HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 5999

BASIN AÇIKLAMASI: KOTON’DA KOOP-İŞ’İN ADI BİLE YETTİ!

01.11.2019

KOTON’DA KOOP-İŞ’İN ADI BİLE YETTİ!

SIRA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE!

 

Sendikamızın Koton’da yürüttüğü mücadele tüm hızıyla sürerken, Koop-İş’in ayak sesleri Koton Mağazalarında yankılandı. Koton işvereni, çalışanlara yönelik yazılı bir açıklama yayımlayarak, uzun süredir yaptığı haksız-hukuksuz uygulamaların bir kısmına son vereceğini duyurdu. Böylelikle sendikamız, henüz toplu iş sözleşmesi görüşmelerine dahi başlamadan,KOTON işçilerinden aldığı güçle  hak almayı ve kazanım elde etmeyi başardı!

İşverenin özlük haklarında yapacağını taahhüt ettiği düzenlemeleri olumlu bir adım olarak değerlendirmekle birlikte, çalışanların Anayasal hakkı olan sendikal örgütlenmenin önüne geçileceği düşüncesi ile hareket ediliyor ise KOTON işvereni büyük bir yanılgı içerisindedir.

Bugüne kadar çalışanlarının sesine kulak vermeyen, daha iyi çalışma koşulları talep eden işçilerini instagram’da bir gönderiye “like” ettiği bahanesiyle tazminatsız işten çıkaran, uzun çalışma saatleri karşısında ezilen işçilerini görmezden gelip haklarını vermeyen, güvenlik tedbirlerini almadığı için oluşan sayım açıklarının acısını yıllarca çalışanlarından çıkaran ve bunun gibi onlarca haksız uygulamanın sahibi Koton işvereni yayımladığı duyuruda, standart shift uygulamasına geçildiğini, yemek ücretlerinin 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren iyileştirileceğini, primlerdeki sayım eksiği uygulamasının kaldırılacağını ifade etmiştir. Bilinmelidir ki işverenin bu tavrı, sendikal örgütlenmenin ve Koop-İş’te birleşme iradesi gösteren yiğit Koton işçilerinin mücadelesiyle ortaya çıkmıştır.

Koop-İş, işten çıkarılan üyelerimizin işe geri alınması için verdiği mücadelesini de tüm gayretiyle sürdürmektedir ve arkadaşlarımız işe geri alınana kadar da mücadelesine devam edecektir. Buradan işvereni bir kez daha uyarıyor, yanlışından vazgeçmeye, işten çıkardığı arkadaşlarımızı işe geri almaya ve sorunların çözümü için Sendikamızla diyalog kurmaya davet ediyoruz. Aksi halde tüm Türkiye’de aynı anda başlattığımız mücadelelerimiz basın açıklamaları ve diğer demokratik yollarla, artarak devam edecektir.

Bu vesileyle, tüm Koton işçilerini bir kez daha Koop-İş’te birleşmeye, sendikal mücadelemizle haklarımızı kazanmaya çağırıyoruz. Çok net görülmüştür ki çalışanlar bir araya geldiğinde hiçbir güç karşısında duramamaktadır. Mücadelemizde haklıyız. Tüm halkımızın da desteği ile kazanan KOTON işçileri olacaktır.

Değerli Basınımıza ve Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

KOOP-İŞ SENDİKASI GENEL YÖNETİM KURULU

NOT: Açıklamamızın PDF versiyonunu, aşağıda yer alan "Haber dökümanı için tıklayınız" bağlantısından indirebilirsiniz.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki