HABER DETAYLARI
Görüntülenme Sayısı: 1230

UNI AVRUPA KONFERANSI YAPILDI

Sendikamızın da üyesi olduğu küresel sendikal örgütümüz UNI Avrupa Konferansı 27-29 Nisan 2021 tarihlerinde yapıldı. Telekonferans yöntemiyle online olarak yapılan toplantıya Sendikamız Genel Sekreteri UNI Avrupa Konferans Delegesi Metin Güney ile Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Murat Gerçek katıldı.

TOPLU SÖZLEŞME YOLUNDA DAHA İLERİ!

"Toplu sözleşme yolunda daha ileri!" sloganı gerçekleştirilen UNI Avrupa Konferansı'nda, örgütlenme ve toplu sözleşme konuları gündeme damgasını vurdu. Konferansta, toplu sözleşmesi olmayan işyeri bırakmama hedefi konularak buna yönelik örgütlenme çalışmalarının titizlikle yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

Çok uluslu şirketlere ilişkin yapılan örgütlenme ve toplu sözleşme çalışmaları ise ayrı bir başlık altında değerlendirildi. Buralarda çalışan işçilerin sorunlarına daha çok önem verilmesi gerektiği vurgulanarak, Amazon gibi şirketlerin sendika karşıtı tutumuna ilişkin mücadele yolları üzerinde duruldu.

COVİD-19 KRİZİ DEĞERLENDİRİLDİ

Dünya çapında yaşanan COVİD-19 salgını konusunda da değerlendirilmelerde bulunulan Konferansta, salgının çalışma hayatına yaptığı olumsuz etkiler üzerine değerlendirmeler yapıldı. Bu olumsuz etkilere karşı mücadele yolları tartışılarak alınması gereken tedbirler üzerinde duruldu. İşçilerin işyerlerinde yaşadıkları sorunlar ve zorluklar da sendika temsilcileri tarafından dile getirildi.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİKLERİ VE SEÇİMLER YAPILDI

Konferansta UNI Avrupa tüzük maddelerinde bazı değişiklik ve düzenlemeler de yapıldı. Yapılan değişiklikle, 'UNI Avrupa 1. Başkan Yardımcılığı' birimi oluşturuldu.

Konferansta son olarak 2021-2025 dönemi UNI Avrupa Başkan, 1. Başkan Yardımcısı ve Bölge Sekreterliği ile Yürütme Komiteleri Seçimleri yapıldı. Buna göre UNI Avrupa Başkanlığı'na Peter Helberg (UNIONEN / İsveç), UNI Avrupa 1. Başkan Yardımcılığına Pilar Rato Rodriguez (Servicio CC:OO / İspanya) ve UNI Avrupa Bölge Sekreterliğine Oliver Roethig seçildi.

Eposta Listesi Öneri Formu Anket Eski Site Linki