HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1320

İş Sağlığı ve Güvenliği İlk Dönem Eğitim Seminerlerimizin Sonuncusu Yapıldı

Sendikamızın düzenlediği İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerimizin dördüncüsü, 29 Ekim 2018 günü başladı. Antalya Kemer’de yapılan dördüncü grup eğitimlerimize Gaziantep, Samsun, İstanbul ve Antalya Şubelerimizden şube delegeleri katıldı.Eğitim Seminerimizin ilk gününde İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sayım Yorgun üyelerimize eğitim verdi. Yorgun, çalışma yaşamının güncel kavramları ve sorunları hakkında bilgiler verirken, katılımcıların yönelttiği sorulara da yanıt verdi.

 

 
Seminerimizin ikinci gününde açılış konuşmasını TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar yaptı. Genel Başkanımız Alemdar konuşmasında şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi, sendikamız, 6-7 yıl önce, Türkiye Sendikal Hareketinin son yıllardaki en büyük kazanımlarından birini elde etmişti. Belediyelerden Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, Milli Eğitim Bakanlığı’na Valilik ve Kaymakamlıklar’a ve bunun gibi işyerlerine geçen arkadaşlarımızı örgütlemiş, onlar adına tarihi sözleşmeler imzalamıştık. Birbirinden farklı 1200 civarındaki sözleşmeyi tek bir sözleşme haline getirdik. Bu arkadaşlarımız bize üye olduklarında geldikleri işyerlerinin özelliğine göre çok farklı yevmiyeleri vardı. Önemli bir kısmı asgari ücret düzeyindeydi. Bu arkadaşlarımızın yevmiyelerini, taban iyileştirmesi yaparak daha ilk sözleşmede yüksek seviyelere çıkardık. Sosyal haklar açısından önemli kazanımlar elde ettik. Kimsenin tek kuruşluk kaybı olmadı. Sözleşmemiz uzun süre konuşuldu.


Koop-İş şeffaf bir sendikadır. Koop-İş üyelerine yalan söylemeyen, yapabileceklerini açık yüreklilikle ortaya koyan ve verdiği sözleri tutan bir sendikadır. Koop-İş gerçek bir sendikadır.  Koop-İş üyelerinin hak ve çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan bir sendikadır. Sizlerden ve bütün üyelerimizden isteğim, tüm bu örnekleri dikkate alarak, Koop-İş’li olmaktan mutluluk duymanızdır.

Biliyorsunuz kamudaki taşeron işçisi arkadaşlarımız, kısa süre önce kadroya geçtiler. Kadroya geçen taşeron işçisi arkadaşlarımızdan bizim işkolumuzda olanları,  Koop-İş ailesine katmak gibi bir yükümlülük altındayız. Biz Genel Merkez olarak bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz. Şubelerimize, siz değerli Koop-İş’lilere, her bir üyemize büyük görevler düşüyor. Sizler bu sendikanın, Anadolu’nun dört bir yanına uzanmış dallarısınız. Görev yaptığınız illerde, bulunduğunuz kurumlarda, bu arkadaşlarımızla birliktesiniz. Yalnızca Milli Eğitimde değil, Emniyette, Valilik ve Kaymakamlıklarda, Tapu’da, kadroya geçen taşeron işçileri sizin arkadaşınız, akrabanız, hemşeriniz, komşunuz. Bu arkadaşlarımızla gerçekleri anlatın. Onlara Koop-İş’i anlatın. Onlar, Koop-İş’in nasıl bir sendika olduğunu, üyeleri için neleri başardığını öğrendikçe eminim ki, Koop-İş’e üye olacaklardır.


Ülkemizde mağazalar zincirleri her geçen gün artıyor. Bizim işkolumuzdaki bu işyerlerinde binlerce arkadaşımız çalışıyor. Onları örgütlemek ve onlara insan onuruna yaraşır bir çalışma ve insanca bir ücret sağlamak bizim asli görevimiz. O nedenle, bir süredir H&M mağazalarında örgütlenme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Umuyorum ki, bir süre sonra süreci tamamlayacağız, o arkadaşlarımız için de güzel sözleşmelere imza atacağız. Sizlerden talebim, eğer varsa, yaşadığınız şehirlerdeki H&M mağazalarında çalışan tanıdıklarınıza, akrabalarınıza, hemşerilerinize Koop-İş’i anlatmanız, ve onların sendikamıza üye olmalarını sağlamanızdır.


Koop-İş, başta mali konular olmak üzere, her konuda, bu ülkenin şeffaf sendikalarındandır. Üyelerinin kör kuruşunu namusu gibi koruyan, üyesine sahip çıkan, sendikaların başında gelir. Koop-İş, üyeleri ile gönüllü birliktelikler kuran bir sendikadır. Üye olan tüm arkadaşlarımız da, bu üyeliğin karşılığını fazlasıyla bulur, bundan hiç kuşkunuz olmasın.


Koop-İş sizlerin evidir, yuvasıdır. Üyelerimizin altında güvenle toplandığı kutsal bir çatıdır. Birliktir, beraberlikti. Hepimizi bağrına basan, çocuklarımızın rızkını alın terimizi emanet ettiğimiz güvencemizdir. Bizim için temel hedef, tek tek her üyemizi, geleceğine güvenle bakan, çoluk çocuğunun rızkını kazanan, Koop-İş çatısı altında güvende ve mutlu hissettiren bireyler yapmaktır. Amacımız budur. Birbirimize sonuna kadar sahip çıkacağız, sendikamız çatısı altında birlikte daha güçlü olacağız. Her birimizin üyesi olmaktan onur duyacağı, birlik, bütünlük içinde bir sendika olacağız. Herkesin gıpta ettiği, özendiği bir büyük aile olacağız.


Dün Cumhuriyetimizin ilanının 95.yılını ilk günkü gibi coşkuyla, gururla kutladık. Cumhuriyet, Aziz Türk Milletinin dünyanın egemenlerine karşı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği büyük mücadelenin sonunda kazanılmıştır. Bize Cumhuriyeti armağan eden, bu Aziz Vatanı kanıyla canıyla savunan Aziz Şehitlerimize Allah’tan Rahmet diliyorum. Cumhuriyet olmasa bu gün burada olamazdık. Sözlerimi tamamlarken, bir kez daha “YAŞASIN CUMHURİYET” diyorum.”


Alemdar’ın konuşmasının ardından Sosyal Güvenlik Uzmanı Celal Tozan, “Sosyal Güvenlikte Gelişmeler ve SGK Uygulamalarında İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları” konulu eğitim verdi.Eğitimin ardından Türkiyenin çeşitli illerinden gelen Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli temsilcilerimizle, yapılacak olan yeni dönem Toplu İş Sözleşmesi için taslak çalışması yapıldı, talepleri alındı.

 

Koop-İş Sendikası

Basın Bürosu

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki