HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 2226

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İŞVEREN EĞİTİM SEMİNERİ TAMAMLANDI

Sendikamız ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği eğitim semineri programı, 30 Ekim 2022 – 4 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlendi. Seminere TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Özkan Avcı ve TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şerefettin Güler katıldı. Toplantıda ayrıca Genel Sekreterimiz Metin Güney, Genel Mali Sekreterimiz Osman Aksoy, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterimiz Murat Türkekul, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Şube Müdürü Muammer Soylu, Genel Sekreter Yardımcımız Aytuğ Balaman, Sendikamızın tüm Şube Başkanları, TÜHİS Kıdemli Baş Uzmanı Fatma Taşkın, Uzman Osman Adıgüzel, Uzman Yardımcısı Eymen Özben ile Sendikamız TİS Uzmanı Sezgin Bilgin yer aldı.

Kemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Semra Bekar tarafından açılan toplantıda, Genel Başkanımız Eyüp Alemdar bir konuşma yaparak katılımcılara seslendi. Katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında Alemdar, “Yürürlükteki toplu iş sözleşmemiz gereğince her yıl düzenlediğimiz eğitim seminerimizde sizlerle bir kez daha birlikteyiz. Toplu sözleşmemizin yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2012 tarihinden bu yana, pandemi döneminde verdiğimiz ara dışında tam 8 kez bu seminerlerde bir araya geldik. Bu seminerlerde işyerlerimizle ilgili konuları görüştük, sorunları tartıştık ve çözüm yolları ürettik. Bu, ülkemizde sosyal diyalog konusunda örneğine az rastlanan, önemli bir durumdur. Biz, birlikte başardığımız bu örnek sosyal diyalog çalışmasıyla gurur duyuyoruz. Bugün burada sizlerle yeniden bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

HAYATIN ZORLAŞTIĞI BUGÜNLER, ÇALIŞANLAR İÇİN HİÇ KOLAY GEÇMİYOR

Dünyanın ve ülkemizin içinden geçmekte olduğu zorlu ekonomik sürece değinen Alemdar, yaşanan olumsuz süreçlerden en çok emeğiyle geçinenlerin etkilendiğini söyledi. Alemdar, “Dünyanın neresinde olursa olsun, yaşanan bu ekonomik krizlerin bedelini emeği ile geçinenler ödüyor. Büyük sermaye gruplarına, bankalara bir şey olmuyor. Geçtiğimiz aylarda, ülkemizdeki bütün bankalar yılın ilk altı ayının karlarını açıkladı. Hepsi karlarını üçe katlamış, kar rekorları kırmış. Büyük şirketler, holdingler de aynı durumda. Hepsi karlarını üçe katlamış, ihracat rekorları kırmış. Demek ki bu bir ülke krizi değil. Bu kriz, bizlerin krizi. Emeği ile geçinenlerin, işçilerin, memurların, emeklilerin krizi” ifadelerini kullandı. Gelir dağılımı ve vergi politikalarında adaletsizlikler yaşandığını kaydeden Alemdar, bu adaletsizliklere karşı, TÜRK-İŞ’in öncülüğünde gereken mücadeleyi vereceklerini vurguladı.

ÜYELERİMİZİ MUTLU EDECEK BİR TOPLU SÖZLEŞME İMZALAYACAĞIZ

Önümüzdeki süreçte, Milli Eğitim Bakanlığı ile Koop-İş arasında, 2023 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacak beşinci dönem toplu iş sözleşmesini imzalanacağını kaydeden Alemdar, “2023-2024 dönemini kapsayacak Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolünden beklentimiz yüksek. Ekonomik sıkıntılar, hayat pahalığı ve enflasyondaki artış, alacağımız ücret zammı konusunda beklentimizi doğal olarak yükseltiyor.  Benim de içinde bulunduğum kamu sözleşmeleri koordinasyon kurulu olarak bu anlayışla çalışacağız. Kamuda çalışan tüm üyelerimizi, insan onuruna yakışır bir ücret düzeyine yükseltene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz ve eminim ki üyelerimizi mutlu edecek bir toplu iş sözleşmesine imza atacağız” şeklinde konuştu.

SOSYAL DİYALOG VE İŞ BARIŞINI TEMEL FELSEFEMİZ HALİNE GETİRDİK

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sendikamızın ilişkilerinin kurumsallaştığını, sağlıklı ve yapıcı bir ilişki kurulduğunu kaydeden Alemdar, “Koop-İş’in amaç ve hedefi işyerinde huzur, güven ve adaletin tesis edilmesidir. İşyerinde sosyal barışın ve istikrarın sağlanması, tüm sorunların sosyal diyalog yoluyla çözülmesidir. Yeter ki sorunların müzakere edilebileceği, işlevsel bir sosyal diyalog kurumları oluşturulup işletilebilsin.” dedi. Alemdar, “Biz Milli Eğitim Bakanlığımız ile birlikte çok önemli bir şeyi başardık. Sosyal diyaloğu ve iş barışını, ilişkimizin temel felsefesi haline getirdik. TÜHİS ve Bakanlık bürokrasisi ile birlikte sosyal diyalog mekanizmalarını başarıyla yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

ÖZKAN AVCI VE ŞEREFETTİN GÜLER DE KATILIMCILARA SESLENDİ

Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Özkan Avcı ve TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Şerefettin Güler de birer konuşma yaparak katılımcılara seslendi. Özkan Avcı, katılımcıları selamlayarak yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığının ülkenin dört bir yanındaki devlet okulları, özel okullar ve bakanlığın yan kuruluşları da dahil olmak üzere 140 binden fazla lokasyonda hizmet sunduğunu söyledi. 19 milyondan fazla ortaöğretim öğrencisine hizmet verdiklerine dikkat çeken Avcı, “Bu kadar büyük bir alanı yönetmek için iyi bir teşkilat yapısı, iyi bir mevzuat ve ciddi bir takip gerekiyor.” dedi. Avcı, “Koop-İş Sendikasıyla sosyal diyalog ilkelerine dayalı bir iletişim içindeyiz. Bu toplantılar da sosyal diyaloğumuzun en önemli parçası. Karşılıklı iyi niyet ve anlayış içinde bir iletişim kurdukları için Sayın Genel Başkana ve tüm Koop-İş yöneticilerine teşekkür ediyor, seminerin kazanımlarının hepimize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.  

Dr. Şerefettin Güler ise imzalanan kamu protokolünün, son 50 yılın en iyi çerçeve protokolü olduğunu pek çok çevre tarafından dillendirildiğini kaydetti. Güler, “Ancak uluslararası alanda ve ülkemizde yaşananlar ve maalesef öngöremediğimiz gelişmeler, artan fiyatlar bunu biraz törpüledi” şeklinde konuştu. Güler, “Biz Koop-İş Sendikasıyla 60’ı aşkın sözleşme imzalıyoruz. İçlerinde bakanlıklar, üniversiteler, genel müdürlükler, SYDV’ler gibi pek çok kamu kuruluşu var. Toplu sözleşmeleri hep masada imzaladık. Sorunları masada konuştuk. Koop-İş Sendikası Genel Başkanına ve tüm ekibine, uyumlu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

EĞİTİMENLER SUNUMLARINI YAPTI

5 gün boyunca devam eden toplantılarda, eğitmenler Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğreti Üyesi Prof. Dr. Muhittin Astarlı, TOBB Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cem Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürü Muammer Soylu, Mutemet Murat Dakmaz, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi İl Koordinatörü İkbal Özlem Özkan ve TÜHİS Kıdemli Baş Uzmanı Fatma Taşkın, sunumlarını yaparak soruları cevaplandırdı.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki