HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1098

SENDİKAL HAKLARIN KULLANIMINI ENGELLEME SUÇUNU İŞLEYEN

AMANA FOODS ŞİRKETİNİ KINIYORUZ !!!

 

Sendikamızın bir süredir örgütlü olduğu Amana Foods Gıda Ürünleri Anonim Şirketi ile Sendikamız arasında 12.07.2023 tarihinde Yüksek Hakem Kurulu kararı ile toplu iş sözleşmesi bağıtlanmış ve üye listesi işverene bildirilmiştir.

Ancak sendikal hak ve özgürlüklere saygı duymayan işveren, anayasal haklarını kullanarak özgür iradeleriyle sendikamıza üye olan işçileri sendika üyeliğinden istifa etmeleri yönünde zorlamakta, hukuka aykırı bu talebi kabul etmeyen üyelerimizin işine son vermektedir.

Çalışanlarına hak ettiğini vermek yerine tehdit etmeyi tercih eden Amana Foods işvereni 23.08.2023 tarihinde gece vardiyasındaki 13 işçiyi insan kaynaklarına çağırarak, sendika üyeliğinden çıkmalarını istemiş, aksi halde iş sözleşmelerinin feshedileceği yönünde baskı yapmıştır.

Üyelerimizin anayasal hakları olan sendika üyeliğinden ayrılmayacaklarını söylemeleri üzerine söz konusu 13 üyemizin iş sözleşmesi işverence feshedilerek hukuksuz bir uygulamaya imza atılmıştır. 24.08.2023 tarihinde yani ertesi gün sendika üyesi olan 10 işçiye daha aynı uygulama yapılmış ve toplamda 23 üyemiz işten çıkartılmıştır.  

Bu yapılanlar hukuksuzluktur, adaletsizliktir. Bu yapılanlar ayıptır, günahtır, emeğe ve emekçiye saygısızlıktır. Koop-İş Sendikası olarak bu haksız ve hukuksuz uygulamayı yapan, insanların ekmeğiyle oynayanı, işçinin aşına, ekmeğine göz diken, çalışanların haklarını hiçe sayan yöneticileri kınıyoruz.

Konuyla ilgili Sendikamız, Kocaeli iline bağlı Çayırova’da bulunan fabrika önünde kitlesel bir basın açıklaması yapacak ve bu hukuksuzluğu tüm kamuoyuna duyuracaktır. Bu kanunsuz uygulamayı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı gibi idari mercilere de gerekli şikayetler yapılacaktır.  

Koop-İş Sendikası olarak Amana Foods işçileriyle birlikte olacağız, hep birlikte mücadele ederek bu anlayışa teslim olmayacağız. İşveren yapmış olduğu hukuksuzluktan vazgeçip tüm üyelerimiz işlerine dönene kadar Anayasanın bize tanıdığı her türlü eylem ve hak arama yoluna başvuracağız.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.  

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki