HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 640

5. GRUP EĞİTİM SEMİNERİMİZ TAMAMLANDI

Sendikamız tarafından düzenlenen eğitim seminerlerinin 5'incisi tamamlandı. 5. grup eğitim seminerimiz, örgütlü olduğumuz üniversitelerden gelen temsilci ve baştemsilcilerimizin katılımıyla gerçekleşti. TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar'ın açılış konuşmasıyla başlayan seminerimize, Genel Mali Sekreterimiz Osman Aksoy, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterimiz Murat Türkekul, Bursa Şube Başkanımız Can Uslu, Konya Şube Başkanımız Rafet Durmaz ve Sakarya Şube Başkanımız Şevket Ulusinan katıldı.

5. grup eğitim seminerimiz, Genel Başkanımız Eyüp Alemdar'ın açılış konuşmasıyla başladı. Temsilci ve baştemsilcilerimizi selamlayarak başladığı konuşmasında Alemdar, 2 yılı aşkın süredir yaşanan Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerinin halen sürdüğünü, bu olumsuzluklardan en çok çalışan kesimin etkilendiğini söyledi. Salgın nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insanın yaşamını kaybettiğini, çok daha fazlasının işinden, ekmeğinden olduğunu vurgulayan Alemdar, pandeminin de etkisiyle dünya çapında gıda, ekonomi ve iklim krizinin yaşandığını kaydetti. Alemdar, "Her şeyin fiyatı üçe beşe katlanırken, bankaların, şirketlerin karları üç beş kat artarken, ücreti o kadar artmayanlar bu krizi yaşıyor. Böylesi dönemlerde bedeli hep çalışanlar ödüyor. İşten atılanlar, işsiz, aşsız, ekmeksiz kalanlar ödüyor." şeklinde konuştu.

SORUNLARINIZI BİLİYORUZ, ÇÖZÜM İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇABA GÖSTERİYORUZ

Ülkemizde çalışma hayatıyla ilgili tüm sorunların TÜRK-İŞ'in büyük çabasıyla çözüldüğünü söyleyen Alemdar, taşeron sorunu ile ilgili olarak da TÜRK-İŞ tarafından 2009 yılından itibaren çok büyük bir mücadele verildiğini vurguladı. Alemdar, çoğunluğu taşerona bağlı olarak üniversitelerde çalışırken kadroya alınan baştemsilci ve temsilcilerimize, TÜRK-İŞ'in verdiği büyük mücadeleyi ayrıntılarıyla anlattı. Alemdar, "Sizleri de çok yakından ilgilendiren 696 Sayılı KHK yürürlüğe girdiyse, yüz binlerce taşeron işçisi kadro hakkı kazandıysa, bu TÜRK-İŞ'in mücadelesinin sonucudur. TÜRK-İŞ ülkemizde taşeron sorununu o kadar gündemde tutmasaydı, mitingler, eylemler yapmasaydı, konuyu her fırsatta siyasilere götürmeseydi, biz bugün hala taşeron sorununu konuşuyor olacaktık." ifadelerini kullandı. Üniversitelerde çalışan üyelerimizin çoğunluğunun taşerondan kadroya geçenlerden oluştuğunu hatırlatan Alemdar, "Örgütlü olmaktan mutluluk duyduğumuz üniversitelerde çalışan arkadaşlarımızın, özellikle güvenlik görevlisi olarak çalışan arkadaşlarımızın sorunlarını biliyoruz ve yakından takip ediyoruz. Üniversitelerimizin kendine özgü sorunlarını tek tek ele alarak, sorunların çözümü için var gücümüzle çaba göstereceğiz. Bundan şüpheniz olmasın." şeklinde konuştu.

ÇALIŞAN KESİMİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİDİR

Ülkemizde çalışan kesimin çözüm bekleyen pek çok sorunu olduğunu söyleyen Alemdar, çalışanların geçici işçilerin daimi kadroya geçirilmesi, emeklilikte yaşa takılanlar, resen emeklilik uygulamaları, kayıt dışı çalıştırma, iş kazaları, esnek çalışma modelleri, sendikalaşmanın önündeki engeller gibi birçok sorunla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Alemdar, "Sorunlarımızın başında gelir dağılımında ve vergi politikalarındaki adaletsizlik gelmektedir. Bu ülkede vergiyi emeğiyle geçinenler, çalışan kesim veriyor. 2022 yılından itibaren uygulanan asgari ücretten ve her ücretin asgari ücret kadar olan kısmından vergi alınmaması, ücretliler için çok önemli bir gelişme olmuştur. Bunun öncülüğünü de biz yaptık, TÜRK-İŞ yaptı. Ancak yapılan bu düzenleme de vergi adaletsizliklerini çözmek için yeterli değildir. Vergi düzeninde yaşanan adaletsizliğin çözümü için gereken tüm mücadeleyi sonuna kadar vereceğiz." dedi.

Yaşanan sorunların birlik ve beraberlik içinde çözülebileceğini söyleyen Alemdar, "Sizlere, yani bu sendikanın temel direkleri olan temsilci ve baştemsilcilerimize güveniyoruz. Sizler, yalnızca bizim işyeri temsilcilerimiz değilsiniz. Aynı zamanda sendikamızın örgütlenme uzmanısınız, eğitim uzmanısınız Şehrinizde, bölgenizde önemli birer unsursunuz. Bu nedenle sizlerden beklentimiz büyük. Koop-İş'i daha da büyütmek, güçlendirmek için daha çok çalışmaya ihtiyacımız var. Sorunlarımızı ancak güçlü olursak, bir ve beraber olursak çözeriz" şeklinde konuştu.

EĞİTİMCİLERİMİZ SUNUMLARINI YAPTI

Genel Başkan Alemdar'ın konuşmasının ardından eğitmenlerimiz Prof. Dr. Sayım Yorgun, Dr. Muazzez Merve Avcıoğlu, Dr. Naci Önsal, Prof. Dr. Cem Kılıç ve Celal Tozan sunumlarını yaptı. Sunumların ardından, Genel Başkanımız Eyüp Alemdar tarafından katılımcılara sertifikaları verildi.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki