HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 2970

Taşeronlar yüzde 26 zam alamadı

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Hürriyet Gazetesine taşerondan kadroya geçen işçiler ile ilgili açıklama yaptı.

Alemdar'ın, 9 Şubat 2019 tarihli Hürriyet gazetesinde yaptığı açıklmada “Yüzde 26’lık zamdan bir ifade yanlışlığı nedeniyle yararlanamayanlar var. Bu haksızlık giderilmeli” dedi.

Başkan Alemdar ayrıca; "Geçen yıl 800 binden fazla çalışanın taşerondan kadroya geçtiğini, işçi arkadaşlarımızın kadroya geçerken  ücretlerinin bildirilmesi gerekiyordu. Karışıklık da bu noktada çıktı. Bazı işçilerin ücretleri asgari ücret katları olarak bildirilirken, bazılarınınki net rakam olarak bildirildi.Ücretleri net rakam olarak bildirilenlerin asgari ücretle olan bağı kopmuş oldu. Bu nedenle çalışanların bir bölümü bu yıl asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık zamdan yararlanamadı." diye konuştu.

Bu durumda olan çalışan sayısının 250 bini geçtiğini belirten Alemdar, “Sadece yüzde 4’lük zamla yetinmek zorunda kalan yüzbinlerce işçiden bahsediyoruz. Bu büyük bir ayrımcılık nedeni de oluyor. Bazı çalışanlar yüzde 26 artı 4 alırken, bazıları sadece yüzde 4’lük ücret artışı aldılar. Bu sorunun çözülmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Koop-İş Sendikası

Basın Bürosu

 

ORJİNAL HABER İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki