HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 2595

BAŞKANLAR KURULUMUZ YAPILDI

Sendikamız Başkanlar Kurulu, 15 Nisan 2020 tarihinde yapıldı.  Yaşanan salgın süreci nedeniyle telekonferans yöntemiyle yapılan Başkanlar Kurulumuzun ardından, Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi yayımlandı. Bildirgenin tam metnini aşağıda ilgilerinize sunuyoruz:

KOOP-İŞ SENDİKASI

BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

(15 Nisan 2020)

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, yaşadığımız salgın hastalık nedeniyle telekonferans yöntemiyle 15 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, ülkemizin ve çalışma hayatının gündemini değerlendirerek, Sendikamızın çalışmalarını gözden geçirmiş ve aşağıdaki kararları almıştır.

Başkanlar Kurulumuz, Covid-19 salgını nedeniyle içinde bulunduğumuz bu zor günlerde, salgının durdurulmasının yolunun sosyal mesafenin korunması, hijyen ve izolasyondan geçtiğini hatırlatmakta, milletimizi tüm tedbirleri en üst düzeyde ve büyük bir özenle uygulamaya çağırmaktadır. Başkanlar Kurulumuz, bu süreçte üyelerimizi yalnız bırakmamak için büyük bir gayret gösteren Genel Yönetim Kurulumuzu takdir etmekte, bu zor günleri birlik ve beraberliğimizle atlatacağımıza inanmaktadır.

Başkanlar Kurulumuz, aralarında üyelerimizin de yer aldığı tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür etmekte, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmak için canla başla çaba gösteren üyelerimize, Sağlık Bakanlığında geçici görevlendirmeyle bulunan Milli Eğitim Bakanlığında çalışan fedakar üyelerimize, Emniyet Teşkilatında polislerimiz ile son derece zor şartlar altında görev yapan üyelerimize, ayrıca halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak için, büyük bir özveriyle görevlerinin başında olan tüm çalışanlara şükranlarını sunmaktadır.

Fedakarca görev yapan üyelerimiz başta olmak üzere sağlık, market, gıda, emniyet, bankacılık ve taşımacılık gibi sektörlerde çalışan emekçilerin en üst düzeyde korunması için gereken tedbirlerin alınması gerektiğine vurgu yapan Başkanlar Kurulumuz, bu zor süreçte görevlerinin başında bulunan tüm çalışanlar gibi SYDV’lerde, sağlık kurumlarında, Emniyet Teşkilatında çalışan üyelerimizin sağlığının korunması talebiyle gereken önlemelerin alınması, Üyelerimizin sosyal ve ekonomik haklarının sağlanması için çeşitli girişimlerde bulunan Genel Yönetim Kurulumuzun ve Genel Başkanımız Eyüp Alemdar’ın taleplerinin arkasında olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır.

Başkanlar Kurulumuz, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PİKTES) kapsamında çalışan üyelerimizin herhangi bir mağduriyete uğramadan haklarının korunması için AB nezdinde girişimde bulunan Milli Eğitim Bakanlığının çabalarına destek olmak amacıyla uluslararası sendikal örgütümüz UNI Küresel Sendika nezdinde girişimde bulunan Genel Yönetim Kurulumuzun taleplerini desteklemektedir.

Başkanlar Kurulumuz, üyelerimizin sağlıklarının korunmasını ön planda tutarak işyerlerindeki faaliyetleri durduran ve üyelerimizin ekonomik olarak zarar görmemelerini sağlamak için çaba göstererek çeşitli adımlar atan H&M ve IKEA yönetimlerinin uygulamalarından memnuniyet duymakta, bu hassasiyetlerinin salgın süresince devam etmesini temenni etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve TBMM Başkanlığına sunulan bir torba yasa tasarısı ile yapılması öngörülen kimi değişiklikleri de değerlendiren Başkanlar Kurulumuz, işten çıkartmaları 3 aylığına yasaklayan tasarıyı, bu yönüyle olumlu olsa da eksik ve yetersiz bulmaktadır. Başkanlar Kurulumuz, tasarının öngördüğü “ücretsiz izin yetkisinin tek taraflı olarak işverene tanınmasını” da son derece yanlış bir adım olarak değerlendirmektedir. Başkanlar Kurulumuz, mağduriyetlere sebep olacak bu uygulamaların yerine pandemi olarak ilan edilen tarihten itibaren işsizlik sigortasından ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için gereken şartların kaldırılarak salgın hastalıktan etkilenen işyerlerindeki tüm işçilerin Kısa Çalışma Ödeneğinden koşulsuz olarak yararlandırılmasının gerektiğini düşünmektedir.

Ülkemizde yaşanan bu zor koşullara, ekonomik ve sosyal gelişmelere rağmen, sendikal alanda etkili ve güçlü bir mücadeleyi sürdüren “Sendikal Hareketin Parlayan Yıldızı” Koop-İş Sendikası’nın bundan böyle de üyelerinin hak ve çıkarları için gereken mücadeleyi yapacağına inanan Başkanlar Kurulumuz, bu haklı mücadelede Sendikamıza başarılar dilemekte, bu zor günleri birlik ve beraberliğimizle aşarak güzel günlere ulaşacağımıza yürekten inanmaktadır.

Başkanlar Kurulumuz yaşadığımız bu salgın sebebiyle sağlık merkezlerinde tedavileri devam eden tüm vatandaşlarımıza acil şifalar, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabırlar dilemektedir.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki