HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 475

TÜRK DEVLETLERİ SENDİKALAR TEŞKİLATI KURULDU

Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) üye ülkelerin sendika federasyonlarınca “Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı” kuruldu.

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar ve Sendikamız Genel Sekreteri Metin Güney'in de katıldığı toplantı Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’da, TDT üyesi ülkelerin sendika federasyonlarının katılımıyla gerçekleşti.

Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Settar Mehbalıyev' in ev sahipliğinde yapılan imza programına, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Kazakistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Satıbaldı Dauletalin, Kırgızistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Omor Arstanbekov ve Özbekistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Bahtiyar Mehmetaliyev katıldı.

AHİK Başkanı Mehbaliyev burada yaptığı konuşmada, TDT üyesi ülkelerin sendika federasyonlarının Şuşa’da bir araya gelmesinin sembolik önem taşıdığını belirtti ve Şuşa’nın aynı zamanda 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu söyledi.

Kardeş ülkelerin tüm kurumlarının birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade eden Mehbalıyev, TDT üyesi ülkelerin sendika federasyonlarının da güç birliği yapması gerektiğini belirtti.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay konuşmasına Şuşa’da şehit olan Türk askerlerine rahmet dileyerek, Türk ülkelerin dayanışma içinde olmasının ve ortak tutum sergilemesinin önemli olduğunu söyledi.

Genel Başkan Atalay, “Aynı soydan, aynı dilden, aynı dinden ve ortak kültürden olmamız birlikteliğimizin temelini oluşturuyor. Sendikalar düzeyinde de ilişkilerimizi geliştirmek ve işçi haklarının korunması yönündeki çabalarımızı birleştirmek başlıca görevimizdir.” dedi.

Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistanlı yetkililer de konuşmalarında TDT üyesi ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve sendikalar olarak bu sürece yapılacak katkılar hususuna değindi.

Toplantı sonunda “Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı”nın kurulmasına ilişkin anlaşma metni imzalandı.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki