HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1393

BAŞKANLAR KURULUMUZ TOPLANDI

Sendikamız Başkanlar Kurulu toplantısı, 25 Eylül 2020 ve 28 Eylül 2020 tarihlerinde telekonferans yöntemiyle yapıldı. Toplantıda sendikamızın son dönemdeki çalışmaları, güncel gelişmeler, 696 sayılı KHK ile daimi işçi kadrosuna alınan çalışanların durumu gibi konular değerlendirildi.

Yapılan Başkanlar Kurulu toplantısının ardından bir Sonuç Bildirisi yayımlandı. Bildirgenin tam metnini aşağıda ilgilerinize sunuyoruz:


KOOP-İŞ SENDİKASI
BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

(25 Eylül 2020 - 28 Eylül 2020)

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, 25 Eylül 2020 ve 28 Eylül 2020 tarihlerinde telekonferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda, ülkemizin ve çalışma hayatının gündemini değerlendirmiş, Sendikamızın çalışmalarını gözden geçirmiş ve aşağıdaki konuların kamuoyuna duyurulmasını kararlaştırmıştır.

Başkanlar Kurulumuz, sendikamızın Covid-19 salgını sürecinde yaptığı çalışmaları, üyelerimiz adına yapılan girişimleri, faaliyetleri ve üyelerimizin haklarını korumaya yönelik olarak Bakanlık ve kurumlara yapılan başvuruları takdirle karşılamaktadır. Kısa çalışma düzenine geçirilen ve ücretsiz izine çıkarılan üyelerimize yapılan eğitim yardımı ile Elazığ ve Malatya depremlerinde zarar gören üyelerimize yapılan eğitim yardımlarını anlamlı bulan Başkanlar Kurulumuz, bu yardımları, zor günlerde dayanışmanın güzel bir örneği olarak görmektedir. Pandeminin seyrinden kaygı duyan Başkanlar Kurulumuz, önümüzdeki sonbahar-kış döneminde salgının daha da ağırlaşacağından endişe etmektedir. Bu nedenle Başkanlar Kurulumuz, salgının kontrol altında tutulma yolunun maske-mesafe-hijyen kurallarına titizlikle uymaktan geçtiğini hatırlatmakta, milletimizi bu konudaki hassasiyetini korumaya çağırmaktadır. Başkanlar Kurulumuz ayrıca, salgın sürecinde büyük zorluklara fedakarca göğüs geren, halkımızın sağlığını korumak için canlarını ortaya koyarak mücadele eden tüm sağlık çalışanlarını da saygıyla ve minnetle selamlamaktadır.

696 sayılı KHK ile daimi işçi kadrosuna alınan işçilerin durumunu da değerlendiren Başkanlar Kurulumuz, bu çalışanların 1 Kasım’dan itibaren çalıştıkları işkolundan bildirileceğini hatırlatarak, Sendikamızın bu konuda yaptığı örgütlenme çalışmalarını takdirle takip etmektedir. Gerek halihazırda örgütlü olduğumuz gerekse örgütlenme çalışmalarını halen sürdürdüğümüz işyerlerinde, bu durumda olan işçi arkadaşlarımızın Koop-İş ailesine kazandırılması için yapılan çalışmaların yoğunlaştırılması gerektiğini vurgulayan Başkanlar Kurulumuz, 10 Nolu işkolundan bildirilecek tüm çalışanları, hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için Sendikamıza üye olmaya davet etmektedir.

Başkanlar Kurulumuz, AVM’ler başta olmak üzere özel sektörde yapılan örgütlenme çalışmalarını da takdirle takip etmektedir. Sendikamızın AVM’lerde, mağazalarda ve pek çok işyerinde yürüttüğü örgütlenme çalışmalarında, Yönetim Kurulumuza tam destek veren Başkanlar Kurulumuz, bu çalışmaların kısa süre içinde başarıyla sonuçlandırılacağına inanmaktadır.

TÜRK-İŞ’e bağlı Belediye-İş Sendikamızın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı işyerlerinde hak ettiği yetkinin verilmemesi konusunu da değerlendiren Başkanlar Kurulumuz, bu hukuksuzluğun karşısında Belediye-İş Sendikamızın yanında olduğunu ilan etmekte, yaşananların yerleşik sendikal mevzuatımıza da aykırılık oluşturduğunun altını çizmektedir.

Başkanlar Kurulumuz, geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından açıklanan istihdam paketinde yer alan konuları da ele almıştır. Başkanlar Kurulumuz, istihdamın arttırılmasına yönelik düzenlemelerin gerekli olduğunu fakat çalışanların hak ve menfaatlerini geriye götürecek uygulamalar yapılmaması gerektiğini vurgulamaktadır.

Doğu Akdeniz’de yaşananları da değerlendiren Başkanlar Kurulumuz, sorunun taraflar arasında adil ve uluslararası hukuka uygun çözümü için devletimizin sonuna kadar yanında olduğunu bir kez daha ilan etmektedir. Başkanlar Kurulumuz, Ermenistan’ın kardeş ülke Azerbaycan’a yönelik haksız ve hukuksuz saldırısını da kınamakta, dost ve kardeş Azerbaycan halkının her zaman yanında olduğunu belirtmektedir.

Başkanlar Kurulumuz, sendikal alanda etkili ve güçlü bir mücadeleyi sürdüren “Sendikal Hareketin Parlayan Yıldızı” Koop-İş Sendikası’nın bundan böyle de üyelerinin hak ve çıkarları için gereken mücadeleyi yapacağına inanmakta ve bu haklı mücadelede tüm Koop-İş ailesine başarılar dilemektedir.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki