HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1007

İSVİÇRE’DE KADINLAR GREVDE

Sendikamız Koop-İş’in de üyesi olduğu UNI Küresel Sendika, 14 Haziran’da İsviçre’de yapılan protesto gösterilerine katıldı. İşyerinde eşitsizliği, ayrımcılığı ve şiddeti protesto eden binlerce kadın çalışan, erkek meslektaşları ile birlikte yürüdü.

Sivil toplum örgütlerinin yanı sıra İsviçre’deki sendikalar tarafından da çağrı yapılan greve, İsviçre Cenevre, Lozan, Bern ve Zürih kentlerinde büyük katılım sağlandı. Grev öncesinde ise İsviçre’nin dört bir yanından gelen kadın örgütleri, kadınların sorunlarını göstermek ve greve hız kazandırmak için sergiler, tartışmalar, seminerler gibi etkinlikler gerçekleştirdi.

UNI Küresel Sendika Genel Sekreteri Christy Hoffman, “İsviçre'de, dünyadaki diğer birçok ülke gibi, ayrımcılık, eşitsizlik ve kadına yönelik şiddet de hala yaygın. Küresel bir sendika olarak işte ve özel yaşamda eşitlik mücadelesinde iştiraklerimizin yanında güçlü bir duruş sergiliyoruz. Cinsiyetler arasında ekonomik eşitlik olmazsa asla adalet olmaz. Şimdi harekete geçme zamanı!” şeklinde konuştu.

Hoffman, “İsviçre’de kadınlarla yan yana duruyoruz ve dünyanın her yerinde kadınlara eşit muamele uygulanmadan durmayacağız. Dünyanın en zengin 7. ülkesi olan İsviçre’de kadınlar, erkeklerden %19.6 daha az kazanmakta, her gün İsviçre'de 11'den fazla kadın ve genç kız cinsel şiddete maruz kalmaktadır.” dedi.

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki