HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 4666

KOOP-İŞ SENDİKASI’NDAN

YENİ BİR ÖRGÜTLENME ZAFERİ

 

Dünyanın en büyük perakende giyim firmalarından biri olan H&M mağazalarında çoğunluk Sendikamızda

 

Ülkemiz tarihinde ilk kez bir giyim mağazaları zincirinde Koop-İş Sendikası örgütlenmiş oldu

Uzun yıllardır sendikal örgütlenmeye büyük önem veren ve bu alanda başarılara imza atan Sendikamız, örgütlenme mücadelesini yeni bir zaferle taçlandırdı.

Dünyanın en büyük perakende giyim firmalarından biri olan ve ülkemizde yaklaşık 3100 çalışanı ve 72 mağazası ile faaliyet gösteren H&M (Hennes&Mauritz) Tekstil Limited Şirketi’nde 2017 yılı Eylül ayında başladığımız örgütlenme çalışmaları başarıyla sonuçlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapmış olduğumuz toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi müracaatımız Bakanlığın 15 Şubat 2019 tarihli yazısı ile olumlu sonuçlandı ve yasanın aradığı gerekli çoğunluğu sağladığımız Sendikamıza bildirildi.

Sendikamız yetki tespitinin kesinleşmesinden sonra toplu iş sözleşmesi görüşmelerine bir an önce başlayarak H&M çalışanlarının özgür toplu pazarlık düzeninden en iyi bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak. Sosyal diyaloğa son derece önem veren Sendikamız, H&M’de de bu mekanizmalarını işleterek, H&M çalışanlarının hak ve özgürlüklerini geliştirecektir. Koop-İş, örgütlü olduğu tüm işyerlerinde olduğu gibi, burada da çalışma barışının korunmasına, işyerinin huzuru ve çalışanların verimliliğine azami önem verecektir. Sendikamız bu süreçte işverenin de sosyal diyaloğa açık, duyarlı ve anlayışlı bir yaklaşım göstereceğine yürekten inanmaktadır.

H&M mağazalarında çalışan tüm emekçilere Koop-İş ailesine hoş geldiniz derken, bu başarıda büyük emeği bulunan başta H&M çalışanı üyelerimiz olmak üzere tüm Koop-İş ailesine, desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’e, 150'den fazla ülkede 20 milyon işçiyi temsil eden UNI Global Union’a da teşekkür ediyoruz. Sendikamıza henüz üye olmamış tüm H&M çalışanlarını Koop-İş ailesine katılmaya ve bu örgütlenmeyi başarılı bir toplu sözleşmeyle taçlandırmak için birlik ve dayanışmaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla. 15.02.2019

 

KOOP-İŞ SENDİKASI YÖNETİM KURULU

NOT: Çoğunluk tespit belgesine aşağıdaki "Haber  Dökümanı İçin Tıklayınız" bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki