HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 620

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

2024 YILI BAŞTA ÜYELERİMİZ OLMAK ÜZERE TÜM İŞÇİ SINIFI İÇİN YENİ HEDEFLERİN BELİRLENDİĞİ YENİ UMUTLARIN YEŞERDİĞİ BİR YIL OLSUN

2023 yılı dünyada ve ülkemizde emeği ile geçinen dar ve sabit gelirliler için ekonomik ve sosyal anlamda oldukça zor geçti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle başlayan olumsuzluklar dünya ekonomilerini sarstı. Küresel ölçekte yaşanan bu kriz, enerji ürünlerinde yaşanan fiyat artışları, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ve İsrail’in Filistin’e saldırmasının ekonomiye olumsuz yansıması gibi nedenlerle işçiler, memurlar, emekliler, çiftçiler ve küçük esnaf bu gelişmelerden derinden etkilendi.

Ülkemizde ise 6 Şubat 2023 günü yaşadığımız büyük deprem felaketi on binlerce canımız yaşamını yitirmesine, yüzbinlerce insanımızın evsiz kalmasına yol açtı.

Yaşanan ekonomik kriz ülkemizde çalışanların alım gücünün düşmesine neden olurken hayatın gitgide pahalılaşması ve Türk lirasının yabancı paralar karşısında değerinin kayba uğramasıyla ücretlerimiz de eridi.

2023’DE ÜYELERİMİZ İÇİN BİRÇOK KAZANIMA İMZA ATTIK

Bütün bu olumsuz koşullara rağmen, üyesi olmaktan onur duyduğumuz TÜRK-İŞ Konfederasyonu ve Sendikamız, temsil ettiğimiz üyelerimizin hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi için mücadelesini sürdürdü. Bir yandan ekonomik krize karşı önlemler alınmaya çalışılırken, diğer yandan çalışanların kronikleşmiş sorunlarının çözümü konusunda önemli kazanımlar elde edildi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar’ın yoğun çabalarıyla 696 sayılı KHK ile kadroya alınan işçilerimiz için zorunluluk emeklilik uygulaması kaldırıldı. Başta MEB’de çalışanlar olmak üzere tüm geçici işçilerimizin çalışma süresi 11 ay 29 güne çıkarıldı. 700 bin taşeron işçine kadro getiren düzenleme hayata geçti. Yine Konfederasyonumuzun girişimleriyle uzun zamandır bekleyen E.YT sorunu ortadan kalktı.

2024 YILINDA ÖNCELİĞİMİZ VERGİ ADALETİNİN SAĞLANMASI OLACAKTIR.

Ancak bütün bunlara rağmen, 2024 yılında çözüm bekleyen daha birçok sorunumuz var. Bunların başında da vergi sisteminde yaşadığımız adaletsizlik geliyor. Biz toplu iş sözleşmelerinde ne kadar yüksek oranda artış sağlarsak sağlayalım, adaletsiz vergi düzeni kazanımlarımızı alıp götürüyor. 2003 yılında vergi matrahı asgari ücretin 16,34 katıyken, bugün bu oran 4,95’e düşmüş durumda. Bu da, çalışanların ağır bir vergi yükü altında ezilmesine neden oluyor.

Oysa Anayasamız, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını, vergi yükünün vatandaşlarımızın gelirine oranla düzenlenmesini emrediyor.

2024 yılı, işçi sınıfının vergi adaletsizliğiyle mücadelesini yükselteceği bir yıl olacaktır. İşçi sınıfı kıdem tazminatı konusunda bir bütün olarak nasıl kararlı bir duruş sergileyerek sonuç aldıysa, vergi adaleti konusunda da aynı kararlı duruşu sergilemeli ve mutlaka adil bir sonuca ulaşmalıdır. Bir bütün olarak işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in önümüzdeki dönem en önemli gündem maddelerinden biri, hatta birincisi vergi adaletinin sağlanması olacaktır.

Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Anlaşma Protokolü gereği imzalanan ancak yürürlükteki tarihleri farklı olan Toplu İş Sözleşmelerinde gerçekleşen enflasyon farkından doğan ücret dengesizliklerinin giderilmesi için ek protokol yapılması için de mücadele edilecektir.

Önümüzdeki dönemin en önemli konularından biri de KİT’lerde çalışan 90 binin üzerinde taşeron işçiye kadro kazandırmaktır.

AVM’LERDE KOOP-İŞ RÜZGARI ESMEYE DEVAM EDECEKTİR

2024 yılında sendikal hareketin değişimi ve gelişimi için örgütlenme çabalarımız tüm hızıyla sürecektir. Geçtiğimiz yıllarda AVM’lerde esen Koop-İş rüzgarı 2024 yılında da esmeye devam edecektir.. IKEA, H&M, Metro Gross zinciri, Adidas, Nike, Puma gibi dünya devi şirketleri ve Yalı Spor, Expedia’yı ailesine kazandıran Sendikamız yeni dönemde yeni hedeflerle yoluna devam edecektir.

Her yeni yıl hepimiz için yeni umutların yeşerdiği, yeni hedeflerin belirlendiği bir dönemi ifade eder. Biz de yeni yılda umutlarımızı yeşerteceğiz, hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.

Savaşların olmadığı bir dünya dileğiyle, 2024 yılının üyelerimiz başta olmak üzere ülkemize, halkımıza ve işçi sınıfına sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyoruz.

Saygılarımızla.

 

Eyüp ALEMDAR

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan

KOOP-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU adına

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki