HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 187

GENEL BAŞKANIMIZ, TEKSİF 21. OLAĞAN GENEL KURULUNA KATILDI

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Teksif 21. Olağan Genel Kurulunda Divan Başkanlığı görevini yerine getirdi. Genel Kurula ayrıca, Genel Sekreterimiz Metin Güney de katıldı.

Genel Kurul, Teksif Genel Başkanı Nazmi Irgat’ın açılış konuşmasıyla başladı. Irgat’ın Genel Kurula hitabının ardından, Divan oluşturuldu. TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Divan Başkanlığı görevine seçildi. Divan üyelerinin yerlerini almasının ardından Alemdar, bir konuşma yaparak Genel Kurula seslendi.

Genel Kurul katılımcılarını selamlayarak konuşmasına başlayan Alemdar, Teksif’in tarihinin, ülkemizin sendikal tarihi kadar eski olduğunu, ülkemiz sendikal hareketine kazandırdıklarıyla yeri doldurulamaz bir yere sahip olduğunu söyledi. Alemdar, “Sizlerle aynı konfederasyon çatısı altında birlikte mücadele etmekten büyük bir onur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

Koop-İş’in, özel sektördeki giyim mağazalarında örgütlü olduğunu veya örgütlenme çalışması yürüttüğünü kaydeden Alemdar, “Bizim örgütlendiğimiz ya da örgütlenmeye çalıştığımız mağazalarda satılan ürünlerin birçoğu sizler tarafından üretiliyor. Siz Teksif üyesi işçiler olarak bu işin üretim tarafındasınız, bizler de ticaret ve büro işkolu işçileri olarak satış tarafındayız. Bu nedenle birbirinden çok farklı işkolları gibi görünse de tekstil işkoluyla bizim işkolumuzun hedefleri birdir, mücadelesi ortaktır. O nedenle biz, bir olmalıyız, birlik olmalıyız, mücadelemizi ortaklaştırıp birlikte hareket etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ’in bayrağı altında birleşmeye ihtiyaç olduğunu kaydeden Alemdar, “Ülkemizin en eski ve en büyük emek örgütü TÜRK-İŞ, birlik ve beraberlikle, dostluk, kardeşlik ve sevgiyle neler yapılabileceğinin en güzel örneğidir. Bugün ülkemizde emek adına kazanılmış ne kadar hak varsa, hepsinin altında TÜRK-İŞ’in imzası vardır. Bugün bu ülkede konuşan, söyleyen, her kesimin sesi olan, emekçiler için hak ve özgürlük talep eden kurumsal yapı TÜRK-İŞ’tir.” şeklinde konuştu. Alemdar, Genel Kurulun hayırlı olması dileklerini ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Alemdar’ın konuşmasının ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da bir konuşma yaparak Genel Kurula seslendi.  Meclis’te sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması için yasal düzenleme yapılmamasını eleştiren Atalay, “Sendikaların örgütlenme büroları var. Ama Türkiye’de yoğun faaliyet gösteren ‘örgütlenmeme’ büroları da bulunuyor. Çalışanların sendikalı olmaması için çalışıyorlar. Örgütlenmeyi engellemek için formüller geliştiriyorlar. Buna karşı işçileri koruyacak, örgütlenmenin önünü açacak düzenleme gerekli. Meclis’te birçok parti var. Grup toplantılarını izliyoruz. Partilerin hiçbirinden çalışanlara ‘sendikalı olun’ çağrısı gelmiyor. Çünkü Meclis’teki milletvekillerinin büyük çoğunluğu işveren. İşçi kökenli milletvekili yok. Bu durumu aşmamız lazım. Meclis’e işçi kökenli milletvekili sokmamız lazım.” dedi.

Çalışma hayatındaki sorunların çözümü için çalışanlara seslenen Atalay, “Bizler işçinin, aynı zamanda küçük esnafın, dar gelirlilerin temsilcileriyiz. Seçmenin büyük bir kesimini temsil ediyoruz. Yakında seçim var. Siyasi parti temsilcilerine işçi hakları konusunda ne düşündüklerini sorun. Örgütlenme, sendikalaşma hakkındaki düşüncelerini öğrenin. Oyunuzu ona göre kullanın. İşçi adaylar hangi partideyse oraya oy verin. İşçileri Meclis’e sokarsak sorunlarımızın takipçisi olurlar. Bu konuda kararlı olalım.” çağrısı yaptı. Genel Başkan Atalay işçilerden çocuklarını okutmaları ve devletin, özel sektörün önemli kademelerinde görev almalarını sağlamalarını da isteyerek, işçi çocuklarının nerede olursa olsun işçinin yanında yer alacağını vurguladı.

TÜRK-İŞ’in öncelikle Türkiye’den ve işçiden yana olduğunu hatırlatan Atalay, haklarını ararken hem mücadele, hem müzakere yöntemini izlediklerini belirtti. Kıdem tazminatı konusundaki duruşlarına dikkat çeken Genel Başkan Atalay, dik durdukları için kazandıklarını bildirdi.

Emeklilikte Yaşa Takılanların durumuna da değinen Atalay, EYT konusunun ciddi bir problem olduğunu, esas sıkıntının özel sektörde yaşandığını ifade etti. EYT ile ilgili yasal düzenlemenin bir an önce yapılmasını isteyen Atalay, çözüm yerinin Meclis olduğunu söyledi.

Koop-İş Sendikası olarak, Genel Kurulda seçilerek göreve gelen TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri ve Teksif Genel Başkanı Nazmi Irgat’ı ve Teksif yönetimini tebrik ediyor, önümüzdeki dönemdeki çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diliyoruz.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki