HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1721

SENDİKAMIZ BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI

Sendikamız Başkanlar Kurulu, 12-13 Şubat 2020 tarihlerinde Ankara'da toplandı. Sendikamız Genel Merkezi'nde gerçekleşen toplantının ardından, Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirisi yayımlandı. Bildirinin tam metnini aşağıda ilgilerinize sunuyoruz.

KOOP-İŞ SENDİKASI

BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

(12-13 Şubat 2020-Ankara)

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, 12-13 Şubat 2020 tarihinde, Sendikamız Genel Merkezinde toplanarak ülkemizin ve çalışma hayatının gündemini değerlendirmiş, Sendikamızın çalışmalarını gözden geçirmiş ve aşağıdaki kararları almıştır.

Başkanlar Kurulumuz, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından İdlip’te yürütülen, Güney sınırımızda güvenlik ve huzurun sağlanmasına yönelik harekatta şanlı ordumuza başarılar dilemekte, harekatta şehitlik mertebesine ulaşan Kahraman Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, yaralanan Mehmetçiklerimize acil şifalar dilemektedir.

Elazığ ve Malatya’yı şiddetli şekilde etkileyen ve 41 vatandaşımızı kaybettiğimiz, binlercesinin de yaralandığı deprem felaketi ile Van’ın Bahçesaray ilçesinde art arda yaşanan çığ felaketinde yitirdiğimiz 41 vatandaşımız için derin üzüntü içinde olan Başkanlar Kurulumuz, yitirdiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilemekte, tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun temennilerini sunmaktadır.

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, 5-7 Aralık 2019 günlerinde yapılan TÜRK-İŞ 23. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden Genel Teşkilatlandırma Sekreterliği görevine seçilen Genel Başkanımız Eyüp Alemdar’a ve TÜRK-İŞ Yönetimine başarılar dilemekte, Sendikamızın yeniden TÜRK-İŞ Yönetiminde yer almasından duyduğu gururu ve mutluluğu paylaşmaktadır.

Başkanlar Kurulumuz, uzun yıllar süren örgütlenme mücadelesinin ardından bugün Sendikamız üyesi olan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nda devam eden toplu sözleşme sürecinde Sendikamıza başarılar dilemektedir. Bu uzun soluklu mücadelenin bu sözleşmeyle sınırlı olmadığının ve devam edeceğinin bilincinde olan Başkanlar Kurulumuz, SYDV çalışanlarından Koop-İş’e güvenmeye, inanmaya devam etmelerini ve ancak birlikte olursak hak ve özgürlüklerimizi kazanacağımıza inanmalarını talep etmektedir. Başkanlar Kurulumuz, bu mücadelede Genel Yönetim Kurulumuzun alacağı tüm kararların arkasında olacağını ilan eder.

Başkanlar Kurulumuz, Sendikamızın, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı (PİKTES) çalışanlarının Sendikamız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bağıtlı toplu iş sözleşmesinden yararlandırılmaları için verdiği haklı mücadelede başarıya ulaşmasından büyük mutluluk ve kıvanç duymaktadır. Başkanlar Kurulumuz PİKTES çalışanlarına “Ailemize hoş geldiniz” derken, bu başarıdan dolayı, Genel Yönetim Kurulumuz başta olmak üzere tüm Koop-İş topluluğunu kutlamaktadır.

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda sürekli işçi kadrosuna alınan taşeron işçilere uygulanan yüzde 4’lük ücret zammını kabul edilemez bulmakta, bu arkadaşlarımızın Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nden bir an önce yararlandırılmasını talep etmektedir. Başkanlar Kurulumuz ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nda yılda 10 ay çalıştırılan üyelerimizin ve kamuda çalışan diğer geçici işçilerin yılda 12 ay çalıştırılma taleplerini yinelemektedir. Sendikamızın bu konuda verdiği mücadeleye tam destek veren Başkanlar Kurulumuz, konuyla ilgili düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini talep etmektedir.

Başkanlar Kurulumuz, başta KOTON olmak üzere, Sendikamızın AVM’lerde verdiği örgütlenme mücadelelerini takdirle karşılamakta, yürütülen çalışmaların sonuca ulaşması için başarılar dilemektedir. AVM’lerde bulunan tüm mağazalarda örgütlenme hedefiyle faaliyet yürüten ve bu konuda önemli derecede yol alan sendikamızın, başarıya ulaşacağına inancı tamdır. Sendikamızın tartışmasız çoğunlukla aldığı yetkiye itiraz eden Boyner’in franchasingi Başaran Büyük Mağazacılık işverenini, yetkimize itirazını bir an önce geri çekmeye davet eden Başkanlar Kurulumuz ayrıca, başta KOTON işvereni olmak üzere işçilerin Anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkına saygı duymayan, çalışanları sendikalaştıkları gerekçesiyle işten atan tüm işverenleri şiddetle kınamakta, kamuoyunu mücadeleyi büyütmeye çağırmaktadır.

Son dönemde, örgütlenmede gösterilen başarılı çalışmaların meyvesinin alınmaya başlandığı düşüncesinde olan Başkanlar Kurulumuz, “Sendikal Hareketin Parlayan Yıldızı” Koop-İş’imizin, açıklanan son sendika istatistiklerinde üye sayısını 70 binin üzerine çıkarmasından mutluluk ve gurur duymaktadır. Sendikamızın çalışmalarına başarıyla devam edeceğine güveni tam olan Başkanlar Kurulumuz, elde edilen bu başarı için de Genel Yönetim Kurulumuzu tebrik etmektedir.

Başkanlar Kurulumuz, ekonomik kriz ve durgunluk dönemlerinde yaşanan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon ortamlarında, çalışanların ücretleri üzerinden yapılacak bir tasarrufun doğru olmadığı; tam tersine işçilere, memurlara, emeklilere daha fazla ücret artışı verilerek tüketimin artırılması, piyasanın ve ekonominin canlandırılması yolunun izlenmesi gerektiği görüşündedir.

Başkanlar Kurulumuz, toplumsal ve ekonomik alanlardaki olumsuz gelişmelere, hayat pahalılığına, zamlara, yüksek enflasyona, işsizliğe, yoksulluğa, kayıt dışılığa, güvencesiz çalıştırılmaya, adaletsiz vergilendirme sistemine ve çalışan kesimin aleyhine olan tüm anti demokratik uygulamalara karşı üyelerimizin haklarını korumak için mücadelesini sürdüren Koop-İş Sendikamıza başarılar dilemekte, mücadelemizin örgütlenerek, büyüyerek ve güçlenerek başarıya ulaşacağına olan inancını dile getirmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki