HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 322

GENEL BAŞKANIMIZ ALEMDAR YENİDEN TÜRK- İŞ YÖNETİMİNDE

 

GENEL BAŞKANIMIZ ALEMDAR YENİDEN TÜRK- İŞ YÖNETİMİNDE

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK İŞ) 24’üncü Olağan Genel Kurulu, 30 Kasım-02 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara'da gerçekleşti.

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’e bağlı Sendikalarımızın genel başkanları yöneticileri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen bölge ve il temsilcileri, şube başkanları, delegeler ve faklı işkollarından işçilerin katıldığı 24.Olağan Genel Kurul Zonguldak maden işçilerinden oluşan Madenci Korosunun verdiği kısa bir konser ile başladı.

TÜRK-İŞ 24. Olağan Genel Kurulunda, Divan Başkanlığı’na TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Cemail BAKINDI seçildi.

Açılış konuşmasını TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’ın yaptığı genel kurula Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Settar Mehbalıyev, Kazakistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Satıbaldı Dauletalin, Kırgızistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Emil Kyzaev, Özbekistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Kudratulla Rafikov misafir olarak  katıldı.

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Genel Sekreterimiz Metin Güney, Genel Mali Sekreterimiz Osman Aksoy, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Murat Türkekul ile Şube Başkanlarımız ve tüm Genel Kurul Delegelerimiz de genel kurulda hazır bulundu.

Açılış konuşmasında TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, kamuda taşeron işçilik sorunun devam ettiğini belirterek enerji, sağlık ve inşaat başta olmak üzere birçok iş kolunda taşeron işçilerin kadro beklediğini söyledi.

Kamudaki yaklaşık 700 bin taşeron işçinin kadroya alındığını anımsatan Genel Başkan Ergün Atalay ücretler üzerindeki gelir vergi kesintilerinin yüksek olduğunu bir kez daha hatırlatarak “20 bin lira ücret alan bir işçi sene sonunda vergi kesintisi nedeniyle 16 bin lira ücret alıyor. Ülkeyi yönetenlere sabah akşam bunu anlatıyoruz. Benim 20 bin liramdan 4 bin lirayı niye alıyorsunuz arkadaş? Çok alandan çok alın, az alandan az alın” diye konuştu.

Asgari ücret görüşmelerinin aralık ayında başlayacağını anımsatan Genel Başkan Atalay, “Cambaz olsanız 11 bin 402 lirayla bir hafta geçinemezsiniz ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Atalay’ın konuşmasının ardından öğleden sonraki bölümde TÜRK-İŞ’e bağlı Sendikalarımızdan temsilciler konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Sendikamız adına Genel Sekreterimiz Metin Güney konuşma gerçekleştirdi. Güney konuşmasında, sendikal hareketin parlayan yıldızı Koop-İş’in kendi işkolunda çalışanlar için umut olmaya devam ettiğini belirterek sendikal faaliyetlerimiz hakkında bilgi verdi.

“Koop-İş Sendikası’nı yaklaşık 120 bin üyeye ulaştırmanın haklı gururuyla karşınızdayım” diyerek  sözlerine başlayan Güney, sendikal hareketin parlayan yıldızı Koop-İş, büyümeye, güçlenmeye, işkolundaki çalışanlar için umut olmaya devam ediyor. Sendikal harekete de güç katıyoruz” dedi.

AVM’lerde büyük mağaza zincirlerinde yapılan örgütlenme çalışmalarını anlatan Güney, şu sözlerle konuşmasına devam etti;

“Dünya çapında bir yapı market zinciri olan IKEA’da örgütlendiğimizin, ardından da, uluslararası giyim mağazası H&M’e Koop-İş’in bayrağını diktiğimizin müjdesini vermiştim. Aradan geçen yıllarda, hiç durmadık. Özel sektörde büyük bir örgütlenme mücadelesine girdik. Özellikle AVM’lerde büyük mağaza zincirlerinde örgütlenme hamlesi başlattık. O günden bu yana verdiğimiz kararlı mücadeleyle özel sektörde önemli kuruluşlarda  örgütlenmeyi başardık. Ülkemizde faaliyet gösteren çok uluslu bir mağaza zinciri olan Metro Grossmarketlerde örgütlenerek Toplu iş sözleşmemizi imzaladık. Dünya devi spor mağazalarında, Nike’da, Puma’da, Adidas’ta  başarıyla gerçekleştirdiğimiz örgütlenme sonrasında Toplu iş sözleşmeleri imzalayarak, AVM’lerde güçlü bir sendika haline geldik. Nike, Puma ve Adidas’ta imzaladığımız  Toplu sözleşmelerde, üyelerimiz için çalışma saatlerini 40 saate indirdik. Haftada iki gün izin günü elde ettik. Üyelerimizin ekonomik ve sosyal haklarında Çok önemli kazanımlara imza attık. İkramiye ve sosyal yardımlar gibi ek ödemeler aldık.”

Genel Başkanımız Eyüp Alemdar liderliğinde emekçilerin hakkını daha ileriye götürmek için var gücümüzle mücadele edeceğimizin altını çizerek AVM’lerde Koop-iş rüzgarının esmeye devam edeceğini belirtti.

Güney, Sendikamızın kurulduğu günden bu yana üyelerinin hak ve çıkarlarını koruma ve geliştirme mücadelesinin yanı sıra Konfederasyonumuzun birliği ve bütünlüğü için de çalıştığına dikkat çekerek, “Konfederasyonumuza üye sendikaların tümüyle ilişkilerini dostluk, karşılıklı destek ve dayanışma anlayışıyla sürdürmüştür. Bizim çabamız yalnızca sendikamızın değil, tüm sendikaların büyümesi ve gelişmesidir” dedi.

Genel Başkanımız Eyüp Alemdar’ın tüm çabasının örgütlü bir endüstri ilişkiler düzeni kurmak olduğunu vurgulayan Genel Sekreterimiz Metin Güney; “Bugün 120 bin üyeye ulaşan Sendikam Koop-İş, işçi hareketinin amiral gemisi TÜRK-İŞ’te temsil edilmekten ve bizleri orada temsil eden Genel Başkanımızla onur duymaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

TÜRK-İŞ YÖNETİMİ GÜVEN TAZELEDİ

Seçimlerin ardından Genel Başkan Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Genel Başkanlığı görevine yeniden seçildi.

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

-Genel Başkan Yardımcısı Pevrul KAVLAK (Hukuk ve Genel İdari İşlerden Sorumlu),

-Genel Başkan Yardımcısı Ramazan AĞAR (Mali İşlerden Sorumlu),

-Genel Başkan Yardımcısı Nazmi IRGAT (Eğitim İşlerinden Sorumlu),

-Genel Başkan Yardımcısı Eyüp ALEMDAR (Teşkilatlandırma İşlerinden Sorumlu), görevlerine  seçildi.

TÜRK-İŞ Konfederasyonumuzun gerçekleştirilen 24.Olağan Genel Kurulunda delegelerin oylarıyla Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, güven tazeleyerek Teşkilatlandırma İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçildi.

Koop İş Sendikası ailesi olarak; göreve geldiği günden bu yana üyelerimizin hak ve çıkarları için  tüm zorluklara rağmen yılmadan mücadele eden, Sendikamız Koop İş’i  sendikal hareketin yıldızı haline getiren, işkolumuzdaki tüm  emekçilerinin umudu, sendikamızın gururu Genel Başkanımız Eyüp ALEMDAR ı  kutluyor, temsil ettiği kitlenin hak ve çıkarlarını geliştirme mücadelesinde başarılı çalışmalara imza atacağına inancımızın tam olduğunu belirtiyoruz.

Koop-İş olarak, TÜRK-İŞ 24. Olağan Genel Kurulunun ülkemize, teşkilatımıza ve çalışma hayatına hayırlı olmasını diliyoruz.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki