizin örgütlenme faaliyetlerine değinen Pir, kamu ve özel sektörde pek çok örgütlenme çalışması yürüttüklerini, çok büyük bir bölümünü ise başarıyla sonuçlandırdıklarını söyledi. Pir, "Bir önceki genel kurulda 2 bin civarında olan üye sayımız, bugün 9.750 sayısına ulaşmıştır. Aramıza katılan tüm arkadaşlarımıza, ailemize hoş geldiniz diyorum." dedi.

Pir, şube çalışmalarında desteği esirgemeyen Genel Başkanımız Eyüp Alemdar'a ve Genel Merkez Yöneticilerimize teşekkür etti.

GENEL BAŞKAN ALEMDAR: "SENDİKA BİRLİĞİMİZİN SİMGESİDİR"

Pir'in konuşmasının ardından kürsüye Genel Başkanımız Eyüp Alemdar geldi. Katılımcıları ve delegelerimizi selamlayarak konuşmasına başlayan Alemdar, "Bizim için sendika, hak için, soframızdaki bir dilim etmek için mücadelenin, beraberliğimizin, birliğimizin ve kardeşliğimizin simgesiydi. Bizi bugün sendikal hareketin parlayan yıldızı yapan, herkesin gıpta ettiği bir sendika haline getiren bu ortak değerlerimizdir. Cumhuriyetimizin başkentinden, sizlere bu duygularla sesleniyorum." dedi.

Salgın dönemi başta olmak üzere Sendikamızın yaptığı çalışmaları katılımcılarla paylaşan Alemdar, "Salgın döneminde üyelerimiz, canlarını tehlikeye atarak ülkemize sahip çıktılar. Halkımızın, çiftçimizin ve devletimizin ihtiyaç duyduğu her yerde, görevlerinin başında oldular. Tüm arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Hepsine gönülden teşekkür ediyorum. Salgında kaybettiğimiz üyelerimize ve tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum." şeklinde konuştu.

"İŞKOLUMUZDA ÖRGÜTLENMEYİ BEKLEYEN MİLYONLARI GÖZ ARDI EDEMEYİZ"

Sendikamızın örgütlenme çalışmalarına da değinen Alemdar, Sendikamızın üye sayısının son 4 yılda yüzde 100'ün üzerinde arttığını söyledi. Alemdar, "Kamuda alt işverenden daimi işçi kadrosuna alınan on binlerce çalışan Sendikamıza üye oldu. Özel sektörde de ülkemizin en büyük mağaza zincirlerinden olan H&M, Metro Grossmarket ve Nike mağazalarında çalışan arkadaşlarımız da Sendikamız ailesine katıldı. Bu çok önemli başarılarda imzası olan herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. Alemdar, "Sendikamızı işkolunun lider sendikası yapan bu başarı, bu gurur hepimizindir. En büyük teşekkür bize inanarak, güvenerek Sendikamıza üye olan arkadaşlarımızadır. Aramıza, güçlü ailemize hoş geldiniz diyorum." dedi.

İşkolumuzda 4 milyona yakın işçinin çalıştığını söyleyen Alemdar, "Her geçen gün başarılarımıza yeni başarılar ekliyoruz. Üye sayımızı artırıyoruz. Peki bu bizim için yeterli mi? Elbette ki yeterli olamaz. İşkolumuzdaki örgütlenmeyi bekleyen milyonlarca işçiyi göz ardı edemeyiz. Görevimiz, bu arkadaşlarımızı sendikamız çatısı altında örgütlemektir." şeklinde konuştu.

ALEMDAR, İMZALANAN KAMU PROTOKOLÜ VE EK PROTOKOLE DE DEĞİNDİ

Alemdar, TÜRK-İŞ öncülüğünde imzalanan kamu kesimi toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolüne ve daha sonra yapılan ek protokolde elde edilen ücret artışlarına değindi. Kamu protokolü teklifinin hazırlanma döneminde hastalıkla mücadele ettiğini fakat buna rağmen süreci yakından takip ettiğini söyleyen Alemdar, kendisinin de çabalarıyla 696 Sayılı KHK ile kadroya alınanların emeklilik durumlarının düzenlenmesi, tayin haklarının tanınması gibi birçok talebin, imzalanan protokolde yer aldığına dikkat çekti.

"EKONOMİK OLARAK ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ"

Son dönemde ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmelere, enflasyona ve zamlara da değinen Alemdar, "Ortaya çıkan hayat pahalılığının, enflasyondaki beklenmeyen artışın yarattığı sorunlar, emeği ile çalışanları, emeklilerimizi, dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızı derinden etkiliyor. Enerji, yakıt ve temel tüketim maddelerine gelen zamlarla birlikte hayat hepimiz için günden güne zorlaşıyor. Biz emekçiler, gün geçtikçe yoksullaşıyoruz. Yıl sonunda asgari ücrete yapılan yüksek zam bile, daha mürekkebi kurumadan eriyip gitti." şeklinde konuştu. Alemdar, "Vergi düzenindeki adaletsizlik çalışanları ezmektedir. Bu adaletsiz politikalar nedeniyle emeği ile geçinenler önemli ücret kaybına uğramaktadır. Bizim talebimiz, vergi oranlarının düşürülmesi ya da adil bir noktada sabitlenmesidir. Anayasamızın 73. maddesi, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınacağına hükmeder. Anayasa hükmünün uygulanmasını, adil bir vergi politikası oluşturulmasını bekliyoruz." dedi.

Alemdar, "Bu genel kurulumuzla birlikte, Şube Genel Kurullarımız tamamlanıyor. Temmuz ayında büyük ve güçlü Koop-İş'in 20. Olağan Genel Kurulu'nu toplayacağız. Ardından da daha büyük ve güçlü hedefler yönelerek Sendikamız hak ettiği yere taşıyacağız." ifadeleriyle konuşmasını noktaladı.

ŞUBEMİZDE BAYRAK DEĞİŞİMİ YAŞANDI

Yapılan konuşmalar ve değerlendirmelerin ardından seçimlere geçildi. Tek listenin katıldığı seçimler sonucunda Abdurrahim Pir, bayrağı Soner Berk'e devretti. Şube Başkanı olarak seçilen Berk bir konuşma yaparak delegasyona seslendi. Berk, "Başta Sayın Genel Başkanımıza, Genel Yönetim Kurulumuza, değerli delege arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bugüne kadar Şube Başkanımız olarak görev yapan değerli başkanım Abdurrahim ağabeyime bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluk diliyorum. Ondan çok şey öğrendik. Kendisine de teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Yapılan seçimlerle Şubemizin Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulu üyeleri aşağıdaki şekilde belirlendi:

YÖNETİM KURULU

Soner Berk - Şube Başkanı
Haydar Yıldırım - Şube İdari Sekreteri
Fatih Erciyas - Şube Mali Sekreteri
Bayram Çelik - Şube Teşkilat Sekreteri
Mutlu Kızılkoca - Şube Eğitim Sekreteri

DENETLEME KURULU

Burak Yıldırım
Turan Arıcı
Mustafa Koçak
Aydın Karadağ
Güner Karabulut

DİSİPLİN KURULU

Eyüp Sağlam
Savaş Yetik
Erkan Yağcıoğlu
Emre Özarslan
Mehmet Bedir

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki