HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1297

PETROL-İŞ GENEL KURULU YAPILDI

Petrol-İş Sendikasının 28. Olağan Genel Kurulu, 31 Ağustos - 1 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul'da yapıldı. TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar  Genel Kurulda Divan Başkanlığı görevini yaptı. Genel Kurulda bir konuşma yapan Alemdar, Petrol-İş Sendikası Genel Kurulunun Divan Başkanlığı görevini yapmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu, Petrol-İş Sendikası'nı da sendikacılık yaşamına başladığı ilk günden bu yana ilgi ve takdirle izlediğini kaydetti.

SENDİKAL HAREKET SIKINTIYLA BOĞUŞUYOR

Sendikalar üzerinde olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çeken Alemdar, "Sendikal hareketin bütünüyle sıkıntılarla boğuştuğu zor bir dönemden geçiyoruz. Sendikaları temsil ettikleri kitleye hiçbir yararı olmayan kurumlar olarak gösterme çabası devam ediyor. Herkes kendi çıkar ve amacına göre sendikalara bir kılıf biçmeye çalışıyor. Sendikalar da bu süreçte, bu kara propagandanın etkisiyle büyük ölçüde güç kaybediyor" dedi.

EKONOMİNİN CANLANMASI İÇİN DAHA YÜKSEK ÜCRET

Alemdar, ülkemiz ekonomisinde yaşanan durgunluğun aşılması, ekonominin yeniden canlanması için işçi ve memur ücretleri ile emekli aylıklarına daha fazla artış verilmesi gerektiğini, daha yüksek gelir elde eden çalışan ve emeklilerin daha çok harcayarak ekonomiyi canlandıracaklarını kaydetti. Alemdar, "Ekonomiyi canlandırmak ve üretimi artırmak için işverenlere sağlanan ayrıcalıklar, emeği ile geçinenlere de sağlanmalıdır. Oysa işçiye, memura, emekliye; sendikasız çalışanlara reva görülen ücret ve zamlar ortada... Bu ücret ve zamlar, ekonomiyi hareketlendirmekten uzaktır. Tüketim olmadıkça üretimin olması bir işe yaramayacaktır." şeklinde konuştu.

TAŞERON KONUSU BİRÇOK SENDİKANIN ORTAK SORUNU

Taşerondan kadroya geçen çalışanların sorunlarını devam ettiğini söyleyen Alemdar, bu konunun pek çok sendikanın ortak sorunu olduğunu ifade etti. Alemdar, "Benim sendikamın örgütlü olduğu işyerlerinde de 30 binin üzerinde taşeron işçisi arkadaşımız kadroya geçti. Fakat 31 Ekim 2020 tarihine kadar uygulanması öngörülen düzenlemeyle sürekli işçi kadrolarına geçenler, asıl işyerinin kurulu bulunduğu işkolundan bildirilmedi. Ayrıca bu arkadaşlarımız, altışar aylık dönemler halinde, yalnızca yüzde 4 ücret zammı alabiliyor, enflasyon farkından ise mahrum bırakılıyor. Bu durum adaletle, hakla, hukukla hiç bağdaşmıyor" dedi.

SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÖRGÜTLÜ OLMAMIZ ŞART

Çalışma hayatının pek çok sorunu olduğunu vurgulayan Alemdar, dünyanın da gelir dağılımı bakımından giderek adaletsiz bir yer haline geldiğini, bu durumun sendikaların daha güçlü olduğu batılı ülkelerde bile var olduğunu, ülkemizde ise daha derin şekilde yaşandığını kaydetti. Alemdar, "Vergi adaletsizliğinden iş kazalarına, örgütlenme sorunlarımızdan emeklilikte yaşa takılanlara, özelleştirme uygulamalarından işsizliğe, hayat pahalılığından yoksulluğa kadar pek çok sorunumuz var. Bütün bu sorunlarımızı çözmek için ise örgütlü olmaktan, büyümekten, güçlenmekten başka çaremiz yok" şeklinde konuştu.

PETROL-İŞ YENİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ

Yapılan konuşmaların ardından gerçekleşen seçimler sonucunda Petrol-İş Sendikası'nın yeni yönetimi belirlendi. Seçimler sonucunda oluşan Petrol-İş yönetimi şöyle:

Süleyman Akyüz (Genel Başkan)
Salih Akduman (Genel Sekreter
Erhan Yakışan (Genel Mali Sekreter)
Niyazi Recepkethüda (Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri)
Ünal Akbulut (Genel Yönetim Sekreteri)

Türkiye Petrol, Kimya ve Lastik İşçileri Sendikası Genel Kurulunun, başta Ülkemize, TÜRK-İŞ topluluğuna, Petrol-İş Sendikasına ve tüm işçi camiasına hayırlı olmasını temenni eder, seçilen yöneticileri kutlar, yeni görevlerinde başarılar dileriz.

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki