HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1605

İSTANBUL KOTON’DA MİTİNG GİBİ BASIN AÇIKLAMALARI

İşçilerin Anayasal Sendika hakkına saygı göstermeyen, çalışanları baskı, tehdit ve mobbingle sendikadan uzak tutmaya çabalayan, işten haksız yere attığı üyelerimizi işe geri almayan KOTON işverenine karşı sendikal mücadelemiz büyüyor. Sendikamız bu kapsamda, bugün İstanbul'da iki basın açıklaması yapacağını duyurmuştu.

İLK AÇIKLAMA KADIKÖY'DE YAPILDI

Bugünün  (22 Kasım 2019) İstanbul'daki ilk basın açıklaması, saat: 11.00'da İstanbul 1 ve 2 Nolu Şubelerimiz tarafından, Koton Kadıköy Bahariye Mağazası önünde yapıldı. Basın açıklamamıza Koop-İş Sakarya Yönetim Kurulu, Dok Gemi-İş Genel Başkanı Necip Nalbantoğlu, Deriteks İstanbul Şube Yönetimi, Sağlık-İş İstanbul Şube Yönetimi, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, üyelerimiz ve emek dostları katıldı. Basın açıklamızı, İstanbul 1 ve 2 Nolu Şubeler adına, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Aziz Hacısalihoğlu okudu.

KOTON İŞVERENİ YASALARI HİÇE SAYIYOR

Hacısalihoğlu açıklamasında KOTON emekçilerinin sendikamızda örgütlenmeye başladığını fakat yasalara ve Anayasa'ya saygı duymayan işverenin üyelerimizi haksız ve hukuksuz şekilde işten çıkardığını söyleyerek "Ülkemiz çalışma yasalarını hiçe sayan, işçi hak ve özgürlüklerini ortadan kaldırma çabası içinde olan KOTON işvereni, sosyal medyada sendikal faaliyetler ile ilgili bir gönderiye 'like' yapmak ve instagramdaki sosyal medya hesaplarını takip etmek gerekçeleriyle üyelerimizi tazminatsız ve işsizlik maaşı alamayacakları şekilde işten attı. Üyelerimiz, adeta intikam alınırcasına mağdur edildi." şeklinde konuştu. Hacısalihoğlu, "Mücadelemiz haklıdır, meşrudur... Üyelerimizin insan onuruna yakışır bir yaşam mücadelesi içindri. Sendikamız bu mücadeleden asla vazgeçmeyecektir" dedi.

PENDİK'TE İKİNCİ AÇIKLAMA

İkinci basın açıklamamız, Pendik Meydanı'ndaki KOTON Mağazası önünde saat 17.00'da yapıldı. Basın açıklamamıza katılan yaklaşık 800 kişi, basın açıklamamızı adeta mitinge çevirdi.

Türk Metal İstanbul Anadolu Şube Başkanı Serkan Gül, Türk Metal'in örgütlü olduğu işyerlerinden işçiler, Sendikamız Sakarya Şube Yönetim Kurulu, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, sendikamız yöneticileri, üyeleri ve emek dostlarının katıldığı basın açıklamamızı, İstanbul 1 ve 2 Nolu Şubelerimiz adına Aziz Hacısalihoğlu yaptı. Hacısalihoğlu burada yaptığı açıklamada mücadelemizin kazanana kadar süreceğini belirtti ve işvereni bir kez daha Anayasaya, yasalara, sendikamıza ve sendikamızda örgütlenen çalışanlara saygı duymaya davet etti. "Olayların bu noktaya gelmesinin tek sorumlusu, hak-hukuk tanımayan KOTON işverenidir." diyen Hacısalihoğlu, "Bundan sonrası KOTON işvereninin sorunudur. İşçi hak ve özgürlüklerini hiçe sayan, sosyal diyalog yollarını tıkayan ve ülkemiz çalışma yasalarına aykırı uygulamalar yapan KOTON işvereni, bu tavrının bedelini ne yazık ki marka değerinden çok şeyler yitirerek ödeyecektir" şeklinde konuştu.

HALKIMIZI DAYANIŞMAYA DAVET EDİYORUZ

Sendikamız Yönetim Kurulu ise yaptığı çağrıda, halkımızı ve duyarlı emek dostlarını bir kez daha KOTON işçileriyle dayanışmaya çağırdı. KOTON çalışanlarına da seslenen yönetim kurulumuz, haklarımız ve özgürlüklerimiz için, işyerinde saygı görmek, baskı tehdit ve mobbingi sona erdirmek için çalışanları bir an önce Sendikamıza üye olmaya davet etti.

Yönetim Kurulumuz ayrıca, mücadelemizin zafere kadar sürdürüleceğini, işveren yanlışından dönene kadar, tüm yurt çapında basın açıklamaları başta olmak üzere tüm demokratik yöntemlerle mücadele edileceğini kaydetti.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki