HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 497

“Virüsün yayılmasını önlemek için tüm AVM’ler ve mağaza zincirleri faaliyetlerine ara vermeli, çalışanlara istihdam ve ücret garantisi sağlanmalıdır.”

19 Mart 2020

 

KOOP-İŞ SENDİKASI YÖNETİM KURULU:

“Virüsün yayılmasını önlemek için tüm AVM’ler ve mağaza zincirleri faaliyetlerine ara vermeli, çalışanlara istihdam ve ücret garantisi sağlanmalıdır.”

 

Koop-İş Sendikası Yönetim Kurulu, küresel düzeyde yayılan Koronavirüs salgınının ülkemizde de ciddi sonuçlar doğuracağı endişesiyle, insanların topluca bulunduğu alış veriş merkezlerinin ve mağaza zincirlerinin faaliyetlerine ara vermesini savunarak bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi.

 

1-Yönetim Kurulumuz yaptığı değerlendirmede, küresel düzeyde gittikçe yaygınlaşan ve ülkemizde de ciddi boyutlara ulaşan koronavirüs salgını nedeniyle halkımızı dikkatli olmaya ve kamu yetkilileri ve uzmanların önerilerine uymaya çağırmaktadır. Yönetim Kurulumuz, bu salgının bir an önce atlatılması için tüm toplum olarak üzerimize düşen görevlerin yerine getirilmesi için azami çaba gösterilmesini herkesten talep etmektedir.

2-Virüsün yayılmasındaki en temel faktörün, insanların topluca bulunduğu alanlar olduğu gerçeğinden hareket eden Koop-İş Sendikası Yönetim Kurulu, bu alanlardan biri olan AVM’lerin ve büyük mağaza zincirlerinin bir an önce kapatılması gerektiğini ısrarla vurgulamaktadır. Yalnızca müşterilerin değil, AVM ve mağaza çalışanı emekçilerin de sağlığı açısından bu uygulamanın bir “tavsiye kararı” olmasının ötesinde “zorunluluk” haline getirilmesini talep etmektedir.

3- Yönetim Kurulumuz bu dönem geçene kadar, AVM yönetimlerinin işyeri kiraları konusunda fedakarlık yapmalarını hatta hiç kira almamalarının gerektiğini düşünmektedir.

4-Yönetim Kurulumuz,03 Nisan 2020 tarihine kadar faaliyetlerini durduran ve bu süreçte çalışanlarının ücretlerini koruma kararı alan örgütlü olduğumuz H&M mağazaları yönetimine teşekkür etmektedir.

5-Koop-İş Sendikası Yönetim Kurulu, diğer AVM ve mağaza yönetimlerini, H&M Türkiye gibi hassas davranmaya çağırmakta, faaliyetini durduran tüm mağazalardan çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarını korumalarını talep etmektedir.

6-Koop-İş Sendikası Yönetim Kurulu, halkımıza yapılan “evde kal” çağrılarını doğru bulmakla birlikte, insanlarımızı “çalışırsa virüsten, evde kalırsa açlıktan ölmek” ikileminde bırakmanın yanlış bir yol olduğunu düşünmektedir. Buna çare olan yolun ise, özellikle istihdam ve ücret garantisinin sağlanması olduğunu düşünmektedir.

7-Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik önlemler paketindeki “istihdam güvencesi” koşulunu çok önemli bulan Sendikamız, bunun yanı sıra ücret ve sosyal haklar konusunda da devletimizden güvence beklemektedir.

8-Koop-İş Sendikası kriz dönemlerinin faturasını işçilere çıkarmak isteyenlere karşı, her zaman işçilerin, emekçilerin yanında olacaktır.

 

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki