HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1573

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ TİS TASLAK VE EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

Sendikamız ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında imzalanacak yeni dönem toplu iş sözleşmesi için taslak ve eğitim toplantısı, 6-10 Kasım tarihleri arasında, Antalya'da gerçekleştirildi. Toplantıya TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Muaz Saka, Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Birliği Müdürü Yakup Kasal ile Sendikamız Genel Yönetim Kurulu, Şube başkanlarımız ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine bağlı işyerlerinden üye ve temsilcilerimiz katıldı. Toplantıda TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, bir konuşma yaptı.

KOOP-İŞ VE TARIM KREDİ AYRILMAZ BİR BÜTÜN

"Sizlerle birlikte her geçen gün güçlenen, büyüyen, bugün 70.000'e yaklaşan üye sayısıyla sendikacılık hareketinde bir marka olan bu büyük aile içinde, el ele, gönül gönüle olmaktan dolayı çok mutluyuz." diyerek sözlerine başlayan Alemdar, Tarım Kredi Kooperatiflerinin, çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin ilk işe başladığı yer olduğunu anlatan Alemdar, çalışma yaşamıyla ilgili ilk deneyimlerini burada kazanırken sendikayı da bu sayede tanıdığını, sendikalı olmanın önemini burada kavradığını ifade etti. Koop-İş'in 1964 yılında bir grup Tarım Kredi çalışanı tarafından kurulduğunu, Sendikamızın adının dahi Tarım Kredi Kooperatiflerinden geldiğini söyleyen Alemdar, "Koop-İş ile Tarım Kredi Kooperatifleri etle tırnak gibidir. Bugün bünyemizde başka birçok işyeri olsa da bu iki kurum ayrılmaz bir bütündür." şeklinde konuştu.

AVM ve MAĞAZALARDA ÖRGÜTLENİYORUZ

H&M örgütlenmemiz ve ardından imzaladığımız son derece başarılı toplu sözleşme sonucunda, AVM ve mağazalarda Koop-İş rüzgarı esmeye başladığını, H&M'deki başarımızın domino etkisi yarattığını kaydeden Alemdar, "Pek çok yeni işyerinde yetki almaya çok yakınız. Amerikan ayakkabı mağazası Foot and Locker'da örgütlendik. Bu ayakkabı mağazalarında da Türkiye'nin ilk toplu sözleşmesini yapmaya hazırlanıyoruz. Boyner Mağazalarının franchising'i olan Başaran Mağazalarında da örgütlendik. Dün itibariyle çoğunluk yazısı sendikamıza ulaştı." dedi.

KOTON'DA KOOP-İŞ'İN ADI BİLE YETTİ

Koton'da sendikamıza üye oldukları için işten çıkarılan üyelerimize de değinen Alemdar, üyelerimiz için her tür mücadelenin verildiğini söyledi ve mücadelenin işten çıkarılan üyelerimiz geri alınana ve toplu iş sözleşmesi imzalanana dek süreceğini kaydetti. "Koton işvereni, mücadelemiz karşısında kısmen geri adım attı ve işçilerin çalışma koşullarında kısmi iyileştirmeler yaptı. Koton'da hak almak için Koop-İş'in adı bile yetti." diyen Alemdar "Koton'da çalışan arkadaşlarımızın hak ve özgürlüklerini korumak, onları güçlü Koop-İş ailesine katmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Sonuna kadar direneceğiz ve mücadele edeceğiz." şeklinde konuştu.

ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA SORUNLAR BÜYÜYOR

Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada uygulanan ekonomik politikalar nedeniyle emeği ile geçinenlerin üzerlerinde ağır bir baskı oluştuğunu söyleyen Alemdar, "İnsanlar esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma koşullarına mahkum ediliyor. Adaletsiz gelir dağılımıyla, düşük ücret politikalarıyla eziliyor. Ne yazık ki ülkemizde de çalışanlar açısından, özellikle örgütsüz çalışan milyonlar açısından iyi bir tabloyla karşı karşıya değiliz. Ve bu kötü tablo bizler için gün geçtikçe daha kötüye gidiyor." şeklinde konuştu.

Yeni Ekonomi Programı'na göre mevcuttaki bireysel emeklilik sigortasının, tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında, herkes için zorunlu ve terk edilemez bir kural haline getirilmek istendiğini söyleyen Alemdar, kıdem tazminatlarımız üzerinde de oyunlar oynandığını, bu hakkımızı geriye götürecek hiçbir uygulamanın kabul edilmeyeceğini vurguladı.

Vergi düzeninde yaşanan adaletsizliğe de değinen Alemdar, "Geçtiğimiz günlerde TBMM'ye sunulan bir yasa teklifiyle, vergi konusunda yeni düzenlemeler getiriliyor. Ancak bu düzenlemeler, emeği ile geçinen milyonlar için olumlu hiçbir şey getirmiyor. Yeni ek vergiler getirilmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu konudaki mücadelemizi artarak sürdüreceğiz." şeklinde konuştu. Alemdar, "Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır. Vergi adaleti böylece sağlanmalıdır." dedi.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ ÖRGÜTLÜ OLMAKTAN GEÇİYOR

Çalışma hayatındaki sorunların çözümünün sendikalı olmaktan, örgütlenmekten, birlik olmaktan ve çok çalışmaktan geçtiğini kaydeden Alemdar, "Biz bunu başardığımızda, güçlü ve birlik içinde olduğumuzda, yalnızca temsil ettiğimiz kitleye değil, bu ülkede örgütsüz kesimlere, emeklilere, hatta kamu çalışanlarına bile umut olabilir." şeklinde konuştu. Alemdar, tüm üye ve temsilcilerimize, toplu sözleşme taslak çalışmalarında başarılar dileyerek sözlerini noktaladı.

MUAZ SAKA: İLİŞKİMİZ KÖKLÜ BİR GEÇMİŞE SAHİP

Alemdar'dan sonra Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Muaz Saka söz alarak bir konuşma yaptı. Saka Koop-İş ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin köklü bir geçmişe dayandığını söyledi. Sendikamızın eğitim organizasyonları ile personel gelişimine verdiği katkıya dikkat çeken Saka, "Koop-İş'in omuzlarındaki yük ve sorumluluk çok fazla. Bu yükü hafifletmek için Tarım Kredi olarak elimizden gelen yardım ve desteği göstereceğiz." şeklinde konuştu.

EĞİTİM FAALİYETLERİ VE TASLAK TOPLANTISI YAPILDI

Yapılan konuşmaların ardından İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayım Yorgun, sendikal haklarla ilgili bir sunum yaptı. Sonrasında ise yeni dönem toplu sözleşme taslağımız üzerinde çalışmak üzere, üye ve temsilcilerimizle tis taslak toplantısı yapıldı. Toplantıda üyelerimizin sorun ve talepleri üzerine görüşleri alındı ve yeni dönem toplu sözleşme taslağı için değerlendirildi.

Toplantıların 2. gününde ise TOBB ETÜ Üniversitesi öğretim üyesi, NTV yorumcusu ve sosyal güvenlik uzmanı Prof. Dr. Cem Kılıç, Çalışma hayatı ve güncel ekonomik konularla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

İMZA KAMPANYASINA KATILIM SAĞLANDI

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ'in, vergi düzenlemesine ve adaletsiz vergi sistemine karşı, 81 ilde başlattığı imza kampanyasına, üye ve temsilcilerimiz de destek verdi. Temsilcilerimiz, TÜRK-İŞ'in hazırladığı metne imzalarını atarak, vergi sisteminin adaletli hale getirilmesi, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesi talebini dile getirdiler.
 

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki