HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 152

MAYIS AYI AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.438,24 TL 

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ çalışanların geçim şartlarını otuz üç yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasıyla ortaya koymaktadır. 

TÜRK-İŞ'in yaptığı açıklamada; "Covid-19 olarak tanımlanan küresel salgın dönemi, başta dar ve sabit gelirli kesimler olmak üzere tüm toplumu olumsuz etkilemiştir. Alınan önlemlerle sağlık alanında koruyucu politikalar uygulanırken, ekonomik ve sosyal alanda özellikle işsizlik ve düşük gelir veya gelirsizlik en önemli sorun olmuştur. Bu dönemde sosyal politika uygulaması olarak ‘temel gelir’ önem kazanmıştır." dendi.

Ayrıca açıklamada; Yoksullara yönelik destek geliri uygulaması ile birlikte merkezi ve yerel yönetimlerin yaptıkları yardımlar yaygınlaştırıldığı,  burada temel sorunun, yoksullara yönelik yapılan yardımların temel ihtiyaçları ne ölçüde karşılayabildiği, yoksul kesimin harcamaları gıda ağırlıklı olduğu ve  dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken harcama tutarı net asgari ücretin üzerinde olduğuna değinildi.

Araştırmasının 2020 Mayıs ayı sonucuna göre: 

  • DÜŞÜK GELİRLİLERİN TEMEL HARCAMASI OLAN GIDADA FİYAT ARTIŞI DEVAM EDİYOR.    
  • MUTFAK ENFLASYONUNDA ARTIŞ ORANI AYLIK YÜZDE 2,71 ON İKİ AYLIK YÜZDE 14,80
  • DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.438 TL, YOKSULLUK SINIRI 7.942 TL
  • BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ TUTARI 2.961 TL 

olarak belirlendi.

 

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki