HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 364

GAZİANTEP’TE DEPREMZEDE KADIN ÜYELERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK

8 Mart Dünya Kadınlar gününü bu sene depremzede kadın üyelerimizle Gaziantep’te kutladık. Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, Sendikamız Genel Sekreteri Metin Güney, Genel Mali Sekreteri Osman Aksoy, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Murat Türkekul ile Şube Başkanlarımızın katılımıyla gerçekleşen programa 6 Şubat depreminden etkilenen 11 ilimizden (Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Kilis, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Diyarbakır ve Elazığ)  gelen kadın üyelerimiz katıldı.

Program, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımız için okunan Kuran Tilaveti ile devam etti.

Ardından Koop-İş Sendikası Kadın Komisyon Başkanı Nihal Murat günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını gerçekleştirdi. Türk kültüründe ezelden beri kadına değer verildiğini söyleyen Murat, ülkemizde kadınlarımızın çalışma hayatında yaşadığı sorunların üstesinden gelmek için el birliğiyle mücadele etmenin önemine değindi.

Konuşmasında Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar ve yönetime kadın komisyonu olarak teşekkür eden Nihal Murat, alın terimiz ve hakkımız olanı almak için sendikamızın varlığının önemine işaret ederek konuşmasını tamamladı.

 

ALEMDAR: ÇABAMIZ ENFLASYON ARTIŞI, HAYAT PAHALILIĞI NEDENİYLE ORTAYA ÇIKAN KAYIPLARI GİDERMEK OLACAKTIR

Genel Başkanımız Eyüp Alemdar da 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına sabırlar dileyerek konuşmasına başladı. Geçtiğimiz yıl yaşanan büyük felaket sonrasında Sendikamızın yardımlarına değinen Alemdar, yapılan tüm yardımların 100 milyon lirayı geçtiğini söyledi.

Genel Başkanımız Alemdar, çalışma yaşamında bir kısım sorunların çözüme kavuşurken, bir başka sorunlarla mücadeleye devam ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi, 2023 yılından geçerli olan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmelerinde büyük bir başarı elde ettik. Üyelerimizin büyük bir bölümü bu sözleşmeden çok mutlu oldu. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar, bu sözleşmeyle ilgili bir ek protokol yapmamızı zorunlu kıldı. Burada amacımız, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Anlaşma Protokolü gereğince 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren imzalanan ancak yürürlük tarihleri farklı olan Toplu iş sözleşmelerinde gerçekleşen enflasyon farkından doğan ücret dengesizliklerini gidermekti. Bu konuda, Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ile birlikte yaptığımız girişimler sonucunda bir “ek protokol” imzaladık. Bir diğer amacımız ise, ekonomik koşulların yol açtığı enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle ücretleri eriyen üyelerimiz için bir refah payı almaktı. Ancak refah payı düzenlemesini tüm çabalarımıza ve ısrarlarımıza rağmen gerçekleştiremedik. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar gerekçe gösterilerek bu talebimiz kabul edilmedi. Ancak emin olun ki, bundan sonraki bütün çabamız, üyelerimizin enflasyondaki artış, hayat pahalılığı ve ekonomik koşullar nedeniyle ortaya çıkan kayıplarını gidermek, sorunlarını çözmek olacaktır.”

Geçtiğimiz yıl kamuda çalışan üyelerimiz için birçok başarıya imza attığımızı söyleyen Alemdar, çalışanlar üzerindeki vergi yükünün kaldırılması gerektiğini belirtti;

“Koop-İş Sendikası olarak, bugüne kadar kamuda çalışan arkadaşlarımız için neleri başardıysak, bunu da başarmak için çaba göstereceğiz. Geçici işçi statüsündeki arkadaşlarımızın çalışma sürelerini nasıl 11 ay 29 güne çıkardıysak, taşerondan kadroya geçen arkadaşlarımızın resen emekliliklerini nasıl ortadan kaldırdıysak, bu sorunu da çözmek için TÜRK-İŞ’imizin öncülüğünde mücadele edeceğiz. TÜRK-İŞ kamuda çalışan arkadaşlarımız için yine başarılı bir sözleşme imzalayacak. Kayıplarımız öyle ya da böyle, mutlaka telafi edeceğiz. Bize inanmanızı ve güvenmenizi istiyorum.

Gündemimizdeki bir diğer önemli konu, vergi düzeninde yaşanan adaletsizliktir. Biz artık vergide adalet istiyoruz. Her geçen gün belimizi büken, yılın sonunda ücretlerimizi kuşa çeviren, bu vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. 2003 yılında asgari ücretin 16 katı yani bugünkü rakamlarla 320 bin TL olan verginin ilk dilimi bugün ne yazık ki, 5,5 katına yani  110 bin TL civarına inmiş durumda. Böylece, dolaylı vergilerle birlikte vergi yükü çalışanların omuzundadır. Biz, anayasamızda belirtildiği gibi, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını talep ediyoruz. Sizlerden isteğimiz, TÜRK-İŞ’in ülke çapında başlattığı “Vergide Adalet İstiyoruz” kampanyasına destek vermeniz, konuyu gündemde tutmanızdır. Bu konuda yapacağımız girişimlere, eylemlere destek vermenizdir.”

Alemdar, “696 sayılı kararname ile kadroya geçen arkadaşlarımızın tayin hakları ile KİT’lerde ve tüm taşeronlarda çalışan arkadaşlarımızın tüm sorunlarını çözeceğiz” şeklinde açıklama yaparak 2024 yılında da TÜRK-İŞ ve Koop-İş olarak mücadele devam edeceklerini vurguladı.

Sendikamızın kadın üye sayısının her geçen yıl arttığına işaret eden Alemdar, Kadın Komisyonları ile bundan sonraki süreçte daha fazla etkinlik yapacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Ülke olarak yaşadığımız olaylar bize bir türlü rahat vermedi. Uzun süre pandemiyle mücadele ettik. Arkasından başka sorunlar geldi. Ekonomik krizin yol açtığı sorunlarla boğuşmak zorunda kaldık. Ardından yaşanan deprem felaketi nedeniyle tüm programlarımızı iptal ettik. O nedenle sağlıklı bir çalışma yapamadık. Umuyorum ki, bundan sonraki süreçte, üyelerimizle ve siz değerli arkadaşlarımızla daha çok toplantılar yapacağız, daha aktif bir dönem geçireceğiz. Kadınlar bizim için değerlidir, önemlidir. Çünkü biz, Türk tarihinin başlangıcından bugüne kadar, kadınlarından ilham almış bir ulusun çocuklarıyız. Yurdumuza Anadolu, toprağımıza anavatan demişiz. Cephede yavrusunu sırtına bağlayıp savaşan O isimsiz kahraman kadınların mübarek kucağında büyümüş, engin bir hoşgörüyle beslenmişiz. Onun için bizim 8 Martlarımız, sadece çalışan, bir ekonomi yaratan emekçi kadınlarla sınırlı değildir. Bizim 8 Martlarımız, hiç yoktan bir ulus yaratan, bütün kadınlarımız içindir. Büyük halk ozanı Neşet Ertaş’ın dediği gibi, kadınlar insandır... Biz insanoğlu…  Bu önemli söz bizim için her zaman rehber olmuştur.”

 

ALEMDAR: SENDİKAMIZ KADINA KADIN EMEĞİNE GEREKEN DESTEĞİN VERİLMESİNİ SAVUNUYOR

ILO işbirliği ile İşyerinde şiddet ve tacizin önlenmesine yönelik C190 sayılı sözleşmeyle ilgili verilen eğitimin ardından “Sendika Politika Belgesi” imzaladığımızı açıklayan Genel Başkanımız Alemdar, sözlerini tüm emekçi kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak tamamladı;

“Bu ülkede kadınlarımız yaşanan ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen kesimdir. Kadınlarımızın yükü her anlamda olduğu gibi ekonomik anlamda da erkeklere oranla daha fazladır. Çocuklarının eğitiminden ev işlerine çok fazla fedakârlık yapmaktadırlar. Onun için sizlere tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Ancak bilmenizi isterim ki, özellikle ekonomik sorunlarının çözümünde sendikalarımızın önemi büyüktür. Çünkü sendika demek, ekonominin kayıt altına alınması, çalışma hayatında kural ve prensiplerin olması demektir. Hak mücadelesinin mümkün olması demektir. Unutmayın, ekonomik krizlerde işten ilk çıkarılanlar kadınlardır. Hamile kalınca işine son verilen onlardır. Anne olunca iş bulamayan kadınlar vardır. İşte onların güvencesi sendikalardır. Haklarını koruyan, kollayan, zora düştüğünde elini uzatan sendikalardır. Biz çaresiz değiliz. Çare biziz. Çözüm bizim ellerimizdedir. Bizim birliğimizdir. Biz kol kola girdiğimizde, el ele tutuştuğumuzda, bizi hiçbir kuvvet yenemez. Yeter ki umudumuzu kaybetmeyelim, Yeter ki birbirimize inanalım, birbirimize güvenelim,  beraber mücadele edelim, sendikamıza sahip çıkalım. Ben bu duygularla, sizlerin ve burada olmayan tüm kadın üyelerimizin, bütün kadın emekçilerin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü yürekten kutluyorum.”

Genel Başkanımızın konuşmasının ardından etkinliğe katılan tüm kadın üyelerimizle birlikte aile fotoğrafı çekildi.

Daha sonra Sosyal Hizmet Uzmanı Şükran Özdoğan bir sunum gerçekleştirerek, katılımcı kadın üyelerimizle bir araya geldi.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki