HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 5793

KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ ÇERÇEVE PROTOKOLÜ İÇİN İLK TOPLANTI GERÇEKLEŞTİ

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar’ın aralarında olduğu TÜRK-İŞ Heyetinin 2023 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay başkanlığında, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek’in da katılımıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda işçi ve işveren kesimleri ile birlikte gerçekleştirilen görüşme ile 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren 2023-2025 dönemini kapsayacak olan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüne ilişkin çalışmalar resmi olarak başlamış oldu.

Toplantıda, kamu kesiminde çalışan üyelerimiz için ücret artışı, refah payı ve kıdem zammı taleplerimizin yanı sıra taşeron işçilerin kadroya alınması, kadroya alınan işçilere tayin hakkı verilmesi, geçici işçilerin 10 ay olan çalışma süresinin 12 aya çıkarılması gibi temel talepler gündeme getirildi.

Görüşmelerin ardından açıklama yapan Türkiye İşçi Sendikaları Genel Başkanı Ergün Atalay, “700 bin kamu işçisi ile ilgili 2023 yılı toplu sözleşme görüşmelerine bugün resmen başladık. 2023 yılında bizim taleplerimizin başında asgari ücretten sonra özellikle tabanda bir iyileştirme yapmamız gerektiği vardı.

Hükümetin 2019 yılında 696 sayılı KHK ile kadroya geçenlerle ilgili bize bir sözü var. KİT’ler başta olmak üzere ülke gündeminden taşeron lafını kaldırmamız gerekiyor. Türk-İş’in talebi ve sendikaların talebi budur.” diye konuştu.

Kamu Koordinasyon Kurulu’nu bir ay önce kurduklarını anımsatan Atalay, şöyle devam etti:

 “Önümüzdeki günlerde bu maddelerin dışında 2023 için zam talebimizi kamuoyuna açıklarız. Asgari ücretin biraz üzerinde ücretle 10-15 senedir kendi mesleklerinde uzman olan kurumlarda çalışan milyonlarca insan var. Onların ikramiyeleri, sosyal hakları var. İnşallah toplumun beklentisini karşılayacak güzel bir rakam alırız” 

 

TÜRK-İŞ BAŞKANI ERGÜN ATALAY KONUŞMA VİDEOSU

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki