HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1464

KOOP-İŞ SENDİKASI BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

KOOP-İŞ SENDİKASI

BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRİSİ

(15-17 Kasım 2018-KKTC)

 

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, 15-17 Kasım 2018 günlerinde, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da katılımıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde toplanarak, ülkemiz ve çalışma yaşamının gündemini değerlendirdi. Toplantının ardından Başkanlar Kurulumuz bir bildiri yayımladı. Bildiride şu görüşlere yer verildi:

“Başkanlar Kurulumuz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için çok önemli bir gün olan 15 Kasım günü Girne’de toplanmıştır. Bundan 50 yıl önce, 15 Kasım 1967 günü Geçitkale ve Boğaziçi köylerinde büyük bir katliam yaşanmış, 24 Kıbrıs Türkü bu olaylarda şehit edilmiştir. Kıbrıs Türkleri, 1974’te şanlı ordumuzun müdahalesiyle esaretten kurtulmuş, 15 Kasım 1983’te ise, özgür ve bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur. Başkanlar Kurulumuz bu iki tarihi olayın yıldönümünde, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren Kıbrıs Türklerini saygıyla selamlamakta, Kıbrıs’ın bağımsızlığı için şehit düşen güvenlik güçlerimizi ve Kıbrıs Türklerinin doğal lideri Rauf Denktaş’ı saygıyla ve rahmetle anmaktadır.

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Pankobirlik, Trakyabirlik ve diğer işyerlerinde devam eden toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinin Koop-İş topluluğuna hayırlı olmasını dilemektedir. Başkanlar Kurulumuz, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşulları da dikkate alarak, toplu iş sözleşmesi haklarımızdan kaynaklanan ve Anayasamız ve yasalarımız ile güvence altına alınan mevcut kazanımlarımızın korunması ve sendikal hak ve özgürlüklerimizin geliştirilmesi için gereken mücadelenin Sendikamızın tüm gücünü ortaya koyarak kararlı bir şekilde vereceğine inanmaktadır.

Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, çıkarılan 696 sayılı KHK ile kamuda kadroya geçen taşeron işçilerin 2019 yılı kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri çerçeve protokolüne dahil edilmesini talep etmektedir. Başkanlar Kurulumuz, taşeron işçilerin asıl işkoluna geçiş tarihi olarak belirlenen Ekim 2020 yılının, enflasyondaki artış, hayat pahalılığı gibi ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve bu işçilerin ücret düzeyleri dikkate alınarak 2019 yılına çekilmesini beklemektedir. Başkanlar Kurulumuz, Milli Eğitim Bakanlığı ve kamuda 12 ayın altında çalışmakta olan işçilerin çalışma sürelerinin de 12 aya çıkarılmasını talep etmektedir. Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, kadroya geçen taşeron işçilerin hak ve özgürlüklerinin korunması ve bu taleplerin gerçekleştirilmesi için üst örgütümüz TÜRK-İŞ’in öncülüğünde verilen mücadeleyi sürdürmeye kararlıdır.

Başkanlar Kurulumuz, Hükümetimizin bazı mal ve hizmetlere ilişkin yaptığı vergi düzenlemesini olumlu karşılamakta ancak Hükümetimizi, çalışanların vergi adaletine ilişkin taleplerine de kulak vermeye çağırmaktadır. Vergi düzeninde yaşanan adaletsizliğin son bulmasını talep eden Başkanlar Kurulumuz, vergi dilimlerinin sabitlenerek azaltılmasını, çalışanların Ocak ayında aldıkları ücreti Aralık ayında da almak istediklerini, bu nedenle yeni bir düzenleme yapılmasını talep etmektedir.

Özel sektörde ve kamu kesiminde örgütlenme çalışmalarına hızla devam eden Koop-İş Sendikası’nın bu çabalarını memnuniyetle karşılayan Başkanlar Kurulumuz, örgütlenme sürecinde sona yaklaşılan H&M işçilerini, özgür bir toplu pazarlık hakkını elde etmek için Koop-İş çatısı altına çağırmaktadır. Özel sektörde mağazalar zincirlerinde örgütlenme çabalarına devam eden sendikamızın, işkolunda örgütsüz işçi kalmayana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğine inanmaktadır.

 

Koop-İş Sendikası

Basın Bürosu

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki