HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 2347

H&M YÖNETİMİNDEN KOOP-İŞ’E DESTEK

ŞİRKET YÖNETİMİ, H&M MAĞAZALARINDA KOOP-İŞ’İN ÖRGÜTLENMESİNDEN MUTLULUK DUYDUKLARINI DİLE GETİRDİ.

UNI “Hızlı Moda İttifak Toplantısı” 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapıldı. Toplantıya Sendikamızı temsilen Genel Eğitim ve Teşkilatlanma Sekreteri Murat Türkekul ve Dış İlişkiler Uzmanımız Murat Gerçek katıldı.

12 ülkeden temsilcilerin katıldığı toplantının ana unsuru, hızla büyümekte olan hazır giyim sektöründe çalışanların yaşam standartlarının daha iyi hale getirilmesi ve Küresel Çerçeve Anlaşmalarını uygulayarak iyi yaşam standartlarının uygulanması için yapılması gerekenlerdi.

 

Toplantıda ele alınan şirketler arasında en önemlilerinden ikisi olan H&M ve INDITEX küresel yönetimlerinin temsilcileri de toplantıda hazır bulundu. H&M Şirketinden Küresel Çalışma-İş İlişkileri Direktörü Matthias Zweirlein ve İnsan Kaynaklarından Karin Wİng ve Jerry Strombeck, INDITEX adına ise Küresel İnsan Kaynakları Direktörü Pablo Frances ve iş hukukcuları Carlos Gonzales ve Garces Perez toplantıda yer aldı.

Toplantıda, daha önce IKEA örgütlenmemiz sürecinde sendikamız için de olumlu bir rapor yazan  Berkeley Üniversitesinden Prof. John Logan, “Hızlı Moda” şirketleri  olarak kabul edilen markalar hakkında bir sunum yaptı. Devamında ise  IndustriALL Tekstil, Giyim ve Deri Sektör Koordinatörü Christina Clausen ise sunumunda  tedarikçilerle ilgili imzalanan Küresel Çerçeve Anlaşmaları hakkında bilgi verdi.

 

“Hızlı Moda” ittifak toplantısının devamında INDITEX ve H&M yöneticileri sendikalarla bir araya geldiler. İşyerlerinde örgütlü olan sendikalarla yaşanan sorun ve çözüm önerilerini karşılıklı olarak ele alındı.

 

Koop-İş Sendikası olarak örgütlenmemizin büyük bir hızla devam ettiği H&M’de örgütlü sendikalar, işyeri temsilcileri ve mağaza müdürleriyle özel olarak kapalı bir toplantı gerçekleştirdik ve hazırladığımız raporu kendilerine sunduk.

 

H&M yönetimiyle bir araya geldiğimiz toplantıda, Genel Eğitim ve Taşkilatlanma Sekreterimiz Murat Türkekul söz aldı. Türkekul konuşmasında: “Biz Koop-İş olarak Türkiye’deki H&M mağazalarında çok hızlı bir şekilde örgütleniyoruz. Yakın zamanda sonuca ulaşacağımıza inanıyoruz. Ancak UNI Küresel Çerçeve Anlaşmasının varlığına rağmen bazı mağaza müdürleri tarafından çalışanlara sendikal mobbing uygulanıyor. H&M yönetimi bu küresel anlaşmaya saygı gösterirken ülkemizde bazı mağaza müdürlerinin böyle bir davranış içerisinde olmaları kabul edilemez” dedi.

 

Türkekul’un konuşması üzerine H&M yöneticileri haklı olduğumuzu kabul ettiler ve bazı mağaza müdürlerinin tecrübesiz olduklarını, konuyu tam olarak bilmediklerini, inceleyerek gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

 

Daha sonra H&M Küresl İş Direktörü Mattihas ile özel bir görşme gerçekleştirildi. Bu görüşmede kendilerine örgütlenme sürecinde yaşadıklarımız hakkında bilgi verildi. Mattihas görüşmede, Koop-İş’in Türkiye H&M örgütlenmesinde yaptığı sağduyulu çalışmaları izlediklerini, bu örgütlenmeyi desteklediklerini ve Koop-İş’in bu işyerinde örgütlenmesinden mutluluk duyduklarını dile getirdi.

 

Koop-İş Sendikası

Basın Bürosu

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki