HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 385

TÜRK-İŞ VE AHİK KONFEDERASYONLARI ORTAK BAŞKANLAR KURULU DÜZENLENDİ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Azerbaycan Sendikalar Konfederasyonu (AHİK) 28-29 Temmuz 2023 tarihlerinde Bakü’de bir araya gelerek ortak başkanlar kurulu düzenledi.

Sendikamızı temsilen, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Genel Başkanımız Eyüp Alemdar ile Sendikamız Genel Sekreteri Metin Güney katıldı. 

Ortak Başkanlar kurulunda ilk olarak konuşan AHİK Başkanı Settar Mehbaliyev, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki mevcut kardeşlik ilişkilerinin yanı sıra iki ülke sendikaları arasındaki ilişkiler, işbirliğinin daha da güçlendirilmesi yönünde yapılan çalışmalar hakkında konuştu.

Bugün dünyada Türkiye ve Azerbaycan kadar birbirine yakın başka bir ülke olmadığını ve bu ilişkilerin tamamen kardeşlik esaslarına dayandığını söyleyen Mehbaliyev, “Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin en parlak sayfası 44 gün süren vatanseverlik savaşı sırasında yazıldı. Başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Türk halkının Azerbaycan’a desteği tam anlamıyla özverili bir kardeşlik örneğiydi.” dedi.

AHİK başkanı Sattar Mehbaliyev konuşmasında Şuşa Deklarasyonu’nun önemine, genişleyen ikili ekonomik ilişkilere ve Türkiye’de meydana gelen korkunç depremi de hatırlatarak Azerbaycan’ın gösterdiği desteğe dikkat çekti.

AHİK Başkanının konuşmasının ardından sözü TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay aldı.

Azerbaycan ve Türkiye arasında her alanda devam eden başarılı işbirliği ile ülkeler arasındaki dayanışmanın önemine dikkat çeken Genel Başkan Ergün Atalay, “Bugün Bakü’de iki konfederasyon üyeleri bir araya geldik.Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerine her daim “Bir Millet İki Devlet” gözüyle baktık. Aramızda mesafeler olmasına rağmen zor günlerimizde bir ve beraber olmayı başardık. AHİK ve TÜRK-İŞ arasındaki ilişkileri de en güzel “Kardeş” kelimesi tanımlar. İki kardeş Konfederasyon her platformda devam eden işbirliklerini güçlendirecek ve devam ettirecektir.” dedi. 

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından Azerbaycan devletinin maddi ve manevi desteğine dikkat çeken Genel Başkan Atalay, “Biz yanımızda ilk olarak Azerbaycan’ı gördük, deprem bölgesine kurtarıcı, sağlık personeli, yardım, çadır, yatak örtüsü gönderdi. Bu süreçte AHİK konfederasyonuda her türlü maddi ve manevi yardımlarda bulundu. Bütün bunlar kardeşlik duygularından doğan anlardır. Ortak değerlere, tarihe, kültüre, dine, dile dayalı bu kardeşlik ilelebet devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra, Genel Başkanımız Eyüp Alemdar ve  Sendikamız Genel Sekreteri Metin Güney,  AHİK Başkanı Settar Mehbaliyev'e ve Sendikamızın muadil Azerbaycan Sendikası Azerbaycan Sendikası Devlet Teşkilatı ve Kamu Hizmeti Çalışanları Cumhuriyet Komitesi Başkanı Osmanov Hikmet Salih ’e günün anısına birer plaket takdiminde bulundular. 

Konuşmaların ardından TÜRK-İŞ ve AHİK konfederasyonu arasında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki