HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 453

UNI GLOBAL UNION 6. DÜNYA KOGRESİNE KATILDIK

Üyesi olduğumuz Küresel Sendikalar Birliği’nin (UNI GLOBAL UNION) 6. Dünya Kongresi ABD Phıladelphıa’da yoğun bir katılımla düzenlendi.

 

Dünyanın dört bir yanından gelen 109 sendika ve 1200’den fazla sendika temsilcisinin katıldığı Kongrede “Rısıng Together” gündemiyle katılımcılar görüşlerini paylaştı.

 

Büro İş kolunda Sendikamız adına Genel Başkanımız Eyüp Alemdar kongrede yaptığı konuşmada uluslar arası sendikalar arasında yaşanan işbirliğinin önemine dikkat çekerek sosyal dayanışma ekonomisinin gerekliliğini vurguladı. Alemdar şu şekilde katılımcılara seslendi:

 

Dünyamızın son dönemde başına gelen birçok sorun, özellikle pandemi ve bazı bölgelerde yaşanan savaşlar, hemen her ülkede ekonomilerin daralmasına, yatırımların durmasına, enflasyon artışı ve ona bağlı olarak hayatın her geçen gün pahalılaşmasına neden oldu. Bütün bunların doğal bir sonucu olarak da, gelir dağılımındaki adaletsizlikler derinleşti. Enflasyon oranlarındaki artışla birlikte, reel ücretler düştü, yoksulluk alabildiğine arttı. Başta Uluslararası Çalışma Örgütü ILO olmak üzere üzerinde durulan çok önemli bir kavram var. O da, Sosyal Dayanışma Ekonomisidir. ILO, bu kavramı

çalışanların refahı açısından zorunlu olarak görmektedir, Sosyal Dayanışma kavramı, tüm emek örgütlerinin gündemine alması gereken son derece önemli bir konudur. Yaşadığımız tüm bu olumsuz koşullar nedeniyle sosyal dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Dayanışmayı, adaleti, karşılıklı yardımlaşma ve işbirliğini öne çıkararak, gelecek için daha adil bir dünyayı inşa edebiliriz.”

 

Ülkemizde örgütlü olduğumuz işyerlerinde başarılı toplu iş sözleşmelerine imza atmanın gururunu yaşadığımızı belirten Genel Başkanımız Alemdar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“ Ülkemde faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerden IKEA, H&M, Metro Grossmarket gibi işyerlerindeki örgütlenmelerimizin bir çoğunu UNI Global işbirliği ve Uluslararası sendikalar dayanışmasıyla gerçekleştirdik. Ayrıca tedarik zincir yasasının çıkması örgütlenme gücümüzü arttırdı. Şu anda da,

Spor mağazacılığında dünya devi markalar olan Nike, Puma, Adidas gibi şirketlerde örgütlenmenin ve ardından başarılı toplu sözleşmelere imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Bu güç ve işbirliği ile örgütsüz işyerlerinde umut olmaya ve yeni hedeflere doğru ilerlemeye devam edeceğiz.”

 

Alemdar konuşmasında ticaret sektöründe artan şiddete ve dijital çağda şekillenen yeni iş tanımlarına da dikkat çekerek çalışanlar lehine süreci yönetmemiz gerektiği mesajını vererek şöyle devam etti:

 

“Toplumda ve özellikle ticaret sektöründe gittikçe artan “Müşteri şiddeti ve tacizi” olarak tanımlanan bu durumun, çalışanları nasıl olumsuz etkilediğinin de farkındayız. Bunların önüne geçmek için işbirliği ve fikir alışverişi yapmamız gerekiyor. Ticari sektörde çalışanlar için en önemli konulardan biri de dijital çağda yeni iş tanımıdır. Gelişen teknoloji karşısında milyonlarca kişi işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu durumda eğitim çalışmalarına önem vererek, ticaret sektöründe çalışanları donanımlı hale getirerek sürece mutlaka çalışanlar lehine çevirmeliyiz.”

 

Genel Başkanımız Eyüp Alemdar, 6 Şubat büyük deprem felaketinde uluslar arası sendikalardan da verilen desteğe teşekkür ederek tamamladığı konuşmasında Kongre sonuçlarının tüm işçilerimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

Koop-İş Sendikası olarak bizler de Küresel Sendikalar Birliğinin 6. Dünya Kongresinin tüm meslektaşlarımız ve işçilerimiz için hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyoruz.

 

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki