HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 570

UNİ TİCARET IKEA KÜRESEL İTTİFAK TOPLANTISINDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİK

Uni Ticaret IKEA Sendikalar Birliği toplantısı 16 Kasım 2023 tarihinde, çeşitli ülkelerden 50’ye yakın temsilci katılımı ile Amsterdam’da gerçekleştirildi.

Toplantıya IKEA Türkiye mağazalarında örgütlü olan sendikamız adına Genel Sekreterimiz Metin Güney ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Murat Gerçek katıldı.

Toplantıda UNI temsilcileri, IKEA ile yapılan yeni küresel anlaşmalar hakkında bilgi verdi. Temsilci ülkeler, bölgelerindeki çalışmalar ile ilgili bilgi verirken,  dünya genelinde IKEA çalışanlarının sendika gücünün nasıl artırılacağı konuları tartışıldı.

Toplantıda Genel Sekreterimiz Metin Güney, IKEA Mağazaları için örgütlenme çalışmalarını halen devam ettiren üye ülkeler için;

Türkiye IKEA Mağazalarının, örgütlenmesi sırasında izlenen politika ile gerçekleştirilen başarılı uygulamalar, çalışmalar ve sosyal diyaloğun önemi hakkında bilgi vererek, IKEA Örgütlenmelerinin Küresel anlamda çalışanların haklarının geliştirilmesi için çok önemli olduğunu, örgütlenme çalışmaları sırasında bir çok engelle karşılaşılabileceği ve bu engellerin aşılabilmesi için UNI Küresel Sendika çatısı altında küresel dayanışmaya ihtiyaç duyulduğunu, IKEA Türkiye Mağazalarında örgütlenme başarısına imza atan KOOP-İŞ Sendikası olarak, ihtiyaç duyulan her ülke sendikalarına destek vermeye hazır olduğumuzun altını çizdi.

Bu tarz örgütlenmelerde, başarıya ulaşmanın sadece UNI ve OECD gibi üst birliklerin yaptıkları anlaşmalar vasıtası ile sağlanamayacağı, öncelikle sahada ve yerelde örgütlenmenin öneminden de bahsederek başarının tabandan geldiğini belirtti.

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki