HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 408

AMANA FOODS FABRİKASI ÖNÜNDE ÜYELERİMİZİN YAŞADIĞI HUKUKSUZLUĞA KARŞI ÇIKARAK BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDUK

Sendikamızın bir süredir örgütlü olduğu Amana Foods Gıda Ürünleri Anonim Şirketi ile Sendikamız arasında 12.07.2023 tarihinde Yüksek Hakem Kurulu kararı ile toplu iş sözleşmesi bağıtlanmış ve üye listesi işverene bildirilmiştir.


Ancak sendikal hak ve özgürlüklere saygı duymayan işveren, anayasal haklarını kullanarak özgür iradeleriyle sendikamıza üye olan işçileri sendika üyeliğinden istifa etmeleri yönünde zorlamakta, hukuka aykırı bu talebi kabul etmeyen üyelerimizin işine son vermektedir.


Yaşanan haksızlığa ve hukuksuzluğa dikkat çekmek için Kocaeli'nde Amana Foods Fabrikası önünde kitlesel basın açıklaması yapıldı.
Basın açıklamasına TÜRK-İŞ İstanbul Bölge Başkanı Adnan Uyar, TÜRK -İŞ Kocaeli İl Temsilcisi Ali Bostan ve TÜRK İŞ'e bağlı Sendikalarımızın Şube Başkanı ve üyeleri ile İstanbul 1 nolu Şube Başkanımız Aziz Hacisalihoglu ve İstanbul 2 nolu Şube Başkanımız Şahin Kaya katıldı.


İlk konuşmayı yapan TÜRK-İŞ İstanbul Bölge Başkanı Adnan Uyar yaptığı açıklamada, yurtdışı sermayenin ülkemizde aldığı teşviklerle kurduğu iş yerleriyle sermayesine sermaye katan şirketlerinin, işçi hakkı ve hukuku konusunda hakkaniyetli davranmadıklarına dikkat çekti. Bu topraklarda para kazanan yabancı işyerinin çalıştırdığı işçilerine yaptığını hadsizlik olarak tanımlayan Uyar, hak alınana kadar üyelerimizin yanında olacağımızı sözlerine ekledi.


TÜRK -İŞ Kocaeli İl Temsilcisi Ali Bostan ise üretimden gelen gücümüzü sonsuza kadar kullanacağımıza vurgu yaparak şunları söyledi:
"Ülkemizde bizim vergilerimizle işsizlik fonundaki maaşlarımızdan teşvik alarak bu fabrikaları kuran sermaye sahipleri işçilerimize büyük yanlış yapmıştır. TÜRK-İŞ olarak her zaman işçilerimizin ve üyelerimizin yanındayız."


Konuyla ilgili Sendikamızın İstanbul 2 nolu Şube Başkanı Şahin Kaya da Kocaeli Amana Foods Fabrikası önündeki basın açıklamasında Amana Foods isyeriyle yaşanan süreci anlatarak şunları söyledi:


"Örgütlenme hakkı demokratik bir toplum olmanın ön şartıdır. Sosyal hukuk devleti olmanın olmazsa olmazıdır. Bunu biz söylemiyoruz. Anayasamız söylüyor, yasalarımız söylüyor, altına imza koyduğumuz uluslararası sözleşmeler söylüyor. Siyasi partilerimiz programlarına yazıyor. Seçim meydanlarında söylüyor. Ama gelin görün ki değerli arkadaşlarım, Sıra işçilerin, emekçilerin örgütlenmesine gelince, Bunları söyleyenler ortadan yok oluyor. Anayasal, yasal haklarını kullanmak için, Daha iyi koşullarda insanca yaşamak için, Çoluk çocuğuna daha iyi bir gelecek sağlamak için, Hak için, adalet için, özgürlük için… Sendikalara üye olan işçiler kapının önüne konuyor.Sendikamızın bir süredir örgütlü olduğu Amana Foods Gıda Ürünleri Anonim Şirketi ile Sendikamız arasında 12.07.2023 tarihinde Yüksek Hakem Kurulu kararı ile toplu iş sözleşmesi bagitlanmis ve üye listesi işverene bildirilmiştir. Ancak sendikal hak ve özgürlüklere saygı duymayan işveren, anayasal haklarını kullanarak özgür iradeleriyle sendikamıza üye olan işçileri sendika üyeliğinden istifa etmeleri yönünde zorlamış, hukuka aykırı bu talebi kabul etmeyen üyelerimizin işine son vermiştir. Çalışanlarına hak ettiğini vermek yerine tehdit etmeyi tercih eden Amana Foods işvereni 23.08.2023 tarihinde gece vardiyasındaki 13 işçiyi İnsan kaynaklarına çağırarak, sendika üyeliğinden çıkmalarını istemiş, aksi halde iş sözleşmelerinin feshedileceği yönünde baskı yapmıştır. Üyelerimizin anayasal hakları olan Sendika üyeliğinden ayrılmayacaklarını söylemeleri üzerine söz konusu 13 üyemizin iş sözleşmesi İşverence feshedilerek hukuksuz bir uygulamaya imza atılmıştır. 24.08.2023 tarihinde yani ertesi gün Sendika üyesi olan 10 işçiye daha aynı uygulama yapılmış ve toplamda 23 üyemiz işten çıkartılmıştır. Bu yapılanlar hukuksuzluktur, adaletsizliktir. Bu yapılanlar ayıptır, günahtır, emeğe ve emekçiye saygısızlıktır. Koop-İş Sendikası olarak bu haksız ve hukuksuz uygulamayı yapan, İnsanların ekmeğiyle oynayan, işçinin aşına, ekmeğine göz diken, çalışanların haklarını hiçe sayan Amana Foods işverenini kınıyoruz"
Bu hukuksuz uygulamayla ilgili suç duyurusunda bulunduğumuzu açıklayan Kaya, işçilerimizin hakkını alana kadar alanları terk etmeyecegimizi söyleyerek konuşmasına devam etti:"Bu kanunsuz uygulamayı yapanlar hakkında Suç duyurusunda bulunduk ve idari mercilere gerekli şikayetleri yaptık. Koop-İş Sendikası olarak Amana Foods işçileriyle birlikte olacağız, hep birlikte mücadele ederek bu anlayışa teslim olmayacağız. İşveren yapmış olduğu hukuksuzluktan vazgeçip tüm üyelerimiz işlerine dönene kadar anayasanın bize tanıdığı her türlü eylem ve hak arama yoluna başvuracağız. Biz KOOP-İŞ Sendikası olarak her zaman sosyal diyalogtan yana olduk. Örgütlendiğimiz tüm işyerlerinde bunu uyguladık. Ancak Amana Foods işvereninin emeğe saygısı olmadığı gibi, hukuka da saygısı yok. Bu ülkenin anayasasına ve kanunlarına saygısı yok. Soruyorum şimdi ben o işverene… Ey işveren! Burası muz cumhuriyeti mi? Burası kabile devleti mi? Ya yasalara uyarsın… Ya hukuku uygularsın…Emeğe, emekçiye saygılı olursun… Ya da KOOP-İŞ Sendikası sana bunları öğretir. KOOP-İŞ senin yakana yapışır, işçinin hakkını alana kadar da bırakmaz… 21. yüzyılda bu hukuksuzluğa göz yumacak mıyız? İşçileri ekmeğinden eden bu çağdışı anlayışa sessiz kalacak mıyız? Bu kara düzene razı olacak mıyız? Olmayacağız arkadaşlarım, asla olmayacağız. Bütün Amana Foods çalışanlarına sesleniyorum. Hep birlikte mücadele edeceğiz ve bu anlayışa teslim olmayacağız."


Kaya açıklamasında Sendikamızın sosyal diyalogdan, barıştan, emeğe saygılı işverenden, işçinin güvenceli çalışmasından yana olduklarını da vurgulayarak konuşmasını tamamladı.


Sendikamız emeğin en kutsal değer olduğunun farkında olarak her daim üyelerinin yanında olmaya devam edecek, hukuksuzluklar sona erene, hak yerini bulana kadar mücadeleyi sürdürecektir. Anayasal hakkımız olan örgütlenme konusunda hiçbir güç karşımızda duramayacaktır

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki