HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 499

4. GRUP EĞİTİM SEMİNERİMİZ TAMAMLANDI

Sendikamızın düzenlediği eğitim seminerleri kapsamında yapılan 4. grup eğitim seminerimiz de tamamlandı. Pankobirlik, Trakyabirlik ile Kalkınma Ajanslarından gelen temsilci ve baştemsilcilerimizin katılımıyla gerçekleşen 4. grup eğitim seminerimiz, TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar'ın açılış konuşmasıyla başladı. Seminerimizde, Genel Sekreterimiz Metin Güney, Genel Mali Sekreterimiz Osman Aksoy, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterimiz Murat Türkekul, Antalya Şube Başkanımız Mustafa Şahin, Kayseri Şube Başkanımız İdris Güven ve Tekirdağ Şube Başkanımız Ziya Nur Üzmez de yer aldı.

Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, temsilci ve baştemsilcilerimizi selamlayarak başladığı konuşmasında, dünya çapında yaşanan Covid-19 pandemisi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığımız eğitimlerimize yeniden başlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu kaydetti. Pandemi sürecinin yol açtığı sorunlardan en çok çalışan kesimin etkilendiğini söyleyen Alemdar, "Yaşadığımız sorunlar yalnızca pandemiyle sınırlı değil. Hepinizin bildiği gibi küresel düzen, büyük bir ekonomik çalkantının içinde. Bu çalkantının etkileri dünyanın her yerinden hissediliyor. Hayatın zorlaştığı böylesi günler bizler için, çalışanlar için hiç de kolay geçmiyor" şeklinde konuştu.

TARIMI EKONOMİNİN EN ÖNEMLİ SEKTÖRLERİNDEN BİRİ HALİNE GETİRMELİYİZ

"Tarımın bizim milletimizin tarihinde ve kültüründe çok önemli bir yeri vardır. Tarih boyunca Anadolu'nun en önemli uğraş alanı tarım olmuştur" diyen Alemdar, pandemiyle birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan gıda sorunlarının, tarımın önemini bir kez daha ortaya koyduğunu vurguladı. Alemdar, "Ülkemizde zamanla sanayi, ticaret ve hizmet sektörü gelişmeye başlayınca, özellikle de kentleşmenin artmasıyla tarım sektöründe bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Ne yazık ki ülkemizde tarımsal faaliyetler her geçen gün azalmaktadır. Bir tarım ülkesi olmakla övünen ülkemiz, tarım ürünü ithal etmek zorunda kalan bir ülke konumuna gelmiştir." ifadelerini kullandı. Tarım sektörünün desteklenerek geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Alemdar, "Tarımı ülke ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri haline getirmeliyiz. Çiftçilerimize mutlaka gübre, mazot ve ürün bazında destek vermeliyiz. Gençlerimizi tarım yapmaya özendirmeliyiz. Siz değerli üyelerimize de eli nasırlı çiftçilerimize hizmet ettiğinizden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

VERGİ VE GELİR ADALETSİZİĞİ İLE ÇALIŞMA YAŞAMININ DİĞER SORUNLARI ÇÖZÜLMELİDİR

Çalışma yaşamında gelir ve vergi politikalarındaki adaletsizlik, emeklilikte yaşa takılanlar, iş kazaları, esnek çalışma modelleri, sendikalaşmanın önündeki engellere kadar pek çok sorun olduğunu kaydeden Alemdar, "Bizim için önemli olan husus, emeği ile geçinenlerin ekonomik büyümeden aldığı paydır. Bankalar, holdingler karlarını ve büyümeden aldığı payı artırırken, çalışan kesimin bu büyümeden aldığı pay yılın ilk çeyreğinde yüzde 31,20 iken, ikinci çeyrekte yüzde 25,4'e gerilemiştir. Yani biz yoksullaşmışız, biz kaybetmişiz." şeklinde konuştu. Alemdar, "Yaşadığımız sorunların en önemlilerinden biri de vergi adaletsizliğidir. Bu ülkede vergiyi emeğiyle geçinenler veriyor. Çalışan kesim, müteahhitten, kuyumcudan, doktordan ve daha birçok kesimden oransal olarak daha fazla vergi veriyor. Anayasamızın 73. maddesi, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını emreder. Biz, Anayasamızın bu hükmünün uygulanmasını, çalışan kesim için adil bir vergi politikası uygulanmasını bekliyoruz. Vergi dilimlerinin de adil hale getirilerek, işçi ücretlerinin yıllık adil bir miktarının vergi dışı bırakılmasını talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ANILDI

Üyelerimiz ve yöneticilerimiz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü kaybımızın 84. yılında yapılan anma etkinliğine katıldı. Atatürk'ün vefat ettiği saatte çalınan sirenlerle birlikte saygı duruşuna geçen katılımcılar, ardından okunan İstiklal Marşı ile Atatürk'ü andı.

EĞİTİMCİLERİMİZ SUNUMLARINI YAPTI

Seminerimizde Dr. Naci Önsal "Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi", Celal Tozan "Sosyal Güvenlik" ve Dr. Muazzez Merve Avcıoğlu "Öfke Kontrolü" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Seminerlerimizin ardından Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, katılımcılara sertifikalarını sundu.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki