HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 765

MEB VE SENDİKAMIZIN İŞBİRLİĞİ İLE EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Sendikamız ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile “İş Hukuku, Bireysel ve Toplu İş İlişkileri, Sosyal Güvenlik” konulu Eğitim Semineri düzenlendi. 15-20 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenen Eğitim Seminerine TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Özkan Avcı ve TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şerefettin Güler katıldı. Toplantıda ayrıca, Genel Mali Sekreterimiz Osman Aksoy, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterimiz Murat Türkekul, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Şube Müdürü Muammer Soylu, Genel Sekreter Yardımcımız Aytuğ Balaman, TÜHİS Kıdemli Baş Uzmanı Fatma Taşkın ve Uzman Osman Adıgüzel  ile Sendikamız TİS Uzmanı Abdurrahman Tatlıpınar katıldı.

Kemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Semra Bekar tarafından açılışı yapılan toplantıda Genel Başkanımız Eyüp Alemdar bir konuşma yaparak katılımcılara seslendi. Ülke ve dünya gündeminin yanısıra çalışma hayatını yakından ilgilendiren konulara değinen Alemdar, 696 sayılı KHK ile kadroya alınanların zorunlu emekliliklerinin kaldırılması, geçici işçilerin 11 ay 29 gün çalışmalarını sağlayan düzenleme ve EYT gibi çalışma hayatını yakından ilgilendiren konuların TÜRK-İŞ’in mücadelesiyle işçiler lehine sonuçlandığını dile getirdi.

ALEMDAR: KURUMLAR ARASI DİYALOG SENDİKAL HAK MÜCADELESİNDE YOL ALINMASINI KOLAYLAŞTIRIYOR

2023 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesinin başarıyla sonuçlandığını önümüzdeki süreçte de vergi adaletsizliğinin düzeltilmesi için TÜRK-İŞ bayrağı altında mücadeleyi omuz omuza sürdürmeye devam edeceğimizi belirttiği konuşmasında, kurumlar arası sosyal diyaloğun önemine de değinerek;

“İşçiye, memura ve emekliye verilecek zamların ekonominin canlanmasını sağlanacağını, işçi ve memur sendikalarının ekonomi politikalarına karşı ortak mücadele verdiğini özellikle belirtmek istiyorum.  Kurumlar arasında sağlıklı ve yapıcı bir işbirliği sendikal hak mücadelesinde yol alınmasını kolaylaştırıyor. Sendikamız Milli Eğitim Bakanlığıyla sosyal diyalog mekanizmasını başarıyla yürütmektedir. Aynı anlayışın yaygınlaşmasını temenni ederim” dedi.

Genel Başkan Eyüp Alemdar, adaletli gelir dağılımının önemine işaret ettiğim konuşmasında, Sendikamızın sosyal barışın ve istikrarın sağlanması için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için var gücüyle çalışmaya devam edeceğinin de altını çizerek şunları söyledi;

“Anayasamızın 73. Maddesine göre, herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı,  maliye politikasının sosyal amacıdır. Yani bu maddeyle verginin çok kazanandan çok, az kazanandan az alınması gerekmektedir. Oysaki ülkemizde vergi yükü dolaylı vergilerle birlikte çalışanların omuzlarına yükleniyor. Biz iddia ediyoruz ki, ülkemizde “bordro mahkûmu” olarak nitelenen çalışanlar, kuyumcudan, doktordan, ve daha birçok serbest meslek sahibinden oransal olarak daha çok vergi vermektedir. Diğer yandan, ülkemizde her gün, akaryakıttan başlayarak iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Çalışanlar artık çarşıda, pazarda, dilediklerini alamıyor, evlerinde tencere kaynatmakta güçlük çekiyor.

Bu ülkenin çalışanlarının insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmeye, aileleriyle birlikte tatil yapmaya refah içinde yaşamaya, iyi ücret almaya, mutlu olmaya hakları var. Fedakarca çalışan, alın teri döken, işçilerin, memurların buna hakkı var.”

Sendikamızın en önemli amaç ve hedefleri arasında işyerinde huzur, güven ve adaletin tesis edilmesi olduğunu vurgulayan Alemdar, bize inanan ve güvenen üyelerimizin gücüyle çalışma barışını sağlayan düzenlemelerin hayata geçirilmesini sağlayan çalışmalarımıza devam edeceğimizi söyledi.

Katılımcılara ve tüm eğitimcilere teşekkür ederek konuşmasını tamamlayan Alemdar, seminerin çalışma hayatına, sendikamıza ve Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan üyelerimize hayırlı olmasını diledi.

ÖZKAN AVCI VE ŞEREFETTİN GÜLER DE KATILIMCILARA SESLENDİ

Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Özkan Avcı ve TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şerefettin Güler de birer konuşma yaparak katılımcılara seslendi. Özkan Avcı, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmada “Koop-İş Sendikasıyla sosyal diyalog ilkelerine dayalı bir iletişim içindeyiz. Bu toplantılar da sosyal diyaloğumuzun en önemli parçası. Karşılıklı iyi niyet ve anlayış içinde bir iletişim kurdukları için Sayın Genel Başkana ve tüm Koop-İş yöneticilerine teşekkür ediyor, seminerin kazanımlarının hepimize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şerefettin Güler ise yaptığı konuşmada “Koop-İş Sendikası ve örgütlü oldukları kurumlarla her dönem 60’ı aşkın sözleşme imzalıyoruz. İçlerinde bakanlıklar, üniversiteler, genel müdürlükler, SYDV’ler gibi pek çok kamu kuruluşu var. Toplu sözleşmeleri hep masada imzaladık. Sorunları masada konuştuk. Koop-İş Sendikası Genel Başkanına ve tüm ekibine, uyumlu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

EĞİTİMENLER SUNUMLARINI GERÇEKLEŞTİRDİLER

5 gün boyunca devam eden ve MEB İl şube yöneticileri ile mutemetlerin katıldığı toplantılarda, eğitmenler Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğreti Üyesi Prof. Dr. Muhittin Astarlı, Sosyal Güvenlik Uzmanı Celal TOZAN, TÜHİS Kıdemli Baş Uzmanı Fatma Taşkın ,Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürü Muammer Soylu, Mutemet Murat Dakmaz, İSG Uzmanı Osman Dolgunyürek sunumlarını yaparak soruları cevaplandırdı.

 

 

 

 

 

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki