HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 4338

TÜRK-İŞ HEYETİ TALEPLERİNİ ÇALIŞMA BAKANINA İLETTİ

2023 Yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolünün imzası sonrası yaşanan olumsuz ekonomik gelişmeler ve toplu iş sözleşmelerinin yürürlük başlangıç tarihlerinin farklı olması, kamu işyerlerinde çalışanlar arasında ücret dengesizliklerine neden olmuştur. Sendikamız, Genel Başkanımız Eyüp Alemdar öncülüğünde, sözleşme başlangıç tarihlerinin Ocak ayına çekilmesi ve tüm bu ücret dengesizliklerinin giderilmesi için süreci başından beri takip etmekte konu ile ilgili işveren sendikası TÜHİS ile de geçtiğimiz on, onbeş günlük süre zarfında çeşitli görüşmeler yaparak yoğun bir çaba içerisinde mücadeleye devam etmektedir.

 

Bu kapsamda, Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergun Atalay Başkanlığındaki TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar ve Genel Sekreterimiz Metin Güney'in de  aralarında bulunduğu Kamu Koordinasyon Kurulu, sözleşme başlangıç tarihlerinin Ocak ayına çekilmesi ve kamu çalışanları arasında oluşan ücret dengesizliklerinin giderilerek çalışanlara yüksek enflasyondan kaynaklı refah payı verilmesi talebiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

Görüşme sonrasında açıklama yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, kamuda çalışan işçilerimiz için ücret dengesizliğinin had safhaya ulaştığını söyleyerek,

“Kamuda çalışan işçilerimiz için ciddi anlamda ücret kaybı söz konusudur. Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ile bir araya gelerek Kamu işyerlerinde toplu iş sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin farklı olmasından kaynaklı ücret dengesizliklerinin giderilmesi için toplantı gerçekleştirdik.

Hepinizin bildiği üzere, yıl içerisinde farklı aylarda başlayan ve enflasyonun yüksek çıkmasından dolayı işçilerimizi mağdur eden, çalışma barışı bozan bir durumla karşı karşıyayız. Kamuda işçilerimizin tamamı için ücret dengesizliği oluşmuştur. Bakana derdimizi anlattık. İşveren sendikalarıyla görüşeceklerini söylediler. Kamu işçisine de onları rahatlatacak bir haber vermek lazım. Geçmişte böyle bir şey görmedik. Ücretler öyle eridi ki, bekleyecek zaman yok. İşçilerimizin ortalama 14 bin liralık bir kaybı var. Kamu çerçeve protokolü anlaşmalarını bir noktaya çekmek gerekiyor. İşçiyi rahatlatacak bir ücret gerekiyor, refah payı olur, ücret zammı olur. Ülke şartlarını biliyoruz, sıkıntılı durumların farkındayız ama sadece kamu işçisi bu bedeli ödememeli. Net bir şekilde işçilerimiz geçinemiyor. Nefes alacak bir ilave mutlaka yapılmalıdır.

Ayrıca sözleşmelerimiz Ocak ayında başlayıp Şubat, Mart, Nisan, Temmuz dönemlerinde başlayanlarla devam ediyor. Ocak ayına başka enflasyon oranı çıkıyor, Şubat ayına başka, Mart ayına başka. Sözleşme başlangıç dönemlerini Ocak ayına çeksinler” İfadelerini kullandı.

 

Hatırlanacağı üzere, daha önce de TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar 10 Ocak 2024 tarihinde, oluşan ücret dengesizliklerinin giderilmesi ve çalışanlara yüksek enflasyondan kaynaklı refah payı verilmesi talebi doğrultusunda işveren sendikası TÜHİS’te yapılan görüşmeye TÜRK-İŞ adına katılarak söz konusu sürecin her adımını hassasiyetle takip etmektedir.

 

Sendikamız, TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkanımız Eyüp Alemdar önderliğinde, ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi için yoğun bir şekilde mücadele etmeye devam etmekte olup Üyelerimizin yüzünü güldürecek bir sonuç alana kadar da ilgili tüm taraflarla görüşmelerini sürdürecektir

Gelişmelerden siz değerli üyelerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Üyelerimize duyurulur.

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki