HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 390

GENEL BAŞKANIMIZ EYÜP ALEMDAR PETROL-İŞ SENDİKASI’NIN 29. OLAĞAN GENEL KURULU’NA KATILDI

Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, TÜRK-İŞ’e bağlı Sendikalarımızdan Petrol-İş’in 29. Olağan Genel Kuruluna divan başkanı olarak katıldı. Genel Kurula TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yöneticileri de katıldı.

 

Genel kurulda konuşma yapan Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, yetiştirdiği sendikal kadrolarla mücadele geleneğiyle, sendikal hayata getirdiği farklı bir kültürle Petrol-İş’in ülkemiz sendikacılığında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

 

2020 yılından bu yana pandemi dönemiyle birlikte ağırlaşan yaşam şartlarının ve ekonomik durgunluğun emekçilerin alım gücünde ciddi daralma yaşattığına dikkat çeken Alemdar, büyüme rakamlarında da çalışanların aldığı payın azaldığını vurguladı. Uygulanan vergi politikalarında adil bir düzenleme getirilmesi gerektiğini söyleyen Genel Başkanımız şunları ifade etti:

 

Uygulanan vergi politikaları dar ve sabit gelirliyi vuruyor. Anayasamıza göre, çok kazanandan çok, az kazanandan az

alınması gereken vergi, dolaylı vergilerle birlikte halkın omuzlarına yükleniyor. Akaryakıttan başlayarak ülkede iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Bugün içinde bunduğumuz koşullarda, İşçiler, memurlar, emekliler, işsizler, gençler, herkes ama herkes yaşadığımız bu ekonomik krizin mağdurudur. Bu ülkenin emekçilerinin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmeye,

aileleriyle birlikte tatile gitmeye, refah içinde yaşamaya, iyi ücret almaya, mutlu olmaya hakları var.”

 

Çalışma hayatının yıllardır devam eden sorunlarının TÜRK-İŞ’in gayretleri neticesinde çalışanların lehine sonuçlandığına dikkat çeken Genel Başkanımız konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Ülkemizde işçi sınıfının sorunlarını çözecek, bunu başaracak tek bir güç vardır. O da, TÜRK-İŞ’tir.  Bugün üyesi olmaktan onur duyduğumuz, TÜRK-İŞ, özellikle son yıllarda, çok büyük işler başardı. Şu son dört yıllık dönemde bile, çalışma yaşamında önemli kazanımlar elde etti. Eğer geçmişte 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname yürürlüğe girdiyse, yaklaşık 700 bin taşeron işçisi kadro hakkı kazandıysa, bu TÜRK-İŞ’in mücadelesinin sonucudur. TÜRK-İŞ ülkemizde taşeron sorununu

O kadar gündemde tutmasaydı, mitingler, eylemler yapmasaydı,

konuyu her fırsatta siyasilere götürmeseydi, inanın bana, biz bugün hala taşeron sorununu konuşuyor olacaktık. Oysa bugün,

sadece o dönemde kadroya geçemeyen, KİT’lerdeki 90 bin taşeron işçiyi konuşuyoruz, ve onların kadroya geçişleri için

Mücadele vermeye devam ediyoruz. TÜRK-İŞ, kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bu kadar direnmeseydi, pandemi koşullarında getirilen düzenlemelere o günün zor koşullarında tepki gösterip eylemler yapmasaydı, belki de bugün kıdem tazminatı hakkımızı kaybedecektik. Yine 696 sayılı KHK ile kadroya alınanların zorunlu emekliliğinin sona ermesini biz sağladık. Yıllardır verilen mücadele sonrası EYT sorununun çözülmesine katkı verdik. Tüm geçici işçilerin yılda 11 ay 29 gün çalışmalarını biz sağladık. Kamuda çalışan 700 bin kamu işçisi için son yılların en başarılı

Toplu iş sözleşmesini imzaladık. bugün en düşük kamu işçisi ücreti 25 bin lira oldu.”

 

Konuşmasında, dijital çağda yeni iş tanımı hakkında da görüşlerini bildiren Alemdar, bu durum karşısında sendikalar olarak işsiz kalma tehlikesine karşı üyelerimiz için eğitim çalışmalarına ağırlık vererek bu süreci çalışanlar lehine çevirmek gerektiğini belirtti.

 

 

Son olarak Petrol-İş Sendikasının 29. Olağan Genel Kurulunun hayırlara vesile olmasını dileyen Alemdar, konuşmasını tamamladı.

 

Genel Başkanımız Eyüp Alemdar’ın konuşmasının sonra yapılan açılış konuşmalarının ardından Genel Kurula geçildi.

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki