HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 2002

BASIN AÇIKLAMALARIMIZ DEVAM EDİYOR: KOTON İŞVERENİNİ KINIYORUZ!

Koton işçilerinin sendikamızda örgütlenme iradesini ortaya koymasının ardından işverenin Sendikamızı tanımayan ve işçilerin Anayasal haklarını hiçe sayan tutumu sürüyor. Onlarca üyemizin işten atılmasının ardından, işveren haklı taleplerimize kulak tıkadığı gibi üyelerimiz üzerinde baskı, tehdit ve mobbing uygulamalarını sürdürüyor. İşverenin bu uygulamalarına karşı Sendikamız mücadele başlatmış, Ankara’daki bildiri dağıtımının ardından İstanbul Bakırköy’deki KOTON Mağazasında basın açıklaması gerçekleştirilmişti.

İZMİR’DE KİTLESEL BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Sendikamızın tüm uyarılarına ve yapılan basın açıklamalarına karşı işverenin, işten haksız ve hukuksuz şekilde attığı üyelerimizi geri almaması; baskı, tehdit ve mobbing uygulamalarını sürdürmesi üzerine Sendikamız, İzmir’de de kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirerek KOTON işverenini kınadı. Basın açıklamamıza, TÜRK-İŞ Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, Harb-İş İzmir Şube İdari Sekreteri Veli Ayvaz, Çimse-İş İzmir Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Deriteks İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, Basın-İş İzmir Şube Başkanı İlhan Karabağ, Hava-İş İzmir Şube başkanı Hatem Ertosun, Toeyis İzmir Şube Başkanı Mustafa Çelik, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Sekreteri Belma Yücel, Şeker-İş’ten H. İbrahim Bircan ve Türk Metal İzmir Şube Sekreteri Erdal Candan ile sendikamız yöneticileri, üyeleri ve çok sayıda emek dostu katıldı. Basın açıklamamızı İzmir Şube Başkanımız Ümit Başyayla okudu. “Mücadelemiz haklıdır, meşrudur” diyen Başyayla, “Ey işveren! Burası kabile devleti mi yoksa bir hukuk devleti mi? Ya yasalara uyarsın, hukuku uygularsın, emeğe, emekçiye saygılı olursun, ya da Koop-İş Sendikası sana bunları öğretir! Koop-İş senin yakana yapışır, örgütlenme hakkını alana kadar da bırakmaz.” şeklinde konuştu.

MALATYA VE İSTANBUL’DA BASIN AÇIKLAMALARI YAPILACAK

İşveren Anayasa’ya, yasalara ve sendikal örgütlenme hakkına saygı duyana kadar, işten atılan üyelerimiz işe geri alınana kadar mücadele edeceğini ilan eden Sendikamız, herhangi bir olumlu adım atılmadığı için mücadelesini büyüterek sürdürüyor. İstanbul ve İzmir’in ardından Sendikamız, 21 Kasım 2019 Perşembe günü Malatya’da; Malatya Merkez PTT Caddesi’nde bulunan KOTON Mağazası önünde, saat 12.00’da basın açıklaması gerçekleştirecek. 

Sendikamız ayrıca, 22 Kasım 2019 Cuma günü İstanbul Anadolu yakasındaki, Kadıköy Bahariye KOTON Mağazası önünde saat 11.00’da; aynı tarihte Pendik Meydanı’ndaki KOTON Mağazası önünde saat: 17.00'da basın açıklamaları yapacak.

ZAFERE KADAR MÜCADELE SÜRECEK!

Sendikamız Genel Yönetim Kurulu, işvereni bir kez daha yasalara ve sendikal haklara saygılı olmaya çağırırken, işverenin tutumundan vazgeçmemesi halinde İstanbul, İzmir ve Malatya’da gerçekleştirdiği basın açıklamalarının devamının geleceğini vurguladı. Yöneticilerimiz, gerek bu şehirlerde, gerekse yurdun diğer şehirlerinde basın açıklamaları yapılacağını, diğer demokratik ve hukuksal mücadele yöntemlerine de başvurulacağını kaydetti.

Yönetim Kurulumuz, tüm üyelerimizi KOTON’daki mücadelemize destek olmaya, KOTON işçileriyle dayanışmayı yükseltmeye davet etti ve henüz Sendikamıza üye olmamış KOTON çalışanlarını, vakit kaybetmeksizin Sendikamıza üye olmaya çağırdı.
 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki