HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 693

KOOP-İŞ OLARAK UNI KÜRESEL TİCARET KONGRESİNE KATILDIK

Ticaret sektöründeki işçilerin daha iyi ekonomik ve sosyal şartlar altında çalışması için 150’den fazla ülkede hizmet sektöründe teşkilatlanan işçi sendikalarını bir araya getiren UNI Global Union, 6-9 Aralık 2022 tarihleri arasında Küresel Ticaret Kongresini gerçekleştirdi. Kongreye, ticaret sektöründe önemli başarılara imza atan Sendikamız adına Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, Genel Sekreterimiz Metin Güney ve Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Murat Gerçek katıldı. Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, UNI Küresel Ticaret Kongresi’nde yapılan seçimlerde, Yürütme Kurulu’na seçildi.

 

H&M İLE İMZALADIĞIMIZ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ SEKTÖRDEKİ DİĞER ÖRGÜTLENMELERİN DE ÖNÜNÜ AÇMIŞTIR

Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, Kongrenin ilk gününde ticaret sektöründe sendika gücü ve etkisi oluşturma konusunda yapılan münazarada H&M’de ilk sendikal örgütlenmeyi gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi;

“UNI Küresel Ticaretin hızlı moda ittifakı örgütlenme projesindeki en büyük hedef şirketlerden olan H&M’de ilk sendikal örgütlenmeyi gerçekleştirdik ve ülkemiz için tarihsel bir başarıya imza attık. Bu örgütlenme küresel anlamda yürüttüğümüz güçlü bir işbirliğinin sonucudur. Bu noktada, UNI’nin H&M ile olan küresel çerçeve anlaşması ve Türkiye ile ilgili yürütülen diyalog önemli bir rol oynamıştır. Sendikamızın UNI H&M Küresel İttifak toplantılarına katılması ve diğer ülke sendikalarıyla görüş ve dayanışma içerisinde bulunması örgütlenmeye katkıda bulunmuştur. İsveç’teki UNI üyesi sendikaların sendikamıza vermiş oldukları destek çok önemli ve katkı sağlayıcı olmuştur. H&M’de imzaladığımız başarılı toplu iş sözleşmesi Mağaza zincirlerinde çalışan işçiler için umut olmuş ve sektördeki diğer örgütlenmelerin de önünü açmıştır.”

 

H&M ile yapılan anlaşma çerçevesinde mağaza çalışanlarının birçok hakkı ilk defa elde ettiğine dikkat çeken Genel Başkanımız Alemdar, şu şekilde sözlerine devam etti;

“Bu anlaşmayla, sektörde bir ilk olarak tüm çalışanlara haftada iki gün tatil uygulaması getirildi, Part-Time çalışanların çalışma koşulları iyileştirildi, İlk defa ikramiye ödemesi kararlaştırıldı, çalışanlar için farklı tutarlarda ödenen yemek yardımı eşitlendi. Sözleşmede ayrıca, çeşitli primler ve yardım kalemleri de yer aldı. Pandemi koşullarına rağmen işverenle yürüttüğümüz sosyal diyalog neticesinde ikinci dönem toplu iş sözleşmesi 4 Nisan 2022 tarihinde imzalandı. Bu sözleşmeyle de, mevcut haklar geliştirildi ve yeni düzenlemeler yapıldı.”

 

H&M’NİN ARDINDAN NIKE, PUMA, ADİDAS GİBİ DÜNYA DEVLERİNİ DE AİLEMİZE DAHİL ETTİK

 

Eyüp Alemdar, ticaret sektöründe bir ilki gerçekleştirerek önemli kazanımlar elde ettiğimiz toplu sözleşmelerin ardından diğer mağaza çalışanları için de bir umut olarak görüldüğümüzün altını çizerek şunları söyledi;

“H&M toplu iş sözleşmesinin, sektörde bir ilk olması ve kazanımlarının çeşitliliği mağazalarda çalışanlar için bir umut oldu. Bu başarının sonucunda 2022 yılının başında NIKE çalışanları, ardından PUMA çalışanları, son olarak da ADIDAS çalışanları sendikamız çatısı altında birleşti. Sendikamızın, dünya spor giyim devi NIKE ile yaptığı sözleşme görüşmeleri başarıyla sonuçlandı ve ülkemizde mağazalarda yaşanan en temel sorun olan uzun çalışma saatlerinin azaltılması yönünde bir ilke imza atıldı. NIKE çalışanları için haftalık iki gün tatil hakkı ve çalışma süreleri ile ilgili kazanım da elde edildi. PUMA mağazalarında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri de başarılı bir şekilde sona erdi. PUMA işyerlerinde de benzer mali ve sosyal haklar alındı ve çalışma süreleri ve hafta tatilleri yeniden düzenlenerek iyileştirilmiştir.”

Yaşanan bu süreçlerin ardından dünya devi Adidas’ın da teşkilatlanma çalışmalarının tamamlandığını anımsatan Alemdar, işverenin haksız olarak, çoğunluk yetkimize itiraz ettiğini belirtti ve hukuki dayanakları olmayan bu itirazın geri çekilmesi için, UNI Ticaret’ten ve katılımcı dünya sendikalarından destek istedi. Alemdar, itirazın gerçi çekilmesi halinde, Adidas çalışanlarıyla çok yakında masaya oturacaklarını hatırlatarak, “UNI Global’e başarılı bir toplu iş sözleşmesi daha imzaladığının bilgisini vereceğiz” dedi. Genel Başkanımız ayrıca, Inditex Grubu başta olmak üzere, Sendikamızın AVM ve mağazalarda yürüttüğü örgütlenme çalışmaları hakkında da detaylı bilgi verdi.

Genel Başkanımız Eyüp Alemdar sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Tüm bunlar elbette ki müthiş bir işbirliğinin eseridir. UNI her zaman ve koşulda sendikamızın yanında olduğunu ve dayanışma içinde bulunduğunu bizlere hissettirmiştir. Sendikam Koop-İş, sizlerden aldığı bu güç ve moral desteği ile yeni hedeflere doğru ilerlemeye devam edecektir. Örgütsüz işyerleri için umut olmaya devam edeceğiz. Yaşasın TİCARET ÇALIŞANLARININ ÖRGÜTLÜ GÜCÜ”

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki