HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1660

KOOP-İŞ HER ZAMAN ÜYELERİNİN YANINDA

Sendikamız Koop-İş, Covid-19 salgını nedeniyle kısa çalışma ödeneği kapsamına alınan veya ücretsiz izne çıkan üyelerine, net 400 TL tutarında destek sağladı

IKEA, H&M, BOYNER Mağazaları Franchise’ı Başaran Büyük Mağazacılık A.Ş., Foot Locker gibi mağazalarda, üniversitelerde ve birçok kamu kurumunda örgütlü olan Sendikamız Koop-İş, Covid-19 salgını nedeniyle kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin kapsamına alınan üyelerimiz için, toplam net 400 TL eğitim yardımında bulundu. Söz konusu yardımlar, Mayıs ve Haziran aylarında 200’er TL olmak üzere, toplam net 400 TL olarak ödenmeye başlandı.

GEÇMİŞTEN GELEN GÜÇLÜ BİR DAYANIŞMA GELENEĞİMİZ VAR

Sendikamız yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada, IKEA, H&M gibi sektörün en büyük firmaları ile toplu iş sözleşmesi yapıldığı ve bu sözleşmelerle ilklere imza atıldığı ifade edilirken, sendikal dayanışma adına çok önemli bir adım da atıldığı kaydedildi. Açıklamada “Tüm dünyayı etkisine alan Covid-19 salgını, çalışma hayatını derinden etkilemiştir. İlk günden itibaren salgına karşı tedbirleri sıkı bir şekilde alan ve binlerce üyemizin çalıştığı IKEA, H&M, BOYNER Mağazaları Franchise’ı Başaran Büyük Mağazacılık A.Ş., Foot Locker, Vilayetler Turizm Ticaret AŞ, Malatya İnönü Üniversitesi gibi işyerlerimizde, AVM’lerin faaliyette kalmasının da imkansızlığı sebebiyle kısa çalışma, bu kapsamda olmayanlar için de ücretsiz izin uygulamalarına başlanmıştır. İşverenlerimiz bu süreçte sendikamızla sosyal diyaloğu hiç kesmeden, emekten ve emekçiden yana yapılması gerekenleri yapmaya çalıştı.  Bu nedenle, üyelerimizin bu süreci en az zararla atlatabilmesi için çaba sarf eden tüm işverenlerimize teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi.  Ülkemizde, geçmişten gelen çok güçlü bir dayanışma geleneği olduğu vurgulanan açıklamada, “Yaşadığımız bu süreç, işte tam da o dayanışmayı sergilememiz gereken bir süreçtir. Koop-İş ailesinin tüm üyelerinin kalbi, Koronavirüs salgınının etkisiyle kısa çalışmaya geçen veya ücretsiz izne çıkan kardeşleriyle birlikte atmaktadır.” denildi.

KOOP-İŞ ÜYELERİNE   NET 400 TL EĞİTİM YARDIMI

Yönetim Kurulumuz tarafından yapılan açıklamada, kısa çalışma ve ücretsiz izin kapsamında olan üyelerimizle dayanışmayı yükseltmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulduğu kaydedilerek “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na kısa çalışma veya ücretsiz izin uygulamasına geçmek zorunda olan üyelerimize eğitim yardımı yapıp yapamayacağımız sorulmuş, Bakanlığın yasal olarak sadece kısa çalışma ödeneği uygulamasına geçmek zorunda kalan veya ücretsiz izne çıkarılan üyelerimize eğitim yardımı yapabileceğimizi bildirmiştir. Bunun üzerine, bu kapsamdaki üyelerimize Mayıs ve Haziran aylarında net 200’er TL olmak üzere, toplamda net 400 TL Eğitim Yardımı yapılması kararı alınmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama, “Sendikamız, üyelerinin hak ve menfaatleri için, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da var gücüyle mücadele etmeye devam edecektir. Yaşadığımız bu zor günleri birlik, beraberlik ve dayanışma içinde, kenetlenerek geride bırakacağımıza, hep birlikte omuz omuza güzel ve güneşli günler göreceğimize yürekten inanıyoruz” ifadeleriyle son buldu.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki