HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1815

Sendikamızın 19. Olağan Genel Kurulu Büyük Bir Coşkuyla Geçti

KOOP-İŞ YÖNETİMİ GÜVEN TAZELEDİ

Alemdar: “Daha güzel günlere, daha mutlu yarınlara ulaşmak için umudumuzu hiç kaybetmeden kaldığımız yerden devam edeceğiz. Türk sendikal hareketinde heyecan yaratacağız. Bunları da sizlerden aldığımız güçle başaracağız. Herkesin gıptayla baktığı, güçlü Koop-İş’i yaşatacağız.”

Türkiye işçi hareketinde 54 yılı geride bırakan Koop-İş Sendikası’nın 19. Olağan Genel Kurulu, Ankara Büyük Anadolu Otel DownTown’da yapıldı. Yoğun katılımın olduğu genel kurula Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski bakanları Faruk Çelik ve Murat Başesgioğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi İdari Amiri ve Ankara Millet Vekili Orhan Yeğin, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Millet Vekili Yaşar Yıldırım,  TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergun Atalay, Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Şemsi Bayraktar, TBMM Bursa eski Millet Vekili Ali Koyuncu, TBMM Bursa eski Millet Vekili Mehmet Tunçak, TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri ve Teksif Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat, TÜRK-İŞ eski Genel Başkanı ve SGK Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kılıç, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkan vekili Mesut Ölmez, Pankobirlik Genel Müdürü Taner Taşpınar, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Muaz Saka,  ÇSGB İş Teftiş Kurulu Başkanı Hulusi Ay, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Baş, İş-kur Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, ÇSGB Daire Başkanı Hicret Bozoklu, Çalışma ve İşkur Ankara İl Müdürü Arif Ay, M.E.B. Daire Başkanı Abdülhamit Karataş, M.E.B. İşçi İlişkileri Şb. Md. Bekir Alımcı, TAREKS A.Ş. Genel Müdürü Burhanettin Topsakal, Serdivan belediye başkanı Yusuf Alemdar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Çaluda, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, Sakarya Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, TÜRK-İŞ Eski Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Eski Genel Başkanı Enver Toçoğlu, Memur-Sen Onursal Başkanı Mehmet Fatih Uğurlu, TÜRK-İŞ’e bağlı; Toleyis Sendikası Genel Başkanı Cemail Bakındı, Tes-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Şahin, Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, BASS Sendikası Genel Başkanı Turgut Yılmaz, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, Dokgemi-İş Sendikası Genel Başkanı Necip Nalbantoğlu, Tarım -İş Sendikası Genel Başkanı İlhami Polat, Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar, Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağrıcı, Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Baki Yüksel, Ağaç-İş Sendikası Genel Başkanı Mürsel Taşçı, Tez-Koop-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakan Bozkurt,  TÜRK-İŞ Bölge Temsilcileri, İşveren Vekilleri, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların yöneticileri ve sendikamızın Şube Başkanları ile Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Kurulumuzu oluşturan delegelerimiz katıldı.

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar açılış konuşmasında, geride bırakılan yarım asırlık süreçte Koop-İş’in adını, Türkiye işçi hareketine altın harflerle yazdırdıklarını belirterek, “Üyelerimizin hak ve özgürlükleri için mücadele etmeye, Koop-İş’i ‘Sendikal hareketin parlayan yıldızı’ yapmaya devam edeceğiz” dedi ve konuşmasının devamında şunları söyledi;

“Sendika çalışanların, emekçilerin evidir, yuvasıdır. İşçilerimizin altında güvenle toplanacağı kutsal bir çatıdır. Birliktir, beraberliktir. Hepimizi bağrına basan, çocuklarımızın rızkını alın terimizi emanet ettiğimiz güvencemizdir. Ortak bir kaderi paylaşmaktır. Geleceğe güvenle bakmaktır. Huzur duymaktır. İşte bu sabah sizlerin karşısına, evimizin, sendikamızın bizlere sağladığı huzur ve güvenle geldik. İçimizdeki Koop-İş aşkı ve yüreğimizdeki adanmışlıkla buradayız. Sizleri, yeni bir başlangıcın heyecanıyla, Koop-İş serüvenini yaşatan ve büyüten ülkemin dört bir yanından gelen siz yürekli ve fedakar insanları bir arada görmenin mutluluğuyla ve sizlere başkanlık etmiş olmanın onuruyla selamlıyorum. Ne mutlu bana ki, Koop-İş’in yükselen yıldızının ışığı altındayım. Ne mutlu bana ki, dört yıllık bir çalışma döneminin ardından, sözlerimi tutmuş olmanın, zoru başarmış olmanın onuruyla karşınızdayım.

Sendikamızın bu genel kurulu, ülkemiz açısından tarihi bir döneme denk geldi. 24 Haziran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleriyle birlikte, yeni bir döneme girdik. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiğimiz belki de en önemli seçimlerde oyumuzu kullandık, Vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Bundan sonra, ülkemizin geleceğinin büyük ölçüde şekilleneceği bu çok önemli süreci hep birlikte yaşayacağız. Yeni yönetim biçiminin adı ne olursa olsun, biz Türkiye sevdalıları için önemli olan, Anayasamızda da ifade edildiği gibi demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin ve Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşamasıdır.

Dünyanın her köşesinde savaşlar, yakılıp yıkılan kentler, hayatını kaybeden, topraklarından sürülen, mülteci haline gelen milyonlarca insan var. Artan silahlanma yarışı, ekonomik krizler, büyüyen işsizlik, yoksulluk ve bütün bunların sonucunda, umutsuzluğa kapılan insanlar var. Ortadoğu’da yaşanan iç karışıklıklar, Türkiye düşmanlarının da iştahını kabartıyor. Ülkemiz 40 yıldır terörle mücadele ediyor. Bu uğurda şehitler veriyor. Ancak al bayrağımıza sarılı her şehit tabutuyla birlikte, bu aziz millet, vatanına, bayrağına, bağımsızlığına daha fazla sahip çıkıyor. Çünkü bizim için vatan, yalnızca bir toprak parçasından ibaret değildir. Biz, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır” diyenlerdeniz. Varlığımızı, canımızı bu vatan için feda ederiz. Vatanımıza ne pahasına olursa olsun sahip çıkarız. Bu vesileyle, bu topraklar için, birliğimiz ve bağımsızlığımız için canını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlara şükranlarımızı sunuyorum.”

Son dönemde ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeleri de çalışan kesimler olarak kaygıyla izliyoruz. Özellikle enflasyondaki beklenmeyen artış, çarşıya, pazara yansıyor. Hayat gittikçe pahalanıyor. Döviz kurundaki aşırı dalgalanma ve döviz-faiz kıskacı, cebimizdeki paramızın değerini azaltıyor. Böylesi bir kriz ortamında, elbette biz sendikalara da önemli görevler düşüyor. Sendikalar imzaladıkları toplu iş sözleşmeleriyle, bir yandan üyelerinin hak ve çıkarlarını geliştirirken, diğer yandan da yaşanan ekonomik kayıplara karşı üyelerini koruma mücadelesi veriyor. Temsil ettikleri üyelerini enflasyona karşı korumak, onlara belirli bir gelir güvencesi sağlamak ve gelir adaletsizliğini bir nebze olsun gidermek için mücadele veriyor. Biz sendikalar, yoksullukta değil, zenginlikte eşitliği savunuyoruz. Ülkemizde uzun yıllardır uygulanan neoliberal politikaların elimizden aldığı hak ve özgürlüklerimizi yeniden kazanmak, alın terimizin karşılığını son kuruşuna kadar almak istiyoruz. Emeğe ve emekçiye hak ettiği değerin verilmesini, emekten yana politikaların uygulanmasını talep ediyoruz. Biz, ülkemiz için çalışmaya, emek vermeye, üretmeye devam edeceğiz. Ancak emeğimizin karşılığı için de mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

Yaşadığımız en önemli sorunlardan biri de vergide yaşanan adaletsizliktir. Ülkemizde ne yazık ki, asgari ücretli, oransal olarak, bir kısım tüccardan daha fazla vergi vermektedir. Oysa bildiğiniz gibi, anayasamızın 73. maddesine göre, herkes, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. Biz artık, ocak ayında aldığımız ücreti aralık ayında da almak, her ay cebimize giren paranın hesabını bilmek istiyoruz. Çalışanları vergi mağduru olmaktan çıkaracak düzenleme bir an önce yapılmalı, bu temel sorun çözülmelidir.

Göreve geldiğimiz 2003 yılından bu yana geçen 15 yılda, büyük badireler atlattık. Büyük zorluklarla karşılaştık. Ancak biz, bütün bu zorlu sürecin sonunda, Koop-İş Sendikası adında bir değer, bir marka yarattık. Bugün elde ettiğimiz bu başarılar sayesinde Türk sendikacılığında çok önemli bir yere sahibiz. İşte bu nedenle, bu genel kurulumuzun temel sloganını belirlerken, hiç mütevazı olmadık... Sloganımızı, ‘Sendikal Hareketin Parlayan Yıldızı’ olarak belirledik. Evet dostlarım, Koop-İş bugün, sendikal hareketin parlayan yıldızıdır. Bununla gurur duyuyoruz. Bunu yalnızca bizler değil, hep birlikte yaptık. Bizden önce sendikamızın bayrağını onurla taşıyan büyüklerimizden devraldığımız bu mirası, biz de bugünlere onurla getirdik. Sendikamızın kuruluşundan bugüne kadar, bu kutsal mücadeleye katkı veren, emek veren herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Ancak asıl önemlisi, biz bu başarılı çalışmaları, bize inanan, güvenen, ailesinin, çoluk çocuğunun rızkını, geleceğini bizlere emanet eden siz değerli üyelerimizle birlikte yaptık. Her zaman her yerde Koop-İş diyerek, sendikasına sahip çıkan üyelerimizle başardık. Bu nedenle, asıl olarak sizlerle gurur duyuyorum. Bu kutsal mücadeleyi sizlerle birlikte yapmaktan, sizlerle başarmaktan gurur duyuyorum, mutluluk duyuyorum. İyi ki varsınız... İyi ki sizlerleyiz...

Bundan tam dört yıl önce, sendikamızın 18. Olağan genel kurulunda konuşmamı bitirirken, üstleneceğimiz bu büyük emanetin hakkını vermek için çok çalışacağımızı, Koop-İş’in gücüne güç katmak, ülkemize ve Koop-İş topluluğuna layık olmak için mücadele vereceğimizi, gece gündüz demeden var gücümüzle çalışacağımızı söylemiştim. İşte bugün, bunu başarmış olmanın huzuruyla yeniden karşınızdayız. Daha güzel günlere. Daha mutlu yarınlara ulaşmak için umudumuzu hiç kaybetmeden kaldığımız yerden devam edeceğiz. Türk sendikal hareketinde heyecan yaratacağız. Bunları da sizlerden aldığımız güçle başaracağız. Herkesin gıptayla baktığı, güçlü Koop-İş’i yaşatacağız. Bunun için heyecanlıyız. Ve umutluyuz. Yarınlar bizim için. Sendikamız için. Ve ülkemiz için daha güzel olacak. Buna yürekten inanıyorum.

Yarınlar bizim için, Sendikamız için ve ülkemiz için daha güzel olacak. Buna yürekten inanıyorum. Bu duygularla, 19. Olağan Genel Kurulumuzun Ülkemize, çalışma hayatına, TÜRK-İŞ’imize, ve her şeyin en iyisini hak eden, Koop-İş üyelerine, hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Sizleri bir kez daha saygılarımla selamlıyorum.”

Alemdar’ın konuşmasından sonra, Genel Kurulda Divan Başkanlığına TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, yardımcılıklarına Tes-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Şahin ve Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, katipliklere Antalya Şube Başkanı Mustafa Şahin ve Tekirdağ Şube Başkanı Ziya Nur Üzmez seçildi.

Divan Başkanlığına seçilen TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak bir konuşma yaptı. Kavlak konuşmasında şunları söyledi:

“Koop-İş Sendikası, özellikle örgütlenme alanında verdiği büyük ve kararlı mücadeleyle ülkemiz sendikal hareketinde umut yaratan sendikalardan biri olmuştur. Bu genel kurul için seçtiğiniz ‘Sendikal hareketin parlayan yıldızı’ sloganı ancak Koop-İş’e yakışırdı. Evet, Koop-İş ortaya koyduğu çabayla sendikal harekette gerçekten bir yıldız gibi parlıyor. Bunun için sendikanızla, Genel Başkanınızla, Yönetiminizle ne kadar övünseniz azdır. Ben TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve bir Koop-İş dostu olarak Sendikanızın yönetimindeki dostlarımla övünüyorum, sendikal harekete kattıkları bu heyecan nedeniyle, başarıları nedeniyle onlarla gurur duyuyorum. Sendikal örgütlenmenin çok zor olduğu bir dönemde üye sayınızı beşe katladınız. Umutsuzluğun kol gezdiği bir dönemde umut oldunuz. Yenilgilerin kader olduğu bir dönemde, işçi sınıfına zafer coşkusu yaşattınız. Başta Genel Başkanınız, değerli arkadaşım Eyüp Alemdar olmak üzere bu zorlu süreçte emeği geçen herkesi tüm kalbimle kutluyorum. TÜRK-İŞ olarak sizlerle gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız... İyi ki sizlerle o kutsal çatı altında birlikteyiz.

İçinde bulunduğumuz bu bina sendikam Türk Metal’in ülkemizin başka yerlerinde de bulunan otellerinden yalnızca biridir. Bakmayın yıldızlarına... Bakmayın lüksüne gösterişine, burası metal işçilerinin alınterlerinden damlayan aidatlarıyla yapılmış bir işçi otelidir. Emekçilerin evidir... Yuvasıdır... Sizleri metal emekçilerinin yuvasında ağırlamaktan, bu genel kurula ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyum. Sizlere 200 bin metal işçisinin selamlarını getirdim.”

Daha sonra eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanları Faruk Çelik ve Murat Başesgioğlu birer konuşma yaptı. Konuşmalarında çalışma hayatına dair çeşitli konuları dile getirdiler ve 19. Olağan Genel Kurulun çalışma hayatına ve tüm işçi camiasına hayırlı olmasını dileyerek konuşmalarını tamamladılar.

Daha sonra, konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergun Atalay ise Soma’daki maden faciasında çıkan karar ilişkin “Ben bu mahkemeden çıkan kararı bekleyip, önümüzü görüp ona göre hareket edeceğimizi düşünüyordum, ancak çıkan kararda beni, aileleri, kamuoyunu mutlu edecek tebessüm ettirecek bir şey olmadı. Dilerim ki üst mahkemede bu karar bozulur” dedi. İşçi ve emekli kesimin ülkenin yarısını oluşturduğuna işaret eden Atalay, Mecliste az sayıda milletvekiliyle temsil edilmelerini eleştirdi. Meclisin ve siyasi partilerin kendileri için önemini dile getiren Atalay, Yatağan Termik Santrali'nde kazanları besleyen kömür bant sisteminin çökmesi sonucu meydana gelen kazadan 4 saat sonra olay yerinde olduğunu anlattı. Atalay, “24 saat hiç oradan ayrılmadan arkadaşlarımızla beraber olduk, defnettik ve buraya geldik. Soma'da olay oldu, 5 saat sonra oradaydık. Ermenek'te oldu, Siirt'te, Madenköy'de oldu. Olmaya devam ediyor” diye konuştu.

Soma'daki maden faciasına ilişkin 11 Temmuz'da çıkan mahkeme kararına değinen Atalay, şöyle devam etti: “301 kişi öldü, aradan 4,5 sene zaman geçti, mahkemenin verdiği ceza 15 ile 20 yıl arasında. Kim yaptı bunu? Neden, niçin oldu? Ben TÜRK-İŞ Başkanıyım, inanın bilmiyorum. Ben bu mahkemeden çıkan kararı bekleyip, önümüzü görüp de ona göre hareket edeceğimizi düşünüyordum. Çıkan kararda beni, aileleri, kamuoyunu mutlu edecek, tebessüm ettirecek hiçbir şey olmadı. İnşallah üst mahkemede bu bozulur.”

Daha sonra kürsüye çıkan MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Çaluda ve Bursa delegesi Feray Erdoğan birer konuşma yaparak Genel Kurulun çalışma hayatına hayırlı olmasını dilediler. Taşeron işçiyken kadroya geçen Feray Erdoğan, eski çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Genel Başkanımız Eyüp Alemdar’a teşekkür etti.

Koop-İş Sendikası 19. Olağan Genel Kurulunda yapılan seçim sonucunda, Eyüp Alemdar güven tazeleyerek yeniden Genel Başkanlık görevine seçildi. Yönetimin diğer  organları şu şekilde belirlendi; Genel Sekreterlik görevine yeniden Metin Güney, Genel Mali Sekreterlik görevine, daha önce Genel Teşkilatlandırma Sekreterliği görevini yerine getiren Osman Aksoy, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim sekreterliği görevine ise daha önce Genel Eğitim Sekreterliği ve Ankara 1 nolu Şube Başkanlığı görevini yerine getiren Murat Türkekul seçildi.

Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyeliğine  M.Akif Sarıca, Rasim Mart ve Fati Köymen, Disiplin Kurulu Üyeliğine ise O.Tarık Toğrul, Ziya Nur Üzmez ve Levent Arslan seçildi.

19. Olağan Genel Kurulumuza katılımlarından dolayı, Eski Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Siyasi Partilerin Temsilcilerine, Belediye Başkanlarına,  TÜRK-İŞ Genel Başkanı ve Yöneticilerine, Bağlı Sendikaların  Başkan ve Yöneticilerine, Meslek Kuruluşlarının Genel Başkan ve Yöneticilerine,  Memur Sendikalarının Yöneticilerine, İşveren Vekilleri ve Bakanlıklarımızın Yöneticilerine, Basın Temsilcilerine, ve Delegelerimize teşekkür ederiz.

 

Koop-İş Sendikası

Basın Bürosu

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki