HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 3232

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ İLE TİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

27. dönem toplu iş sözleşmesi çalışmaları öncesinde Tarım Kredi Kooperatiflerindeki işyerlerimizde görevli temsilci ve baş temsilcilerimiz ile Genel Başkanımız Eyüp Alemdar Başkanlığında online olarak toplantı gerçekleştirildi.

 

2023 yılının ilk toplantısına, Sendikamız Genel Sekreteri Metin Güney, Genel Mali Sekreteri Osman Aksoy, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Murat Türkekul, Genel Sekreter Yardımcısı Aytuğ Balaman ile TİS uzmanımız Sezgin Bilgin katıldı.

 

Toplantının açılışını yapan Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, Koop-İş Sendikasının 1964 yılında Tarım Kredi çalışanları tarafından kurulduğuna dikkat çekerek o günlerden bugünlere birçok işyerinde örgütlenerek işkolunun en büyük sendikası olmayı başardıklarını söyledi.

 

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNİN DESTEĞİNİ VE GÜCÜNÜ HEP HİSSETTİK

 

Bu başarıya sağlam bir teşkilat yapısıyla ulaştığımızı vurgulayan Alemdar, “Tarım Kredi’nin bizim için, sendikamız için ne anlama geldiğini hiç unutmadık. Başka işyerlerinde örgütlenme mücadelesi verirken,  yuvamızın, evimizin sıcaklığını, yüceliğini hep arkamızda hissettik. Nasıl olsa arkamızda dev gibi bir Tarım Kredi var diyerek güven duyduk

 

Tarım Kredi Kooperatiflerinden doğan Koop-İş Sendikası, bugün artık çok farklı bir noktaya ulaştı. Başka birçok işyerlerinde örgütlendik,  büyüdük, geliştik. 117 bini aşan üye sayımızla, üyesi olduğumuz TÜRK-İŞ içinde 3.,tüm sendikalar içinde 6. büyük sendika olduk. Bugün, kamu kesiminde en çok üyeye sahip sendikayız. Özel sektörde de örgütlenmemiz devam ediyor. Daha önce örgütlü olduğumuz, IKEA, H&M gibi mağazadaki arkadaşlarımızı Metro Grossmarket gibi mağaza zincirini, Nike, Puma, Adidas gibi spor mağazalarını ekledik” dedi.

 

Tarım Kredi Kooperatifinin üyesi olmaktan büyük bir gurur duyduklarını belirten Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

 

“Tarım Kredi Kooperatifleri ile uzun yıllara dayalı güçlü bir ilişkimiz var. Hep dayanışma ve karşılıklı anlayış içinde olduk. Sosyal diyalog prensibinden hiç ayrılmadık. Bugün Kurumda uygulanmakta olan birçok değişiklik, yenilik var. Bunları özenle takip ediyoruz. Olumlu olanlara biz de katkı yapmaya çalışıyoruz. Olumsuz olarak gördüklerimizi ise, sosyal diyalog prensipleri içinde işverenimizle paylaşıyoruz. Şundan emin olun ki, biz kurumda olan biten her şeyin takipçisiyiz ve üyelerimizi ilgilendiren her konu bizim de öncelikli konumuzdur.”

 

Alemdar, Sendikamızın güçlü desteğiyle kurumun büyüyerek daha da güçleneceğine olan inançlarının tam olduğunu söyleyerek,  Tarım Kredinin tarihsel köklerinin güçlü bir birliktelikten geldiğine dikkat çekti ve, “her zaman söylediğim bir şey var, bu sendikanın adı Koop-İş’tir, ve bu ad Tarım Kredi Kooperatiflerinden gelmektedir. Bizler var oldukça, bu ad Türk sendikacılık tarihine altın harflerle yazılı olacaktır” dedi.

 

TARIM KREDİ VE KOOP-İŞ’İN BÜTÜNLÜĞÜ, TARİHSEL KÖKLERİ OLAN GÜÇLÜ BİR BİRLİKTELİĞİN SONUCUDUR

 

Kurumun merkez birliği yönetimleriyle hep dayanışma ve karşılıklı anlayış içerisinde olduklarını hatırlatan Alemdar, “Sosyal diyalog prensibinden hiç ayrılmadık. Zaman zaman küçük sorunlar yaşadığımız oldu, ancak bunları aile içinde yaşanan sorunlar olarak kabul edip, işimizi yapmaya çalıştık. Çünkü bizim için önemli olan bu sorunların aşılıp, herkesi mutlu eden ortak bir çözüme varabilmektir.

 

İçinizden bazı arkadaşlarımız hatırlar, 2003 yılında,  Dünya Bankası raporlarıyla bu kurum kapatılmak istenirken, o zamanki Genel Müdürümüz Bedrettin Bey ile birlikte sendika olarak biz de mücadele verdik.

Birlikte mücadele ederek, birlikte çalışarak, bu kurumu bugünlere güçlü bir şekilde gelmesini sağladık. Bu sayede, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, bugün ülkemizin örnek kurumlarından biri oldu.

İşte son dönemde, Ekonomik krizin derinleşmesi ve hayat pahalılığının artmasıyla, kurumun marketleri ülkemiz gündemine oturdu. Umarım, bu marketler iyi yönetilir. Kurumumuza fayda getirir.  Zarar getirmemesi temennisinde bulunuyorum.  Sizler de, ülkemizin tarım politikalarının

gelişmesi ve iyileşmesi için zor şartlarda görev yapıyorsunuz. Bu anlamda, her türlü takdiri de hak ediyorsunuz. Dileğimiz, bu kurumun daha da büyüyerek, güçlenerek varlığını sürdürmesidir. Ancak ısrarla söylüyorum ki, Tarık Kredi Kooperatiflerinin varlığı ve başarısı Koop-İş Sendikası’nın güçlü desteğiyle daha da artabilir. Çünkü Tarım Kredi ve Koop-İş bir bütündür. Sıradan değil, tarihsel kökleri olan güçlü bir birlikteliktir” dedi.

 

 

ÜYELERİMİZİN HAKKINI TESLİM EDEN TOPLU SÖZLEŞME PEŞİNDEYİZ

 

27. dönem toplu iş sözleşmesi öncesinde yeni bir yol haritası çizmek için bir araya geldiklerini ifade eden Genel Başkanımız sözlerini şu cümlelerle tamamladı:

 

Her sözleşmede olduğu gibi, üyelerimizin hak ve çıkarlarını korumak, onların sofralarına bir dilim ekmek daha koymak için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu sözleşme döneminde, en iyi ücret artışını sağlamak, üyelerimizin insan onuruna yaraşır yaşam sunmak, sosyal haklar bakımından herkesi tatmin eden bir sözleşme imzalamak hedefindeyiz. Dileğimiz, herkesi mutlu edecek, Hakkı teslim edecek bir taslağın ortaya çıkmasıdır. Taslak ortaya çıktıktan sonra da, başarılı bir sözleşmenin imzalanmasıdır.”

 

Genel Başkanımızın konuşmasının ardından toplantıya katılan Tarım Kredi Kooperatifleri Temsilci ve Baş Temsilcileri 27. Dönem toplu iş sözleşmesinin detaylarını istişare ederek Genel Merkez Yönetim Kurulu ile birlikte yeni yol haritasını belirlediler.

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki